Голова Гуляйпільскої районної ради Анатолій Клешня: «Прагну, щоб у людей в районі було достойне буття»

Анатолій Клешня очолює Гуляйпільський район з 2015 року. У травні Президент призначив його головою Гуляйпільської районної державної адміністрації. А у грудні цього ж року земляки виразили йому довіру і обрали головою Гуляйпільської районної ради. Так до квітня 2016-го він фактично обіймав обидві посади і був керівником району з подвійним ступенем відповідальності. Втім, навіть після призначення нового голови РДА, ситуація для Анатолія Григоровича практично не змінилася, адже ще чимало проблем в районі потребують свого рішення. Тож доводиться працювати із подвійним навантаженням – з раннього ранку до пізнього вечора, без вихідних та без відпусток, «крутитися, як білка в колесі».

Про пріоритети в роботі та результати діяльності наша розмова із головою Гуляйпільської райради Анатолієм Клешнею.

– Анатолію Григоровичу, яке місце у вашому серці належить Гуляйпіллю і гуляйпільцям?
– Гуляйпілля для мене не просто рідна домівка. Тут відбулося моє становлення як особистості. Тут, я закінчив школу і у пересувній механізованій колонні №121 тресту «Запоріжсільгоспбуд» у далекому 1975-ому розпочав свій трудовий шлях учнем муляра і доріс до начальника відділу капітального будівництва Гуляйпільського дослідно-експериментального заводу сільгоспмашин. Далі працював на різних керівних посадах у приватному секторі, а також заступником голови райдержадміністрації. Потім понад 5 років працював на ПРАТ «Пологівський олійноекстракційний завод», був начальником відділу капітального будівництва. Я вдячний землякам-гуляйпільцям за те, що всі ці роки були поруч, допомагали, наставляли, підтримували, коли треба, сварили, давали зауваження. Це моя родина, і цим все сказано.

– Коли обіймали фактично одразу дві вищі посади в районі, що для Вас було найважчим?
– Спочатку, з травня 2015, працював головою РДА без першого заступника, а коли обрали головою райради, додалося значно більше роботи. Тоді ж, крім вирішення питань з життєдіяльності установ та закладів району, треба було забезпечити також утримання трьох блокпостів, що знаходилися на території району, виконати завдання облдержадміністрації з будівництва ВОП в районі с. Старогнатівка Донецької області, до того ж провести реконструкцію приміщень тваринницького комплексу під казарму для воїнів ЗСУ України в одному із сіл району. Потім, на посаді голови районної ради, довелося взяти на себе виконання додаткових функцій, не передбачених повноваженнями і якими раніше районна рада, наприклад підготовкою проектно – кошторисної документації, не опікувалася. До речі, ще і до теперішнього часу у мене немає заступника, як у попередніх голів районної ради. А отже ступінь навантаження і відповідальності не змінився.

– Як оцінюєте здобутки району за весь період під Вашим керівництвом?
– Для мене в пріоритеті потреби простих гуляйпільців, керівників установ та закладів, вирішення їх нагальних проблем які накопичились за багато років. Головне і вкрай важливе, вважаю, що у наш дуже непростий час нам вдалося не допустити недофінансування закладів та установ освіти, культури та медицини. Щоб не залишити працівників бюджетної сфери без зарплат та без енергоносіїв з районного бюджету цього року вже виділено медикам майже 1,55 млн. грн. та освітянам майже 1,3 млн. грн.

Також реальним здобутком є й те, що за такий короткий термін району вдалося провести величезну роботу з ремонту, реконструкції цілого ряду шкіл і дитячих садочків – у багатьох встановлені нові енергозберігаючі вікна, відремонтовані покрівлі, реконструйовані і переведені на альтернативне паливо котельні і системи опалення, внутрішні комунікації тощо. Втім, залишається ще чимало роботи. Райрадою вже підготовлена відповідна документація для виконання аналогічних робіт у 2017році й в інших шкільних і дошкільних закладах, у районному краєзнавчому музеї, центрі дитячою та юнацької творчості, установах медицини та культури. Також, 2016році дитячі садки району за кошти районного бюджету в сумі майже 500,0тис.грн. провели оновлення яке не отримували багато років: закупили комп’ютерну та побутову техніку, білизну та інше. Крім того, у 2016 році придбали на умовах співфінансування з обласним бюджетом шкільний автобус на 30 місць для освітніх закладів району. Придбали і нове друкарське обладнання для районного КП «Друкарня», що дасть можливість підприємству заробляти кошти.

