ГІГІЄНА  ПРАЦІ ТРАКТОРИСТІВ, ЗАЙНЯТИХ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ

ГІГІЄНА ПРАЦІ ТРАКТОРИСТІВ, ЗАЙНЯТИХ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ

У сільському господарстві в Запорізькому регіоні широко розповсюджені роботи в полі (орання, боронування, культивація, посів, збір врожаю, молотьба). Сучасні роботи в полі механізовані, виконуються за допомогою тракторів та комбайнів. Провідною у цій галузі виробництва є професія тракториста, характеристиці якої необхідно приділяти належну увагу.
До керування трактором допускаються особи, які досягли 18- літнього віку та пройшли обов’язковий попередній медичний огляд.
При експлуатації тракторів основними несприятливими виробничими факторами є: підвищена або знижена температура повітря, забруднення повітря робочої зони пилом, шкідливими газами та парами, наявність шуму та вібрації.
Знижена температура повітря має місце при роботі на тракторах ранньою весною та пізньою осінню. Під час проведення робіт влітку навпаки температура повітря в кабінах може досягати 35-40ºС при зовнішній температурі 23-30ºС. Джерелом тепла є сонячна радіація, нагріті поверхні двигуна, панель управління, підлога та стеля кабіни.
Повітря робочої зони може забруднюватися вихлопними газами від двигунів внутрішнього згоряння, у складі яких є значні концентрації угарного та вуглекислого газів, вуглеводнів, альдегідів. Також повітря робочої зони забруднюється пилом, концентрація якого залежить від характеру робіт, рельєфу місцевості, метеорологічних умов.
Основними джерелами шуму та вібрації є складові частини трактора (двигун тощо).
Серйозної уваги заслуговує облаштування робочого місця, а саме сидіння в кабінах тракторів, оскільки з цим може бути пов’язане вимушене положення тіла та тривале статистичне напруження окремих м’язових груп.
Шкідливий вплив на організм тракториста виробничих факторів призводить до підвищеної втомлюваності, зниження працездатності, функціональні порушення діяльності внутрішніх органів та систем, до хронічних та професійних захворювань (стійке зниження слуху, вібраційна хвороба). Знижена температура повітря та наявність такого виробничого фактору, як вібрація, значно прискорює розвиток вібраційної хвороби.
Оздоровлення умов праці та попередження виникнення професійних захворювань трактористів здійснюється шляхом переобладнання конструкції кабіни: використання амортизаторів, обладнання в ній опалення та вентиляції з поданням очищеного повітря в робочу зону водія або обладнання кабін вентиляторами з пилозатримуючими фільтрами, звукоізоляція кабіни. Робоче місце необхідно облаштовувати м’яким сидінням з рухливою спинкою та підлокотниками. Боротьба із запиленістю повітря в кабіні здійснюється шляхом її герметизації, а також проведення вологого прибирання до початку й після закінчення робіт, застосуванні захисних окулярів та респіраторів.
Для додержання правил особистої гігієни на сільськогосподарських машинах повинні бути передбачені ємності з питною водою та бачки з краном для вмивання та миття рук, мило, рушник.
Тракторист повинен володіти прийомами надання першої долікарняної медичної допомоги при дії на людину шкідливих та небезпечних виробничих факторів.
Також відповідно до законодавства України трактористи мають право на одержання пільг і компенсацій, передбачених додатком 1 Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів від 17.11.97р. №1290 за роботу в шкідливих умовах за результатами атестації робочих місць.

Начальник відділу з питань гігієни праці
Марковська Світлана