ВІДСУТНІСТЬ ПРОЗОРИХ ПРАВИЛ ГРИ ПОРОДЖУЄ ЗЛОВЖИВАННЯ ТА ЗНЕВІРУ

Однією з найбільш серйозних проблем сучасного державотворення в Україні є тотальна недовіра громадян до органів та інститутів влади. Адже держава це завжди результат

певного суспільного договору. І як що люди перестають довіряти, то вона поступово зникає. Невпевненість і недовіра простих українців прямо пропорційні відсутності прозорих правил гри, що в свою чергу породжує зловживання в кабінетах.
Ознаки цих загрозливих явищ ми нажаль спостерігаємо як на місцевому, так і на державному рівні. Фракція «Батьківщини» Запорізької обласної ради неодноразово наголошувала на необхідності наведення елементарного порядку у роботі головного представницького органу нашої області. Попри це, протягом останніх сесій обласної ради продовжуємо спостерігати ганебні для «правової держави» явища: переголосовування по декілька разів за одні і ті самі питання, невідповідність кількості депутатів, присутніх у залі, кількості голосів, що висвічується на табло в ході голосування і таке інше. Я, як голова фракції, протягом майже місяця не можу отримати відповідь не просте запитання: чому була закрита 14-та сесія обласної ради? Адже на ній не було по суті розглянуто жодного питання, внесеного до порядку денного.
Було б півбіди, як би мова йшла лише про порушення регламенту, як основного документа, що встановлює «правила гри» в обласній раді. На сьогодні сам регламент не відповідає українському законодавству, про що неодноразово наголошувалося колегами-депутатами. Але для приведення його у відповідність до «Закону про місцеве самоврядування» чомусь не вистачає політичної волі.
 Не варто дивуватись після цього тій тотальній недовірі, якою користуються органи влади серед звичайних пересічних громадян. Хіба можна довіряти владі, що сама продукує безлад та стимулює зловживання? А сигнали, що надходять до нас з районів області свідчать саме про це. Зокрема, сьогодні до депутатів звертаються зі скаргами щодо пробуксовки  виплат компенсації на придбання твердого палива пільговим категоріям громадян. В окремих територіях, де в кінці жовтня мають відбутися вибори до об’єднаних громад, розпочався масовий підкуп виборців. Про гіршу дискредитацію влади годі й говорити.
Не все гаразд і на загальноукраїнському рівні. В останні тижні Верховна Рада України прийняла ряд важливих законів. Але, на наш погляд більша частина з них дискредитує саме поняття реформ. Це стосується і пенсійного, і медичного, і судового законодавства. Основні принципи побудови правової держави в цивілізованих країнах передбачають, що судова система є незалежною від виконавчої і законодавчої влади. Нажаль, прийнятий депутатами закон містить зовсім інші норми. Ті ж самі цивілізовані правила передбачають наявність стабільності і прозорих правил в пенсійній і інших законодавчих сферах. Як сьогодні почувається вчитель, лікар, працівник органів місцевого самоврядування, який, пропрацювавши 19 років дізнається, що наступного року не зможе вийти на пенсію за вислугою? Тому що хтось в черговий раз вирішив змінити  «правила гри». Саме тому «Батьківщина» не підтримала зазначені законодавчі нововведення. Ми як і раніше наполягаємо: сильна держава – це справедливість, порядок і торжество закону. Тільки утвердження цих трьох принципів дасть Україні поштовх до успіху і процвітання.

 

Олександр Старух,
Голова фракції ВО «Батьківщина»
Запорізької обласної ради