– Яку допомогу район реально отримує від обласних посадовців і народних обранців?
-У минулому році за сприяння народного депутата України Володимира Кривохатька район отримав державну субвенцію в обсязі 700 тис. грн. на медичне обладнання -електрокардіографи, інгалятори, холодильники, стерилізатори та інше для КУ «Гуляйпільська центральна районна лікарня» та КЗ «Гуляйпільський районний центр первинної медико – санітарної допомоги» Ці кошти значно вплинули на поліпшення надання якісних медичних послуг. А також 200 тис.грн. – на комп’ютерний клас для КЗ «Гуляйпільська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1». Завдяки першому заступнику голови Запорізької облдержадміністрації Дмитру Давтяну, район отримав кошти з обласного бюджету в сумі 204 тис. грн. на закупівлю комп’ютерного класу для КЗ «Верхньотерсянська ЗОШ І-ІІІ ступенів» та 250 тис.грн. для придбання спеціального медичного автомобіля для КЗ «Гуляйпільський районний центр первинної медико – санітарної допомоги». З районного бюджету були виділені кошти на співфінансування. Обладнання та автомобіль придбані. Також ще минулого року районною радою спільно з УКБ облдержадміністрації відкоригована проектно-кошторисна документація по об’єктам «Розширення очисних споруд» та «Будівництво полігону твердих побутових відходів» в м. Гуляйполе. Питання закінчення будівництва очисних споруд та полігону є надважливим для міста. Об’єкти будуються з 2010р. та 2012 року відповідно, а з 2013р. будівництво було припинено і тільки зараз відновлюється.

– Які завдання у Вас сьогодні на черзі денній?
– До Запорізької облдержадміністрації та Запорізької облради подані пропозиції з розміщення нового промислового виробництва на вільних земельних ділянках в районі. На одній із них розпочато передпроектні роботи з розробленням детального плану території сонячної електростанції. Нове підприємство в майбутньому – це додаткові надходження до бюджету і, головне, суттєве покращення критичної ситуації на ринку праці, так як у нашому районі люди потрепають від безробіття. Також спільно з облдержадміністрацією намагаємося дати раду незавершеному об’єкту будівництва «Підвідний газопровід до сіл Успенівка, Рівнопілля, Малинівка, Полтавка, Червоне». Добудова вищезазначених магістральних газопроводів, будівництво яких розпочато в 2012р. і припинено в 2013р., є також важливим для району. Паралельно з будівництвом магістральних газопроводів, люди взяли кредити та за власні величезні кошти побудували вуличні газопроводи, переобладнали свої будинки на газове опалення. І я розумію біль цих людей і постійні питання – хто винен і що робити? Це одне з найболючіших питань. Необхідно обов’язково добудувати ці магістральні газопроводи. Ще одне нагальне і найболючіше для району питання – стан автодоріг між населеними пунктами. В більшості вони непроїзні через величезні вибоїни, а на багатьох ділянках автодоріг загального користування в напрямках міст Дніпро та Донецьк – їх можна сказати просто вже немає. Нажаль навіть ті невеликі кошти, що виділяються Службою автомобільних доріг у Запорізькій області на ремонт автодоріг загального користування та місцевими радами на ремонт комунальних автодоріг, важко освоїти в повному обсязі та як наша філія «Гуляйпільський райавтодор» потребує термінової фінансової та матеріально технічної допомоги. Нагальним питанням є також відновлення роботи асфальтобетонного заводу, що у селищі Залізничне, це дало б змогу якісніше та в більших об’ємах проводити ремонтні роботи.

– У країні триває процес децентралізації. Що відбувається в районі у цій царині?
– Я є палким прихильником створення єдиної громади в районі на базі всіх двадцяти місцевих рад і відстоював це на різних нарадах. Єдина громада, на мій погляд –це найбільш економічно доцільний і прийнятий для людей району варіант. Єдина громада також здатна виконувати всі необхідні функції з надання відповідних послуг, оскільки вже має адміністративний, фінансовий ресурс та інфраструктуру, яку б необхідно було б вдосконалили чи зміцнити, а не створювати в більшості з «нуля». Та і район наш один з найвіддаленіших в області, де проживає набагато менше населення, чим наприклад у Пологівському чи Оріхівському – що є також аргументом до єдиної громади. При єдиній громаді, використовуючи переваги децентралізації, можна буде швидко навести лад з медичним обслуговуванням, ремонтом автодоріг, налагодити автобусне сполучення. Людей менше цікавить скільки буде громад, але їм не байдуже, як працюватимуть школи, дитячі садки чи як отримати різні послуги. Разом з тим, гуляйпільці вже визначилися у цьому питанні. Тож після виборів 30 квітня цього року до Гуляйпільської об’єднаної територіальної громади на базі семи місцевих рад, треба розв’язати з максимальною користю для людей непрості питання, пов’язані з її становленням.

– Я знаю, що Ви прийняли рішення не йти на вибори голови громади, хоч мабуть мали б великі шанси на перемогу. Чому?
Демократичним силам району, які мають державницькі погляди і які є патріотами України – не вдалося висунути єдиного кандидата і я не хочу і не маю право ще більше розтягувати голоси, так як це може привести до перемоги головних претендентів від «іншої сторони» яких підтримує, нажаль, великий бізнес та…

Розмову вела Наталія Зворигіна