Аутисти – такі ж самі люди як і ми, тільки кращі

Сонечка Шаталова – дівчинка, яка завдяки своїм незвичайним здібностям стала відома на весь світ. Вона страждає на аутизм. Це заважає їй розмовляти, але не заважає мати вроджену грамотність, фотографічну

пам’ять і дивовижні уявлення про світ, якими вона ділиться на сторінках своїх книг. Ось тільки толіка її геніальних висловів. У віці 8 років вона вже знала, що «АЗАРТ – таке захоплення, коли нічим іншим займатися, неможливо, поки сили є. МЕТЕЛИК – головна прикмета літнього щастя. ВІТЕР – повітря, яке не любить спокою. ДУША – це порожнеча в людині, яку вона заповнює Богом або Сатаною. ЖИТТЯ – подих щедрості Божої на створену Ним природу. ЗНАЙОМСТВО – зустріч різних розумінь світу, або навіть різних світів. ІМПРОВІЗАЦІЯ – гра уяви зі словами, звуками, фарбами, щоб швидко вийшло щось нове. КНИГА – річ, в якій можна зберегти знання і почуття людей в часі. Це спосіб розмови з багатьма людьми крізь час. КІНЬ – велике тепле чотирикопитне щастя». У 9 років : « ГРІХ – короста на душі, що відокремлює людину від Бога. Це думка або дія проти образу Божого в собі». У 10 років: «ДИТИНСТВО – схід долі в людському житті. МАСКА – обличчя одного виразу. МУДРІСТЬ – міра між «мало» і «багато».

 

А ось ще одна історія про 6-річну британку Айріс Грейс та її кращу подругу кішку Тулу. Їх вже знає весь світ. Щоб допомогти розвитку доньки, яка страждає аутизмом, батьки не тільки водили Айріс на заняття з логопедом, а й віддали її в гурток з малювання, де у неї відкрився дивовижний талант. Одну з картин юної художниці навіть купила Анджеліна Джолі! Мама дівчинки видала книгу про свою доньку та її власний світ.

Хіба можна таких розумних і талановитих вважати обузою суспільству лише через те, що вони поводиться відмінно від своїх однолітків?!

– Люди-аутисти – гіперчутливі люди. Вони дуже тонко відчувають навколишнє середовище, гостро реагують, а відтак замикаються у собі, – розповіла Консул провідної європейської асоціації «Аутизм Європа», мама дитини з аутизмом Інна Сергієнко, яка приїхала в Запоріжжя з семінаром «Аутизм: діагноз, сенсорна інтеграція, навчання». Захід відбувся у Запорізькому національному університеті і зібрав всіх фахівців, дотичних до цієї проблеми, а також безпосередньо батьків дітей-аутистів, які шукають підходи до ефективної соціалізації своїх малюків.
У заході також взяли участь Ольга Пономаренко, декан факультету Соціальної педагогіки та психології ЗНУ, кандидат педагогічних наук, а також кандидат педагогічних наук Людмила Романенкова, директор Запорізької обласної громадської організації «Флоренс», яка опікується дітьми-аутистами.

Семінар пройшов в рамках регіонального туру Консула «Аутизм Європа» Інни Сергієнко містами України. На зустрічі із журналістами пані Інна розповіла про те, чим люди з аутизмом відрізняються від звичайних та як реагувати та допомагати їм адаптуватися до навколишніх обставин.
Думаючи, що дитина з аутизмом не розуміє чи не знає чогось, батьки створюють навколо неї таке середовище, наче вона не може щось зробити для себе самостійно – починають все робити замість дитини. Втім такі дітлахи не потребують гіперопіки. Навпаки, їм потрібна віра в їхні сили. Хоч це займає чимало часу і зусиль, але батьки таких особливих діток мусять давати їм можливість діяти самостійно. Батьки повинні вселяти в дитину віру в те, що їй все під силу.

Фахівець переконана, що потрібно першочергово ставити правильні цілі. Якщо батьки хочуть виростити інваліда, за якого будуть все робити самі, то можуть і надалі надмірно опікати дитину з аутизмом. Якщо ж хочуть виростити людину, яка зможе жити самостійно, створити сім’ю та реалізуватися в цьому житті, то потрібно вміти витримувати паузу і тримати себе в руках.
Це третій візит Інни Сергієнко в Запоріжжя. Щоразу вона привозить свіжу, актуальну інформацію щодо проблем аутизму, яку приходить послухати аудиторія в 200 осіб. Серед них – і спеціалісти, і батьки особливих дітей. Така відвідуваність свідчить про актуальність питання для Запоріжжя.
Семінар в Запоріжжі – тридцять другий в регіональному турі Консула «Аутизм Європа» Інни Сергієнко, яка отримала міжнародну нагороду від INAP +2014 (Naturally Autistic People Awards) в номінації Community Mentor (Наставник співтовариства).

Насправді, людей з аутизмом серед нас значно більше, ніж ми можемо уявити, – поділилася пані Інна. – І з кожним роком народжується все більше таких особливих малюків. Визначити їх можна завдяки їх гіперчутливості. Малюки можуть затуляти вуха, бо навколишній світ для них виявляється занадто гучним, вони уникають дивитися вам в очі, адже через це «дзеркало душі» можуть поза власним бажанням через власну незахищеність сприйняти всю вселенську біль і бути нею враженими. Разом з тим, вони нарджуються, щоб бути щасливими. І наше завдання зробити все від нас залежне, щоб ці діти знайшли своє власне місце в соціумі.

Директор обласної громадської організації «Флоренс» Людмила Романенкова розповіла, що дуже важливо, коли діти з особливими потребами зустрічаються разом із здоровими дітьми, грають, змагаються між собою, забуваючи про свої проблеми.

Діти вчаться спілкуватися, знаходять нових друзів, демонструють свої таланти – і це здорово! – зазначила пані Людмила.

Запорізька обласна громадська організація «Флоренс» створена в 2004 році і співпрацює з німецькими партнерами з Магдебурга. У Запоріжжі з дітьми займаються соціальні педагоги, соціальні працівники, фізреабілітолог і психологи. Напрямків роботи безліч – це і реабілітація дітей з особливими потребами від народження до шести років, які не можуть відвідувати державні заклади через важки хвороби, тренінги зі школярами та дорослими.

Валерія Євгеньєва