Жінка. Якою вона повинна бути?

29 жовтня у рамках Запорізької книжкової толоки у Козак-палаці пройшла дискусія «Жінка в радянському і пострадянському суспільстві». Наталка

Любач, активістка «Amnesty International» в Запоріжжі, вирішила розповісти про сучасні та тодішні «стандарти» поводження жінки. Вона розповіла, що образи створювались саме  такими, які були вигідні владі. Всім, хто долучився до дискусії, на прикладах мистецтва була розкрита тема для обговорення.
Наталя посилається на картину художника Юрія Піменова «Нова Москва» (1937 рік), де жінка зображена за кермом кабріолета. Якщо казати про реальність зображуваного, то така картина є яскравим прикладом фальсифікацій у соцреалізмі — жінка в ті часи не могла так вільно керувати автівкою. Абсолютно протилежною стороною є картина «Відбудова Дніпрогесу» (40-ві роки). Тут можна сповна оцінити жінку як повноправного члена суспільства, яка допомагає чоловіку, працюючи на благо держави. Починаючи з 70-х років жінку знову намагаються повернути у родину і зображують її ніжною берегинею.
Наталка Любач порадила присутнім оцінити різноманітність радянських мозаїк, де можна прослідкувати за плином вище перерахованих образів. Роботи є цікаві ще і тим, що образи переплітаються між собою.
Кожен охочий мав можливість висловити свою думку, своє бачення  та подискутувати на дану тему.
Вивчаючи історію радянського і пострадянського суспільства, лекторка приходить до висновків, що нема єдиного образу жінки. Раніше його надиктовувала влада, зараз, можливо, стереотипи. Наталя Любач наголосила, що метою заходу було не нав’язати, а показати різноманітність поводження жінки у суспільстві.

 

Горбенко Марина