НСЖУ вимагає від Президента звільнити з посади голову райдержадміністрації за блокування Закону про роздержавлення

Дати політичну оцінку діям посадовців місцевої влади в Оріхові Запорізької області й доручити розглянути питання щодо звільнення з посади голови Оріхівської райдержадміністрації Максима Проценка за свідоме блокування Закону про реформування друкованих ЗМІ – з цією вимогою Національна спілка журналістів України звертається до Президента Петра Порошенка. Чиновники не тільки бойкотують медіареформу, а й звинувачують представників Спілки у «замовності».

Як ідеться в тексті звернення, в Оріхівському районі склалася кричуща ситуація з виконанням Закону про роздержавлення. Зокрема, районна рада, з подачі представників депутатської більшості, до складу якої входить фракція БПП «Солідарність», та за підтримки голови Оріхівської райдержадміністрації, понад рік умисно блокує ухвалення рішень, необхідних для початку процесу роздержавлення місцевої районної газети «Трудова слава». Це зволікання створює реальну загрозу того, що газета з 2019 року не зможе виходити друком.

У серпні 2017 року в Оріхові перебувала делегація НСЖУ на чолі з головою Спілки Сергієм Томіленком. Було передано колективний лист-звернення лідерам депутатських фракцій з проханням забезпечити виконання вимог Закону про роздержавлення та ухвалити відповідні рішення на найближчій сесії райради. Лист підписали понад 30 представників національних і місцевих ЗМІ з багатьох регіонів України. Але депутати це звернення проігнорували.

«Голова райдержадміністрації заявив під час сесії, що журналісти, котрі приїздили на захист редакції з вимогою виконати закон, є замовними (ця неприпустима для посадовця зневажлива й образлива публічна оцінка дій керівництва й активу НСЖУ підтверджується наявним фрагментом звукозапису сесії)», – йдеться в зверненні до Президента.

Спілка наголошує, що відсутність реакції Президента на описану ситуацію «стане сигналом для інших місцевих посадовців, що блокувати закон про роздержавлення друкованих ЗМІ можна, і жодної відповідальності за нехтування ним не буде».

«Ми не стоятимемо осторонь цих проблем, а будемо й далі поширювати інформацію про випадки блокування роздержавлення преси місцевими чиновниками», – зазначається в листі до Президента.

ТЕКСТ ЛИСТА

Президенту України

Порошенку П. О.

Шановний Петре Олексійовичу!

Національна спілка журналістів України — найбільша й найповажніша за віком журналістська організація України, що налічує до 20 000 членів, засвідчує Вам свою повагу і звертається з питання, актуального і надзвичайно важливого для сотень редакцій українських газет.

Нині в українському медійному середовищі відбувається важлива реформа — роздержавлення друкованої преси, що покликане сприяти запровадженню європейських стандартів на українському ринку ЗМІ, забезпечити реальні ринкові механізми їхнього функціонування, плюралізм думок і право громадян на вільне отримання інформації з різних джерел.

Завдяки політичному консенсусу, досягнутому в парламенті, завдячуючи Вашій підтримці як Президента, Закон України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” набрав чинності й нині успішно (за окремими винятками, про один із яких — нижче) реалізовується в усіх регіонах держави. Ми вдячні Вам за розуміння важливості цієї медіареформи і цінуємо її політичну підтримку народними депутатами України — представниками Блоку Петра Порошенка (БПП) “Солідарність”.

Водночас практика втілення положень цього закону, про що свідчать численні звернення регіональних осередків і активістів НСЖУ до центрального офісу нашої організації, показує, що в окремих районах і містах виконання вимог закону, на превеликий жаль, блокується, в тому числі — за безпосередньої участі або сприяння представників виконавчої влади на місцях.

