Країна втомлених очей, земля несхилених плечей, - плекаємо любов до тебе…

У Новомиколаївському районі презентували волонтерський поетичний альманах творів місцевих авторів  «Все, чим живу і дорожу».

До альманаху увійшли вірші та проза тридцяти одного митця. Автори – різні: за віком, статтю і професією, а об`єднує  їх любов до рідного краю, історії, мови й народу.

 

Творчість єднає серця
У районному історико-краєзнавчому  музеї  майже всіх авторів  зібрав ініціатор видання збірки – лідер місцевої волонтерської організації «Хто, як не ми» Олександр Моргунов. Тут більшість із них зустрілися вперше і, познайомившись, стали справжніми друзями.
Захід продовжився вшануванням пам’яті воїнів-захисників, загиблих за незалежність України у війні, що і понині  точиться на Донбасі.  До меморіалу героям-АТОвцям поклали квіти і на хвилину завмерли, віддаючи належне тим, хто не шкодував свого життя заради світлого майбутнього рідної землі.
А до районного будинку культури на презентацію альманаху зібрався справжній аншлаг. Тут були  і юні новомиколаївці – учні з місцевих і навколишніх шкіл, попри канікули, з щирою зацікавленістю прийшли познайомитися із митцями і почути їх поезію. Також чимало було тут і людей зрілих, які переймаються проблемами культурного розвитку рідного району.
Їх пісні виконують аматори, народні артисти і Президентський оркестр
Першим  із гітарою на сцену вийшов Олег Сорока. Хлопець родом з Новомиколаївки. Тут закінчив школу. Свої перші  вірші  почав  писати,  коли  проходив  строкову службу в армії. Більшість з них поклав на музику, тепер вони – пісні. З початку війни на Донбасі  він разом з дружиною став волонтером. Брав участь у бойових діях в АТО. Зараз резервіст основного резерву. У духовній семінарії вивчився на проповідника. Водночас Олег продовжує писати пісні та бере участь у багатьох концертах, які присвячені Україні та її захисникам. Як духовна людина своєю творчістю допомагає братам по  зброї вистояти до кінця, а мирним жителям вірити у перемогу та світле майбутнє. На сцені Олег виконав власну пісню «Земле моя» – своєрідне освідчення в любові до рідної Вітчизни «…Країна втомлених очей, Бажаю тобі щастя й долі, Земля не схилений плечей!», – цей приспів за ним повторював увесь зал, а по звершенні пісні вибухнув оваціями.
Віктор Стус, автор 15 книг,  в їх числі кількох романів – «Помста атлантів», «Стріла для мудреця», «Арійський Спас», «Зловити характер-ника»; 11 повістей, трьох десятків оповідань, сімдесяти байок, п’яти драматичних творів,Член  Національної  Спілки  письменників  України та  Національної  Спілки  журналістів  України, заслужений журналіст України, заслужений журналіст АР Крим, нині мешкає у Симферополі, але народився і виріс   на  Запоріжжі  –  в селах Михайлівському та Трудовому Новомиколаївського Району, спеціально з непідконтрольної Україні території прибув на цю подію, щоб привітати земляків. Його «Байки у прозі» також увійшли до альманаху.  « Хочу щоб залишилися традиції розмовляти українською… Наш альманах—перша ластівочка, вірю в те, що будуть нові томи й інших поколінь», – відмітив у своєму виступі на сцені митець.
Протягом понад двох годин, що тривала презентація, на сцену весь час  виходили чуттєві та  харизматичні читці і представляли вірші земляків. Особливо порадували публіку  сонячні виступи наймолодших дітлахів. Захід прикрасили улюблені українські народні та естрадні  пісні у виконання місцевих солістів. Їх співали всім залом.
В якусь мить  кругообіг виступаючих на сцені припинився, натомість з`явилася відео-проекція запису концерту народного артиста  України Володимира Засухіна у супроводі Президентського симфонічного оркестру із піснею  на слова новомиколаївця Григорія Королюка. Хоч це і був запис, але після його завершення вдячна публіка бурхливими  оплесками у реальному часі привітала поета.  
Він народився  на Вінничині. Здобувши вищу освіту, за направленням приїхав працювати до  Новомиколаївки, де і залишився назавжди. На вірш Григорія Королюка «Всі до бою» народна артистка  України,  солістка  військово-музичного  центру  Сухопутних  військ  Збройних  Сил  України  Марина  Гончаренко написала   музику.  Пісню   визнали  кращою  у  компакт-диску військово-патріотичних пісень з однойменною назвою. Ці пісні тепер виконуються  в  зоні  АТО.  Композитор,  народний  артист
України  Володимир  Засухін  на  слова  віршів  Григорія  Королюка   написав  пісні:  «Солдатське  братство»,  «Святий  Володимир»,  «Військові  лікарі».  Ці  пісні  увійшли  в  репертуар Національного  Президентського   оркестру  України.  Творча співпраця поета і композиторів продовжується.
Завершальними словами концертної програми стали слова вдячності до меценатів, що допомогли у реалізації проекту. Також щиро дякували організатори презентації керіникам Новомиколаївської районної ради і райдержадміністрації, управлінню культури РДА, керівництву районного будинку культури за надану допомогу у підготовці заходу. Після презентації автори альманаху тут же у залі провели автограф-сесію. Кожен з учасників заходу прагнув отримати книгу й підписати  одразу у декількох авторів.
Волонтери передають захисникам важливе щире слово любові.
                                                            
