ЗМІ – інструмент розвитку рідної мови та культури

Напередодні  Дня української мови та писемності у  прес-центрі «Журналіст» Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України відбувся круглий

стіл, присвячений відзначенню 100-річчя єдиної регіональної україномовної газети «Запорізька правда»  за темою «Україномовні регіональні медіа:  трансформації, виклики, перспективи». Учасники заходу обговорили проблеми розвитку місцевих ЗМІ  в умовах законодавчих новацій щодо зміцнення української мови та роздержавлення преси.
Модераторами заходу виступили голова ЗОО НСЖУ Наталя Кузьменко та в.о. головного редактора газети «Запорізька правда» Наталя Зворигіна.
На зустріч завітали київська гостя – секретар НСЖУ Зоя Шарікова, представники регіональних радіо, телебачення, газет Запорізького, Новомиколаївського, Більмацького, Токмацького районів, волонтери, експерти, представники громадськості.
Учасники заходу привітали колектив газети-ювіляра  зі  100-річчям, що є видатною подією на теренах української преси, бо мало якому виданню в Україні вдалося дожити до настільки славетного ювілею, а ще й зберегти свою «громадянську  позицію і  направленість на інтереси пересічного громадянина, забезпечуючи читачам  зворотній зв’язок з владою», за словами Наталі Зворигіної.
Учасником круглого столу став Олександр Моргунов, голова Новомиколаївської волонтерської організації «Хто, як не ми», громадський активіст, юрист за фахом. Відомий тим, що ініціював та, за підтримки небайдужої місцевої громади,  втілив у життя скасування рішення, прийнятого депутатами районної ради  попереднього скликання, яке визнавало російську мову як регіональну, надаючи їй статус другої офіційної (сумнозвісний Закон Ківалова-Колесніченка).
 Скасування цього ганебного рішення –  подія допоки  безпрецедентна не тільки у Запорізькій області, але й в Україні в цілому. Алена думку її ініціатора Олександра Моргунова, надзвичайно вагома і важлива, бо мова – це зброя, це питання національної безпеки.
 Представники запорізьких ЗМІ, присутні на зустрічі,  поділилися успішним досвідом мовної трансформації своїх медіа. У новому  мовному форматі – мовлення українською  муніципальний телеканал «Z» працює трохи більше року. Як розповіла головний редактор новин Інна Нарбут, разом з переходом на новий формат телеканал перейшов і на українське віщання. Починали з новин, зараз кількість україномовних програм розширюється, а у перспективі запровадження нових, необхідних суспільству. Наприклад, «Говоримо українською» – програма, яка призначена для викорінення суржику та русизмів. Щоби правильна літературна мова ввійшла у спілкування, її треба чути.
Піар-менеджер ЗНТРК «ТВ-5» Олександра Розеган розповіла, що починаючи з 5 україномовних програм в минулому, з вересня канал перейшов на 95-ти відсоткове мовлення українською – це 17 програм власного виробництва. Задля чистоти подання матеріалу в штаті є літредактор, журналісти мали змогу пройти навчальний курс української мови. Процес іде. Але, для потреб російськомовного глядача, на інтернет-сайті каналу, публікації інформацій  каналу пропонуються двома мовами.
Поділилися своїми досягненнями у втіленні в життя української  мови і представники преси. Так, представник прес-служби ГУ ДСНС України у Запорізькій області підполковник Юлія Баришева показала присутнім випуск газети «Ситуація», яка ще 10 років тому стала україномовною. Газета розвивається в креативному форматі і має своїх постійних читачів, а для вчителів є необхідним яскравим посібником у навчанні дітей та їх батьків безпеці.
 Третьою важливою темою, яка обговорювалася на зустрічі, стало роздержавлення та переформатування комунальних ЗМІ. У цьому питанні наша область виглядає дуже достойно, на відміну, навіть, від Київщини, як зауважила Зоя Шарікова. Вона передала вітання всім присутнім від голови НСЖУ Сергія Томіленка, та підкреслила, що Спілка допомагає всім виданням на шляху роздержавлення, надаючи безкоштовну юридичну консультацію.
 Є складнощі та перепони з боку районних рад у Оріховському та Розівському районах, міськради м. Токмак, де відбувається конфлікт інтересів або «брудна» конкуренція, але керівники та колективи регіональних видавництв налаштовані рішуче.
 Разом з тим, присутні Тетяна Паламар, редактор каменсько-дніпровської газета «Новини дня», Людмила Арман, редактор газети «Таврія» Токмацького району, Костянтин Причиненко, редактор газети «Рідний край» Більмацького району вже практично завершили процес  реформування ввірених їм ЗМІ. Розпочато реформування газети «Червоний промінь» Запорізького району, як підтвердила  її редактор Наталя Стіна.
В стадії реформування і ювіляр – газета «Запорізька правда». І справу цю, як запевнила очільник газети Наталя Зворигіна, ввірена їй редакція обов’язково успішно  завершить. Бо така непроста та важлива місія ЗМІ- вселяти в людей оптимізм, показувати зміни, може й неквапливі, та все ж таки незворотні.

 

 Олена Морозова, Світлани Костюк(фото)