Визначення права рентгенолаборантів на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1

Останнім часом до Головного управління Держпраці у Запорізькій області надходять численні запити від установ охорони здоров’я області щодо порядку застосування Списку № 1 виробництв,

робіт, професій, посад і показників на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, при визначенні права рентгенолаборантів на пільгове пенсійне забезпечення.
У зв’язку з цим вважаємо за необхідне надати детальні роз’яснення з цього приводу.
Кабінет Міністрів України постановою від 24.06.2016 № 461 (далі – постанова № 461) затвердив нові списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі – Списки № 1 та № 2).
Зазначена постанова опублікована 03.08.2016 у № 144 «Урядового кур’єру» і набула чинності саме з цієї дати.
Нові Списки № 1 і № 2 мають деякі відмінності від раніше діючих Списків № 1 і № 2.
Так, позицією 19 розділу ХІХ «Охорона здоров’я» Списку № 1, який затверджений раніше діючою постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, передбачались рентгенолаборанти, у тому числі у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок) і флюорографічних кабінетах.
Розділом ХІХ «Охорона здоров’я» нового Списку № 1 передбачено рентгенолаборантів, зайнятих у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
Також цим розділом Списку № 1 передбачені молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).
Оскільки відповідно до вимог наказу Міністерства охорони здоров’я України від 23.11.2007 № 742 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою» посада «рентгенолаборант» віднесена до молодших спеціалістів з медичною освітою, ця позиція Списку № 1 поширюється й на рентгенолаборантів, у тому числі рентгенівських відділень (кабінетів) у разі їх зайнятості повний робочий день на роботах і в умовах, передбачених цією позицією Списку № 1, що має бути підтверджено результатами атестації робочих місць за умовами праці.
При цьому до трудових книжок рентгенолаборантів не потрібно вносити зміни щодо назви професії, оскільки «молодші спеціалісти з медичною освітою» – це не назва професії, а лише узагальнююча назва категорії працівників.
Нагадуємо, що згідно з п. 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, яку затверджено спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 № 58, записи про найменування професії або посади, на яку прийнятий працівник, виконуються відповідно до найменування професій і посад, зазначених у Класифікаторі професій ДК 003:2010.

 

Начальник відділу експертизи
умов праці Головного
управління Держпраці
у Запорізькій області
Олена Діліон