Виставка, яка повертає образи будівельниць Дніпрогесу

10 жовтня, виповнюється 85 років з моменту пуску Дніпровської гідроелектростанції. З цієї нагоди в Музеї міста за порогами відкрилася концептуальна виставка

«Як Харитина Марченко Дніпрогес будувала», яка присвячена ролі жінки на Дніпробуді. В урочистостях взяв участь заступник голови облдержадміністрації Олександр Бабанін.

 

На створення виставки надихнула розповідь про життя Харитини Марченко – бабусі однієї із співробітниць Національного заповідника «Хортиця». Виставковий проект реалізовано за підтримки флагмана вітчизняної металургії – ПАТ «Запоріжсталь» та облдержадміністрації.

– У пошуках експозиційного образу було досліджено безліч фотодокументів, проглянуто кілометри кадрів кінохроніки. Серед куп каміння, будівельних конструкцій та потужних механізмів ми бачили багато біленьких хустинок, що покривали жіночі голови. Так, одним із образних елементів виставки стали нанизані великими стібками на червону нитку жіночі хустки. В перших розділах хустки білого кольору, далі вони рожевіють та подекуди стають червоними. Таким чином транслюється ідея формування «нової людини» – радянської ідентичності, що відбувалося під впливом ідеології та пропаганди, – розповіла керівник проекту Світлана Копилова.

Наступним експозиційним образом став блок для бетонування, що утворювався за допомогою щитів опалубки: жінки Дніпрогесу були відомі всій країні саме як бетонниці. Бетонницею працювала героїня, яка дала ім’я виставці. Розділ має свою назву – жіноче ім’я: Харитина, Муза, Марія, Шуламіс, Євгенія, Олександра. Ці імена належать реальним жінкам, які працювали на Дніпрогесі. Проте не вони є центральними персоналіями експозиційного розділу, це тільки збірний образ. Головними героїнями виставки постають тисячі і тисячі безіменних та відомих жінок, обличчя та імена яких виставка повертає історії.

За словами творців експозиції, вони збирали фотографії, документи та речі буквально по крупицях. Багато є технічної інформації про будівництво Дніпрогесу та досить важко було шукати дані про людей, які його будували.

– Українська жінка у різні часи демонструє свою стійкість та мужність. Цей музейний проект показує нам цілий пласт історії, якою ми можемо пишатися та зобов’язані пам’ятати. Це наша могутня та велика історія, яка йде через призму Дніпрогесу, який будує жінка. Надалі ми будемо разом робити ще нові соціальні проекти, якими можуть пишатися всі запоріжці. Такі соціальні ініціативи завжди знаходять підтримку обласної влади, – підкреслив на відкритті виставки Олександр Бабанін.

Виставка працюватиме як постійна експозиція протягом року.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА