Флагман авіаційної промисловості України «МОТОР СІЧ» 110 років поспіль тримає небо

На  визначний  ювілей – 110 років з дня заснування підприємства «МОТОР СІЧ»    всенародне свято організували  у парку імені Клімова. Тут зібралися

  тисячі людей –  працівники заводу, ветерани праці, керівництво області та міста, представники громадськості, журналісти. Привітати з ювілеєм колектив прибув і  народний депутат України, президент АТ «МОТОР СІЧ», генеральний конструктор В’ячеслав Богуслаєв. До речі, саме в цей день, 28 жовтня, він святкував  і свій день народження.
Провідне підприємство з розробки, виробництва, випробування, супроводу в експлуатації і ремонту сучасних двигунів для літаків і вертольотів різного призначення «МОТОР СІЧ» було  засноване в 1907 році.  Спочатку завод випускав сільськогосподарські механізми та інструменти, виконував різні види механічної обробки, відливав вироби з чавуну та міді.
У грудні 1915 року акціонерне товариство «Дюфлон, Константинович та К°» («ДЕКА») викупило завод та змінило профіль його виробничої діяльності. Підприємство  почало освоєння виробництва авіаційних двигунів, а  вже у листопаді 1916 року тут  було виготовлено перший 6-циліндровий мотор водяного охолодження «ДЕКА М-100».
Історія підприємства — це поетапне створення та освоєння у серійному виробництві нових двигунів, кожен з яких став значною віхою у розвитку вітчизняного  авіадвигунобудування.
 Нині, тут ведеться  ще й виробництво вертольотів Мі-2МСБ, Мі-8МСБ, вертольотів злітною масою 7-8 тон. До того ж,  окрім авіаційної техніки, підприємство розробляє, виробляє і супроводжує в експлуатації широкий спектр  продукції виробничого призначення, товари народного споживання і вироби медичного призначення. Якість продукції підприємства підтверджено міжнародними сертифікатами, сертифікатами Авіаційної адміністрації України.
Підприємство має тривалі партнерські відносини з компаніями з Білорусії, Туркменістану, Казахстану, Узбекистану, Молдови, Азербайджану. Виконуються контракти замовників з Китаю, Індії, Алжиру, Південної Кореї, країн Південно-Східної Азії, Близького Сходу, Африки та Латинської Америки. Нині тут працюють понад 23 000 висококласних фахівців.
Символічно, що ювілей підприємства збігся із Днем визволення України від фашистських загарбників.  Визволення України  стало безумовним фактором перемоги нашого народу у Другій світовій війні. І внесок трудового колективу  запорізького авіамоторобудівного заводу в таку визначну і надзвичайно важливу справу  важко переоцінити. Адже саме працівники підприємства ставши в лави воїнів-захисників, не шкодували власного життя заради перемоги над фашизмом. Моторобудівний завод з перших днів війни перейшов на 12-годинну зміну. В той же час  на евакуйованому   заводі працівники, здебільшого жінки і діти,  працювали без відпочинку, щоб прискорити жадану мить перемоги.
– Сьогодні країна відзначає велике свято – День визволення  від фашистських загарбників. Також сьогодні свято для всього великого трудового колективу підприємства «МОТОР СІЧ». Ви щодня працюєте на благо великого підприємства, на благо Запорізької області і України. Шановні моторобудівники! Щиро вітаю вас з 110-річчям підприємства «МОТОР СІЧ». Народжений на початку XX століття, завод пройшов славний трудовий шлях, відмічений  високими досягненнями в авіабудуванні. Сьогодні «МОТОР СІЧ» є флагманом авіаційної промисловості України, а його продукція відома у всьому світі. За цими високими досягненнями стоїть ваш самовідданий труд, відповідальне ставлення і творчий підхід до вирішення поставлених завдань, – зазначив В’ячеслав Богуслаєв.
Учасники урочистого заходу  вшанували пам’ять воїнів-визволителів і поклали квіти до пам’ятника «Скорботна мати»,  що знаходиться на території парку  ім. Климова.
За багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток авіаційної промисловості та з нагоди 110-річчя від дня заснування підприємства «МОТОР СІЧ» медаллю «За розвиток Запорізького краю» відзначені  працівників підприємства: наладчик верстатів і маніпуляторів з програмним керуванням механічного цеху Миколи Білик, контролер у ливарному виробництві ливарного цеху Марія Похілова, наладчик шліфувальних верстатів механічного цеху Микола Соболєв, заступник директора авіакомпанії Анатолій Супрун та слюсар-складальник двигунів складального цеху Валерій Шинкаренко. Також кращі працівники підприємства були  відзначені  також грамотами облдержадміністрації та виконкому Запорізької міської ради.
Подія ознаменувалася святковим концертом, підготовленим творчими колективами і солістами  ПК ім. Шевченко. Їх виступи на сцені, встановленій просто неба у парку, долали учасникам і гостям свята  прекрасного настрою.

 

Валерія Юстинюк, Олекандр Максимов (фото)