Виставка «Слово, обірване у Биківні» - у Запоріжжі

11 травня у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття фотодокументальної виставки «Слово, обірване у Биківні». Виставка «Слово, обірване у Биківні» розповідає про

долі представників покоління «Розстріляного відродження», знищених упродовж 1937-1939 років у внутрішніх в’язниця НКВС УРСР у Києві та похованих на території таємної спецділянки НКВС у Биківнянському лісі. У Биківні знайшли свій останній спочинок письменники та літературні критики Михайль Семенко, Майк Йогансен, Володимир Ярошенко, Андрій Михайлюк, Микола Борисов, Вероніка Черняхівська, Іван Маловічко та інші. Виставка  доносить до широкого загалу інформацію про книги та твори, які за часів СРСР були заборонені або замовчувалися. Це цілий зріз когорти літераторів, які стали жертвами сталінського плану тотального знищення української інтелігенції.

 

    Використані у виставці матеріали з архівно-кримінальних справ репресованих письменників та інші документи особистого характеру стисло відтворюють біографії митців, а також інформують про те, яким чином комуністична тоталітарна система виокремлювала жертв і, пропускаючи крізь сито допитів і «очних ставок», змушувала їх визнавати інкриміновані радянськими спецслужбами абсурдні звинувачення.

    У виставці використано матеріали з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центрального державного архіву громадських об’єднань України,  Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова», Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського НАН України, Відділу рукописних фондів і текстології Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Державного архіву Харківської області, Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького, Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Т. Шевченка та приватних зібрань.