На крилах Запорізького Січового колегіуму – до нових вершин і звершень

«Для України, для добра ти, моя школо, світ відкрила», – це перші рядки гімну Запорізького Січового колегіуму.І сьогоднішні, і вчорашні вихованці-«січовики» знають, люблять і охоче підхоплюють цю головну пісню

рідної школи, де і коли б вона не звучала.
Один із випускників закладу, учасник АТО з позивним «Дзвонар» Віктор Кривоносов згадує, як саме гімн колегіуму звучав у котромусь із наметів на майдані Незалежності у Києві взимку 2014 року: то співали рідні по духу майданівці – випускники Запорізького Січового колегіуму.
Нещодавно ошатний зал Запорізького обласного академічного музично-драматичного театру імені В. Магара, напевне, був вражений тим, що близько 700 учасників святкового дійства «25 років до успіху» на честь ювілею колегіуму в одному пориві стверджували головну думку гімну. Це справді було грандіозно, було незабутньо…

 

Офіційна назва закладу дає першу характеристику йому – Комунальний навчально-виховний заклад Запорізької обласної ради школа-інтернат «Запорізький Січовий колегіум». Отож справді Запорізький Січовий колегіум – власність громади Запорізької області, яка чверть століття тому вирішила, що саме така школа – січовий колегіум, який збере найкращих, обдарованих дітей регіону, й потрібна Україні, потрібна громаді краю. Освітяни-науковці, висунувши ідею щодо створення січового колегіуму, мотивували її досвідом Києво-Могилянської академії та братських шкіл і колегіумів, що їх ще у ХVIII столітті об’єднала академія. Ідеї козацької й народної педагогіки стали підґрунтям створеного на Запоріжжі колегіуму.

І ось вже позаду – 25 років. Напружених, нелегких, але плідних і красивих 25 років. Готуючись до ювілею, колектив подумки пройшов прожите, зроблене: радів успіхам, бачив невикористані можливості, накреслював перспективи й плани.

…Сьогодні в Запорізькому Січовому колегіумі навчається понад 400 учнів (а починали ж 60!).
Географія регіону – в учнях, які прибули до колегіуму з різних районів області: найщедріше Запорізький район (103 учні), далі – Токмацький, Приазовський, Оріхівський, Вільнянський, Василівський, Кам’янсько-Дніпровський і т.д. – всі, й близькі, й віддалені школи області мають змогу посилати своїх кращих учнів до Запорізького Січового колегіуму. Звичайно, то непросто: привезти розумника-5-класника чи розумницю-5-класницю з невеликої сільської школи до обласного центру і залишити… в чужих і холодних стінах (!)… з чужими і невідомими людьми (!)… Та хвилювання батьків виявляються даремними: стіни в колегіумі теплі й затишні, вчителі, вихователі, керівники гуртків і студій, кухарі – сердечними, щирими, мудрими: хто – як бабуся чи дідусь, хто – як мама чи тато, хто – як старша сестра чи брат… А зважаючи на особливості комунікації дітей і молоді початку 21 століття, швидко чужі ще вчора стіни стають найріднішими, незнайомі вчора люди стають найдорожчими…
Навчальні аудиторії, кабінети з сучасним обладнанням, спортивний та тренажерний зал з комфортними душовими, затишна їдальня, медичний комплекс, кімнати відпочинку, бібліотека з читальним залом – це далеко не весь перелік світу, до якого потрапляють учні-неофіти. Ще на подвір’ї, в невеликій парковій зоні біля навчального корпусу їх зустрічає … козак Мамай – увічнений у гербі-логотипі колегіуму та вирізьблений добрими руками одного з батьків з дерева, щоб і вдень і вночі бути вартовим біля головного входу до школи.

В колегіумі навчають, виховують, розвивають здібності учнів близько 60 педагогів, серед яких переважають молоді, сучасні вчителі, що досконало володіють найновішими методиками навчання учнів. В закладі панує дух знань, дух науки. В пошані ті, хто досягає успіхів та перемог в інтелектуальних і творчих змаганнях не лише місцевого, а й всеукраїнського та міжнародного рівня. Переважна більшість випускників колегіуму продовжує навчання у вишах не лише України, а й за кордоном. Ось деякі цифри:
2016 рік – 48 випускників, до вишів вступило 45 з них, майже 40% – до технічних вишів.
2015 рік – 57 випускників, до вишів вступив 51, близько 30% – до технічних вишів.
Цікаво, що випускники Запорізького Січового колегіуму обирають для подальшого навчання не лише запорізькі виші, а й Києво-Могилянську академію, Київський, Львівський, Харківський, Одеський, Дніпропетровський національні університети, а також навчальні заклади за кордоном, зокрема – в США, Великобританії, Польщі, Греції, Чехії.

