Висновок  запорізьких аудиторів: мільйони державних пільгових кредитів  виділено на… віртуальну газифікацію

Висновок запорізьких аудиторів: мільйони державних пільгових кредитів виділено на… віртуальну газифікацію

Село вимирає і панацеєю для молоді, яка може там залишитися, збудувати власне житло, вести господарство, може стати вчасно подана державна допомога у вигляді пільгових кредитів. Такою рятівною паличкою стала бюджетна програма «Державне пільгове кредитування індивідуальних сільських забудовників на будівництво (реконструкцію) та придбання житла.

Втім, як засвідчили результати державного фінансового аудиту, в якому взяли участь фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області, не всі бажаючі змогли скористатися такою підтримкою від держави, а ті хто отримав цю можливість – не всі використали її ефективно.

За 20 років діяльності КУ «Обласний фонд підтримки ЗОР» укладено 10,9 тисяч кредитних договорів на 140 млн гривень, з них 76 відсотків – на газифікацію.

Зокрема, встановлено недостатній рівень фінансування програми, неналежне рефінансування за рахунок коштів повернених кредитів. Дослідження аудиторів свідчить про незадоволення потреб осіб, які подали заявки, але так і не дочекалися кредитів від держави.
Якщо у 2014 році задовольнили у кредитах 65 відсотків бажаючих, то у 2017- 26.

Аудитори відзначили той факт, коли індивідуальні сільські забудовники повертали кредитні кошти до Фонду, але останній їх не перераховував до відповідного бюджету, що оберталося неповерненням фінансових ресурсів на подальше кредитування. Так, станом на дату завершення аудиту КУ «Обласний фонд підтримки ЗОР» не повернуто до бюджету 0,3 млн  гривень.

Як встановили аудитори, програма пільгового кредитування потребує доопрацювання і вдосконалення, адже її недоліки обертаються для держави неповернутими кредитами, а для забудовників – нереальними для стягнення заборгованостями. Приміром, у с. Коларівка Приморського району для газифікації 72 будинків підряднику з фонду перерахували 372 тис. гривень. Проте підприємство, яке зобов’язувалося стати партнером для сільчан у газифікації будинків, отримавши кошти, згорнуло всі роботи.

Протягом 2014 року Фондом на газифікацію житлових будинків надано кредити 117-ти позичальникам на загальну суму 1,7 млн грн. Але й до нині газ до будинків так і не підключений, залишаються невирішеними питання щодо будівництва підвідних газопроводів до сіл (селищ). Зокрема, 81 мешканець смт Приазовське отримав кредити у сумі 1,2 млн. грн, провів опалення в будинках, купив котли, а голубе полум’я так і не наблизилося до села.

У ході державного фінансового аудиту фахівці Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області запропонували звернути увагу на недоліки і прорахунки у виділенні пільгових кредитів для сільських жителів, передбачити не лише виділення коштів, а й контроль за їх ефективним використанням.

Прес-служба Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області.