У Запоріжжі проходять збори слідчих суддів України

У 2017 році ГО «Асоціація слідчих суддів України» відзначає свою третю річницю з моменту створення. За ці 3 роки Асоціація вже має свої певні здобутки та досягнення.

 Судова реформа в повному розпалі: формується новий Верховний Суд, ухвалено  зміни до процесуального законодавства, проходить добір на посади суддів місцевих судів, запроваджується електронне судочинство, запущено інститут приватних виконавців.  Асоціація слідчих суддів України не залишається осторонь від суспільних процесів, зокрема тих, які пов’язані із захистом прав і свобод громадян та їх доступу до правосуддя.
В цьому році, окрім зареєстрованих у Верховній Раді України законопроектів, Асоціація  не тільки об’єднувала правників зі всієї України, а й залучала міжнародних експертів для пошуку шляхів у вирішенні актуальних проблем судочинства та реформування судової системи. Досвід наших іноземних колег є надзвичайно цінним –  тільки за останній рік члени АССУ провели більше 25 зустрічей з іноземними делегаціями та окремими іноземцями.
Незважаючи на надмірне навантаження, яке, не в останню чергу, зумовлене кадровою кризою у суддівському корпусі, судді активно долучаються до ініціатив Асоціації.  Тільки протягом цього року від судів зі всієї України, адвокатських об’єднань, наукових установ та громадських організацій надійшло більше 300 відповідей на наші звернення, які містили конструктивні пропозиції та зауваження стосовно вдосконалення законодавства. Це говорить про те, що ми на правильному шляху і правникам небайдужа доля судової гілки влади, адже її незалежність є передумовою довіри людей до судової процедури, її авторитетності та ефективності.
Ухвалений 03.10.2017 року депутатами законопроект №6232 фактично дає новий поштовх  у запровадженні  судової реформи в Україні, адже здійснення судочинства буде забезпечено на якісно новому рівні.
Оскільки вимоги суспільства щодо доступу до правосуддя, до організації його здійснення, а також до використання служителями Феміди нових технологій  пішли далеко вперед від чинного на сьогодні законодавства, такі рішучі кроки викликані об’єктивною потребою у стислі строки привести національне законодавство у відповідність до високих стандартів, що висуваються до сучасної правової держави.

 

Єдиним раціональним способом вбачається не вкотре перетрушувати застарілі правові норми, а створити новітнє процесуальне законодавство, яке буде орієнтовано на сучасні українські реалії та створить надійний фундамент для подальшого розвитку правової держави в Україні.
Так, починаючи із самих витоків актуальних проектів нових процесуальних кодексів, члени АССУ брали активну участь в обговоренні та доопрацюванні положень нового закону.
Зокрема, від імені Асоціації було направлено до  Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя свої пропозиції щодо доопрацювання статей 108, 117, 119, 129, 136, 142, 183, 184, 266, 275, 291,301, 354 проекту ЦПК, які були взяті до уваги, та більшість з яких знайшли своє відображення у кінцевому варіанті тексту нового закону. Також робоча група АССУ вказала і  на внутрішні розбіжності статей 412, 418 проекту ЦПК, та на невідповідність положень статей 176, 178 положенням статті 14 законопроекту щодо єдиної телекомунікаційної системи, в той час, коли саме єдина інформаційно-телекомунікаційна система є фундаментальною новелою судової реформи.
Елементи «Електронного суду»: он-лайн сплата судового збору, отримання інформації про етапи проходження справи в суді, можливість одержання від суду повідомлень і копій рішень електронною поштою, смс-інформування та виклики, доступ до текстів судових рішень через єдиний державний реєстр судових рішень, он-лайн трансляція окремих судових засідань і проведення відеоконференцій між судами, а також із слідчими ізоляторами – це вже не лише перспективи та далекоглядні плани, – такі засоби поліпшення здійснення правосуддя вже використовуються Київським районному суді м. Одеси.
Хочу зазначити, що відсутність законодавчого врегулювання значним чином ускладнювала процес «електронізації» судочинства, та навіть за таких умов новела себе повністю виправдовує – зменшує навантаження на працівників суду, допомагає економити бюджетні кошти та наближає суд до кожного пересічного громадянина.
Звичайно, деякі новели викликають занепокоєння та критику самих служителів Феміди. Це стосується і «Електронного суду».
Та всі ці критичні погляди насправді вже давно мають своє вирішення. Щодо суддівського корпусу та їх адаптації – то це питання незначного часу та складності, адже сама професія судді розуміє під собою постійну роботу над самим собою та вдосконалення особистих навичок та знань, а тому засвоєння нових підходів до роботи професійними суддями є для них буденною справою.
Адже коли реформа буде запроваджена у повному обсязі, – у всіх судах України, то і уявити важко, наскільки прозорішим та якіснішим стане процес судочинства.
В контексті викладеного хочу також зазначити, що у 2017-2018 роках ГО «Асоціація слідчих суддів України» здійснюватиме на базі Київського районного суду міста Одеси навчання з практичного використання опцій та переваг «Електронного суду» для суддів та співробітників апарату в рамках грантового проекту, ухваленого Програмою USAID  “Нове правосуддя». Перші навчання, в яких візьмуть участь представники зі всіх куточків України, стартують вже 3 листопада 2017 року.
 Судова реформа є рішучим, проте виваженим кроком на шляху побудови сучасної правової країни, що продиктовано не лише необхідністю зовнішньо-інтерграційних процесів, а й потребою сьогоднішнього українського суспільства.
Сподіваюся, що подальша діяльність Асоціації слідчих суддів України буде такою ж насиченою та дієвою, адже зміни в судовій системі мають відбуватися виключно за активної участі представників правової спільноти в обговоренні та формуванні законопроектів на високому фаховому рівні.

Асоціація слідчих суддів України не залишається осторонь  суспільних процесів
Сергій Чванкін, суддя та голова Київського районного суду м.Одеси.