Високому рівню знань випускників колегіуму сприяє навчання в профільних класах старшої школи, де упродовж усього терміну реалізується компетентнісна освіта, що є сьогодні метою життєдіяльності навчальних закладів не лише України, а й цілого світу і реалізувати яку покликана концепція нової української школи.

Вже учні 5 класів поглиблено вивчають українську та англійську (а невдовзі ще й французьку) мови й математику. Учні ж старших класів мають змогу обирати навчання у профільних класах: у філологічному, математичному, фізико-математичному та суспільно-гуманітарному.
Сьогодення вимагає від молоді глибоких знань з ІТ-технологій, і Січовий колегіум повною мірою задовольняє попит старшокласників на них. Сучасні комп’ютерні класи, майстерні й зацікавлені вчителі – і ось вже перші перемоги з робототехніки у Києві та Дніпрі! «Ми – сучасна європейська молодь!» – стверджують ці перемоги колегіантів. Факультети радіоелектроніки, ракетобудування, програмного забезпечення, інформаційних технологій, автоматизації технічних процесів виробництва, інфотелекомунаційних технологій системного зв’язку – на цих та подібних факультетах вишів навчаються колишні колегіанти, оті, що декілька років тому постукали разом з батьками до кабінету директора Запорізького Січового колегіуму: «Можна?.. Ми – до 5 класу, з села…»
А потім було 7 років напруженої праці, самоутвердження, здобутків, поразок, уроків зростання, самоусвідомлення, змужніння і, врешті, – самостійності, дорослості, зрілості. Чимало перемог колегіантів засвідчує Мала академія наук України.

Упродовж 14 років (з 2003 до 2017 року) в Малій академії наук ІІ (обласного) рівня взяли участь 416 вихованців колегіуму. Вони працювали у кількох секціях: у філологічній (у тому числі й з іноземної мови) – 307 учнів, історії та права – 70, природничо-математичних дисциплін – 39 учнів. Переможцями ІІІ (всеукраїнського) рівня стало 17 колегіантів.
Кращі з випускників продовжили навчання у Києво-Могилянській академії і сьогодні активно працюють у багатьох галузях: в юриспруденції – Туригіна Олена, Дзярук Олеся, Марцих Ярослав, Підкович Станіслав, Блажко Катерина і Блажко Наталя, Шипович Любов; в освітній галузі та культурології – Гладій Андрій, Яценко Олена, Назаренко Інна (к.ф.н), Балховітін Олександр, Філь Юлія (к.м.н); в журналістиці – Коваленко Богдана, Макаров Тимофій, Фідченко Михайло, в медицині –Павлів Роман, Підкович Ольга; в археології та музейній галузі – Кривоносов Віктор, Ніконенко Дмитро, Денисенко Андрій та ін.

Громадяни світу, з’єднані воєдино всесвітньою павутиною, перегорнімо сторінки сайту Запорізького Січового колегіуму, щоб побачити, почути, переконатися: єдиний такий в Україні заклад живе цікаво, змістовно, насичено, наступально-переможно. І таким у ньому є не лише навчальний процес. Таким є позанавчальне життя колегіантів, що включає в себе і учнівське самоврядування на зразок козацького братства, де головна рушійна сила – Козацьке коло, Козацька Рада на чолі з демократично обраним Кошовим отаманом, і система індивідуальної та колективної роботи з обдарованими, талановитими вихованцями, і численні екскурсії, поїздки, вечори, конкурси…
Та перегляньмо інформаційний сайт Запорізького Січового колегіуму.

