Мистецтво між миром і війною. Запорізька "Траєкторія"

З 30 квітня по 14 травня за підтримки Київської міської державної адміністрації в Києві на території Національного історико-архітектурного музею “Київська Фортеця” відбувся культурно-соціальний проект

“KYIV ART FORT 2017. Пленер сучасного мистецтва”.
Протягом 15 днів просто неба, на території 1,3 га було презентовано масштабну експозицію з художніх проектів провідних українських митців. На відвідувачів чекала насичена програма, цікава і дорослим, і дітям: виставки, презентації, екскурсії, майстер-класи, творчі зустрічі.

 

Однією з перлин «KYIV ART FORT 2017» став проект “Траєкторія”, створений в 2012 році в резиденції КалендАрт запорізькою командою, за підтримки відомого мецената Дмитра Зусмановича, генерального директора корпорації «Кераміст» (кураторка – провідна київська мистецтвознавиця Олеся Авраменко, теж наша землячка).

В окремій локації, спільно з роботами з резиденції “Гурзуфські сезони”, розмістилися дванадцять об’єктів “Траєкторії”, створені провідними українськими  майстрами і міжнародними зірками. За словами Ігоря Гармаша, керівника проекту та засновника ГО “АртПростір”, ці роботи, створені провідними українськими майстрами і міжнародними зірками, не тільки стали окрасою столичного фестивалю, але склали цілісну унікальну експозицію.Імена авторів робіт широко відомі в Україні та за її межами – це Олександр Животков, Олександр Друганов, Анна Гідора, Володимир Бовкун, Володимир Богуславський, Дарина Тищенко-Журавель, Євген Добровінський, Олена Бабенцова, Ігор Гусєв, Ігор Ступаченка, Ната Трандафір, Микола Журавель.

Як казав свого часу один з авторів технічного рішення проекту Ігор Ступаченка, зображення мало бути вписано в ідеальний квадратно-сферически-потрійний обсяг. І ще: “Траєкторія” була і залишається одним із прикладів унікального самовизначення художника в природному середовищі.
Зараз, коли спогади свіжі, а кримська Байдарська долина хворіє, як ампутована кінцівка, об’єкти “Траєкторія” сприймається як перемога вічністі над сьогочасним, мистецтва над війною.
Це дуже добре лягає в концепцію «KYIV ART FORT 2017», головню задачою которого визначено – синхронізувати реальність та світосприйняття сучасного українця засобами візуального мистецтва, розставити правильні акценти, проаналізувати глобальні зміни у системі цінностей соціуму, проговорити важливі питання: що таке мир, що таке війна, що таке нове суспільство та його герої.

“Я радий можливості підтримати розвиток сучасного мистецтва, тому що абсолютно впевнений – краса врятує світ!” – сказав свого часу Дмитро Зусманович, відкриваючи резиденцію “Календарт” і експозицію “Траєкторія”. Минуло кілька років, і в серце Києва, в експозиції на терріторії  Національного історико-архітектурного музею “Київська Фортеця”,
стає ясно: дорогоцінні об’єкти “Траєкторії” потрапили в хороші руки, їх зберегли для світу, мистецтво дійсно протистоїть війні.