СБУ: Запорізький алюмінієвий комбінат знищували в інтересах Росії

СБУ повідомила про підозру дев’яти членам міжнародного злочинного угруповання, які підозрюються в умисному знищенні цілісного виробничого комплексу Запорізького алюмінієвого

комбінату в інтересах конкурентів з Росії.
Про це повідомляє прес-центр СБУ.
«Під час досудового слідства співробітники спецслужби встановили, що єдиний в Україні виробник первинного алюмінію з 2006 року цілеспрямовано знищувався в інтересах російських виробників металу», – йдеться в повідомленні.
Відзначається, що спочатку афілійовані з російськими бізнесменами структури придбали контрольний пакет акцій «ЗАлКу». Для реалізації угоди в 2006-2008 роках замовники сформували організовану групу з представників російської компанії «РУСАЛ», колишнього керівництва комбінату, українських бізнесменів і іноземних громадян.
Після цього, використовуючи можливість впливати на прийняття управлінських рішень на комбінаті, під керівництвом російських кураторів забезпечили знищення основних виробничих потужностей «ЗАлКу».
У 2009 році, вони, зокрема, організували зупинку рудотермічних печей і основних виробничих ділянок електролізного виробництва, щоб в подальшому це призвело до знищення обладнання.
Через два роки зловмисники забезпечили передачу дочірнього підприємства «ЗАлКу», Глухівського кар’єру кварцитів, компаніям афільованим з ОК “РУСАЛ”.
Слідчі СБУ задокументували, що в 2015 році, перед поверненням комбінату державі, зловмисники активізували знищення підприємства. Вони, зокрема, зробили розконсервацію і ліквідацію основних фондів «ЗАлКу», що призвело до руйнування завершеного циклу виробництва кінцевої продукції підприємства.
Для остаточного знищення стратегічного комбінату вони демонтували й вивезли цінне обладнання, а ліквідне обладнання цеху алюмінієвої катанки передали компанії, підконтрольній російським бізнес-структурам.
Згідно з висновком експертів, в результаті цих злочинних дій державі завдано збитків на суму понад 39 млн. доларів США і більше 100 млн. гривень.
Один з фігурантів справи утримується під вартою, колишній директор заводу – під особистим зобов’язанням. Серед підозрюваних троє громадян Росії.