«15-17 травня 2017 року – м. Полтава – переможці Всеукраїнського конкурсу «Земля – наш спільний дім»
«14 травня 2017 року – обласний конкурс творчих робіт з математики та інформатики учнів шкіл та студентів коледжів:
– Номінація «Використовуємо математику в дослідженнях» – ІІІ місце – Сафронюк Олексій;
– Номінація «Вдосконалюємо навчальний процес» – ІІІ місце – Приходько Кирило;
– Номінація «Відкриваємо світ інформатики» – ІІ місце – Сафронюк Олексій, ІІІ місце – Романик Іван, Ткач Наталя, Ковач Назар»
«12 травня 2017 року – м. Дніпро, Національний центр аерокосмічної освіти молоді – Відкритий обласний фестиваль робототехніки: – категорія «Слалом», категорія «Мумо» – І місце – Сопін Владислав»
«11 травня 2017 року – Класичний приватний університет – нагородження лауреатів та переможців обласного форуму медіа-проектів «Про Батьківщину дбаю, бо право жити гідно маю» – І місце, Гран-прі – 10-Б клас із відеороликом «Я українець, є у мене право»…»
«20 квітня 2017 року – Запорізький обласний академічний музично-драматичний театр ім. В. Магара – обласний конкурс творчості патріотичного спрямування «Спадщина-2017» – І місце – вокальний гурт «Березіль»
«17 квітня – переможці Міжнародного благодійного фестивалю дитячої творчості «Назустріч мрії»
Це, звичайно, лише дещиця інформації про те, чим живе колегіум.
А ось що говорять про рідний заклад його вихованці:
Венгерова Юлія, 8 клас (с. Бурчак): «Це добра родина, яка відкриває для мене нові можливості, нове життя».

Ляпіна Дарина, 7 клас (м. Токмак): «Це мій другий рідний дім».
Мартьянов Ярослав, 9 клас (с. Олександрівка Приазовського району): «В колегіумі нас навчається троє: брат – семикласник, сестра – десятикласниця. Тут ми виростаємо патріотами».
Шейко Максим, 9 клас (с. Остриківка, Токмацький район): «В колегіуму я стаю справжнім громадянином держави. Люблю математику, мрію про економічну освіту. Впевнений, що мрія збудеться».
Коваленко Єгор, 9 клас (м. Пологи): «Колегіум – це заклад, у якому я вчуся перемагати. Захоплююсь археологією. Навчаюся в класі з поглибленим вивченням історії».
Лук’яненко Ілля, 10 клас, кошовий отаман (м. Запоріжжя): «Тут я навчаюся справжній демократії, справжній відповідальності».

Корицький Олексій, 11 клас (м. Запоріжжя): «Якби не Січовий колегіум, невідомо, чи відбувся б я, чи мав би те, що одержав тут: знання, ідейну міць, прагнення боротися й перемагати.
Колегіум дає можливість зростати інтелектуально, духовно, фізично…Боляче прощатись…»
В школі немає звичного дзвоника! В школі лунає музика, під яку учнів … запрошують на урок, на перерву, на обід чи то підвечірок (5-разове харчування потребує певних термінів: другий сніданок, підвечірок!), запрошують до роботи в групах продовженого дня, до занять в гуртках та студіях: роби вибір сам – 21 можливість самореалізації, самоутвердження за підтримки старшого товариша–керівника.

Кожна особистість у колегіумі значуща: чи то учень, чи то вчитель, чи будь-хто ще з великої родини, де один одного не просто знають – де один одного люблять, бачать у перспективі, за рік – п’ять – сім… Де бачать, чують, відчувають і вірять. Вірять в дитину. І часом допомагають і самій дитині, і її батькам повірити в себе…

Хтось скаже: дуже вже високу планку піднімає колегіум! Але інакше не можна: в колегіумі навчаються діти, гідні висоти. В колегіумі працюють гідні високої планки вчителі,
І ще одне. Україна, Запоріжжя, Хортиця дивляться на Запорізький Січовий колегіум: чи гідний ти слави Києво-Могилянської академії, під чиїм крилом народився і зміцнів? чи тією дорогою йдеш, вбираючи в себе мудрість нащадків – запорозьких козаків? чи єднаєш навколо себе інтелектуальне і духовне національне братство? чи перемогами вкритий твій, колегіуме, шлях? чи маєш друзів-однодумців, з якими разом виборюєш державу?.. – питання, питання, питання…
Відповідь на кожне з них містяться тут, у Запорізькому Січовому колегіумі.
Відповідає колегіум справами. А ще – прагненнями до єдності з тими, хто є однодумцями, друзями у спільній освітянській справі в ім’я прийдешньої України.

…Незабаром пролунає для школярів України, для випускників Запорізького Січового колегіуму Останній шкільний Дзвінок. За традицією кожна мати подарує сину чи доньці вишитий рушник-оберіг. А потім на святій Хортиці виголосять випускники 2017 ювілейного року Обітницю на вірність рідній державі, рідній землі, роду своєму. І підуть – кожен своїм шляхом. Та знатимуть: їх початок тут, у найкращому, у найдорожчому для них домі, ім’я якому – Запорізький Січовий колегіум.