Найбільш кричущим прикладом блокування є ситуація в Оріхівському районі Запорізької області, де районна рада, з подачі представників депутатської більшості, до складу якої входить фракція БПП “Солідарність”, та за підтримки голови Оріхівської райдержадміністрації, понад рік умисно блокує ухвалення рішень, необхідних для початку процесу роздержавлення місцевої районної газети “Трудова слава”. Це зволікання створює реальну загрозу того, що газета з 2019 року не зможе виходити друком, бо, згідно з вимогами закону, нездійснення роздержавлення в цей часовий проміжок унеможливлює подальше функціонування відповідного ЗМІ.

У серпні 2017 року, після неодноразових звернень редакційного колективу газети “Трудова слава” й керівництва Запорізької обласної організації НСЖУ, нами було здійснено виїзд на місце представницької делегації активу НСЖУ в складі голови, трьох секретарів та кількох десятків активістів з більшості областей України. Під час зустрічі з головою райради ми передали колективний лист-звернення лідерам усіх депутатських фракцій райради з проханням забезпечити виконання вимог закону України про роздержавлення друкованих ЗМІ — ухваленням відповідних рішень на найближчій сесії райради.

На жаль, сесія Оріхівської районної ради, що відбулася 29 вересня ц. р., засвідчила небажання депутатської більшості дослухатися до звернення журналістської спільноти України, а найголовніше — забезпечити виконання вимог чинного законодавства. Отже, медіаспільноті надійшов небезпечний сигнал про те, що блокування відбувається не просто внаслідок політичних інтриг окремих депутатських фракцій, а за безпосередньої особистої підтримки голови Оріхівської райдержадміністрації Проценка М. Г., який є представником БПП “Солідарність” і мав би гарантувати виконання Конституції і реалізації політики Президента України у ввіреному йому районі. Натомість голова райдержадміністрації заявив під час сесії, що журналісти, котрі приїздили на захист редакції з вимогою виконати закон, є замовними (ця неприпустима для посадовця зневажлива й образлива публічна оцінка дій керівництва й активу НСЖУ підтверджується, зокрема, наявним фрагментом звукозапису сесії).

Шановний Петре Олексійовичу! Ми впевнені, що згадана поведінка голови райдержадміністрації Оріхівського району Запорізької області створює небезпечний прецедент для інших керівників органів виконавчої влади на місцях. А відсутність Вашої реакції на описану ситуацію стане сигналом для інших місцевих посадовців, що блокувати закон про роздержавлення друкованих ЗМІ — можна, і жодної відповідальності за нехтування ним не буде. Більше того, блокування керівником району процесу роздержавлення місцевої газети (а цей процес не є забаганкою журналістів — він прописаний у відповідному законі України) може негативно позначитися на рейтингах і глави держави, і БПП “Солідарність” не лише в окремо взятому Оріхівському районі, а й в Україні загалом. Ми ж не стоятимемо осторонь цих проблем, а будемо й далі поширювати інформацію про випадки блокування роздержавлення преси місцевими чиновниками.

Саме тому ми впевнені, що забезпечення виконання вимог закону про роздержавлення преси в усіх регіонах України й унеможливлення блокування цих процесів керівниками райдержадміністрацій і представниками пропрезидентських фракцій у місцевих радах — у наших спільних інтересах.

Зважаючи на викладене, звертаємося до Вас, шановний Петре Олексійовичу, з таким проханням:

1. Дати політичну оцінку діям посадовців органів місцевої виконавчої влади, які блокують виконання вимог закону України про роздержавлення друкованих ЗМІ.

2. Доручити розглянути питання щодо звільнення з посади голови Оріхівської райдержадміністрації Проценка М. Г. за свідоме блокування виконання вимог закону України про роздержавлення друкованих ЗМІ у ввіреному йому районі.

Зі свого боку запевняємо, що журналістська спільнота України свідома високої відповідальності, покладеної на неї у важкий час військового протистояння з російським агресором і провокацій на інформаційному фронті, й завжди готова підтримати державотворчі ініціативи влади, які не порушуватимуть прав журналістів на свободу висловлювання і свободу друку.

З повагою

Голова НСЖУ     С. Томіленко