З початком війни на Донбасі в нашому районі широко розгорнувся волонтерський рух допомоги захисникам України. Очолюючи волонтерську організацію «Хто як не ми» я разом з колегами по волонтерській організації неодноразово пересвідчувався,  наскільки важливі для наших захисників не тільки продукти харчування і військове спорядження, а й добре слово. На передовій хлопці до набоїв прирівнювали адресовані їм дитячі малюнки, листи вітання, газети з рідного району та області, художнє слово, – відмітив ініціатор видання альманаху Олександр Моргунов.- Як суха земля потребує дощу, так і наші люди потребують живого рідного зрозумілого їм слова. І це перша спроба вгамувати цю духовну спрагу.
      В альманасі представлені  твори різних жанрів і спрямувань, від патріотичних до ліричних, історичних, гуморесок, байок і пісень. Але це не твори графоманів – любителів поетичного чи прозового слова. Більшість зібраних в альманасі віршів, поем, оповідань, новел, байок … – високохудожні, наповнені глибоким філософським змістом твори, написані за покликом серця, власних почуттів, викликаних подіями в особистому чи суспільному житті.  Багато хто із представлених в альманасі авторів вже мають власні видані в друк збірки, книги  чи твори,опубліковані у солідних виданнях країни.  Так,  поет Володимир Лущан, який народився і виріс у Барвінівці Новомиколаївського району, а нині проживає у м. Полтава, видав поетичні збірки «Степ», «Ковила», «Небокрай». Вибрані з них вірші опубліковані в даному альманасі. Кримський письменник, заслужений журналіст України і наш земляк Віктор Стус, у творчому доробку якого кілька історичних романів і повістей, зокрема історичний роман «Арійський спас», повість – версія про пригоди Тараса Шевченка та ін., представив теж свої твори у даній книзі.
       В творчому доробку безпосереднього учасника Другої світової війни, заслуженого учителя України  Миколи Попкова. дві збірки «Над Терсою світанки сині» та «Срібна флейта іволги»,  в яких є новели, етюди, замальовки про вічну красу рідної землі, людей різних поколінь, котрих об’єднує любов до прекрасного, турбота про отчий край. Деякі із них увійшли до альманаху.
        Активний волонтер Новомиколаївської волонтерської організації «Хто, як не ми» Ірина Завгородня неодноразово особисто побувала в зоні АТО (Антитерористичної операції на Донбасі), спілкувалася з воїнами – захисниками на передовій. Враження, винесені з цих поїздок, трагічні події , що зумовили загибель воїнів – земляків, поетеса відобразила у своїх патріотичних віршах. А її вірш «Спів журавлинний», і вірш-реквієм, присвячений загиблому під Ілловайським 20-літньому мешканцю смт. Новомиколаївка Івану Клевчуку, ввійшли до збірок «Вірш солдату» та творів-переможців Міжнародного літературно-мистецького конкурсу «Життя – тобі» (2015р).
У альманасі також представлені вірші учасника бойових дій в Афганістані у складі обмеженого контингенту радянських військ, полковника  Олександра Лісовського.
Їх поезія житиме у віках
   Поруч з маститими, досвідченими авторами, зокрема, як члена Національної спілки письменників України, авторки поетичних збірок «Осінній синдром», «Невагомість» Світланою Аніщенко чи педагога і поетеси Людмилою Зарічною (Малікової), лірика якої наповнена глибокими життєвими роздумами і надрукована в таких солідних періодичних виданнях, як «Нація і держава», «Освіта», «Молодь України», гідне місце займають і молоді поети, в тому числі Тетяна Щербакова, Олесь Дзиґа (Миленко), Ілона Парахіна, Людмила Моїсеєнко, Лілія Моісеєнко та інші. Особливої уваги заслуговують вірші, поеми чи короткі віршовані роздуми поетів, у яких за плечима багатий життєвий досвід. Це і патріотка Наталії Пологової, так звані білі вірші Світлани Горпинич, байки Віктора Полупана, овіяні романтикою поеми Сергія Кухленка, написані на реальних подіях оповідання із циклу «Невигадані історії» Надії Кугуй. Вірші про рідне село, його  проблеми, людську долю і навколишню природу і водночас, легкі у сприйнятті і повчальні, вірші для дітей поєднала в собі багатогранна лірика Надії Муковської.
До слова, поезію Наталії Пологової, яка на жаль торік влітку, у доволі молодому віці-   на 57-му році життя –  вже залишила цей світ, широкому загалу представила головний редактор газети «Запорізька правда» Наталя Зворигіна. Вона читала «Чуєш, синку, так швидко плине час…», і сльози наверталися на очі всім слухачам. Адже йшлося про жертовну  материнську любов і материнську молитву, які вберегли сина від кулі снайпера. Втім, материнське серце  пані Наталії  все ж не витримало втрат на цій війні, що тепер точиться на Сході. Вона, підступна, не тільки вириває кращих синів нашого народу з бойових лав на полі бою, але й викошує наших матерів, чиї серця вражає її непомірна жорстокість.
Всі учасники презентації вшанували пам’ять жертв цієї кривавої війни хвилиною мовчання. А поезія новомиколаївських митців прославлятиме  наших захисників у віках.

Певен,  твори з альманаху зацікавлять в першу чергу учнів шкіл, учителів, вихователів дошкільних закладів, батьків, учасників художньої самодіяльності, працівників музеїв та широкий загал інших читачів, -зазначив голова Новомиколаївської  районної   волонтерської організації «Хто, як не ми» Олександр Моргунов. – Головна мета цього видання — зберегти в історії величезне творче надбання Новомиколаївського краю, показати підростаючому поколінню настільки багата талантами наша земля і що ці талановиті люди, не є далекими і  якимись ефемерними, а проживають поряд з нами, є нашими земляками. І їхні творчі здобутки продовжуватимуться прийдешніми поколіннями.

Олександра Воронцова, Вікторія Добровольська,
Олександр Максимов(фото)