МЕМОРІАЛЬНА ДОШКА НА МУЗЕЇ –ПАМ'ЯТЬ ПРО ШАНОВАНУ ЛЮДИНУ

На будівлі Оріхівського районного краєзнавчого музею з’явилась меморіальна дошка,відкриття якої було присвячено 180-річчю від дня народження Йохана Янцена, який у ХIХ столітті протягом 25 років

був міським головою Оріхова, шанованою людиною серед місцевого населення і залишив добрий слід на нашій землі.Він був одним з німців-менонітів, колоністів,які переселилися у Запорізьку область на початку ХIХ ст.

 

Йохан Генріхович (називали його Іваном Андрійовичем), уродженець колонії Шенвізе, в кінці 70-х років XIX ст. побудував перший паровий млин (у цій будівлі і тепер знаходиться цех по переробці зерна на борошно).
Другий паровий млин він звів у 1880 р. разом зі своїм сином Генріхом. Млини, що знаходилися на вул. Німецькій, виробляли щорічно до 150 тис. пудів високоякісного борошна.
У 1897-му завдяки зусиллям Янцена на перехресті вулиць Німецької та Михайлівської (у недалекому минулому Маркса К. і К. Лібкнехта,а тепер Й.Янцена і Марії Сокіл) була відкрита школа для дітей менонітів, використовувалася і як церква.

А в 1900-му знов-таки за рахунок коштів Йохана Янцена в Оріхові відкрили лікарню на 14 місць.
Син Янцена Генріх побудував електричний ілюзіон (кінотеатр) і торгові лавки при ньому. У 1914 р. другий син Янцена Яків почав спорудження електроосвітлення та телефонізацію вул. Німецької.
Їхня сім’я займалася благодійністю: на різдвяні свята роздавали біднякам подарунки, безкоштовно давали борошно багатодітним сім’ям з навколишніх сіл.

Тамара КУРОЧКІНА.
м.Оріхів.