У перегонах українських медійників виграє аудиторія

У перегонах українських медійників виграє аудиторія

Церемонія нагородження переможців щорічного журналістського конкурсу «Честь професії» зібрала цвіт медійної спільноти з усієї України. Національний незалежний професійний конкурс, побудований на тих самих засадах, що й найкращі професійні журналістські конкурси у світі на кшталт Пулітцерівської премії в США, проводиться в нашій країні від 2010 року. Організатори — Українська Асоціація Медіа Бізнесу та Незалежна Асоціація Телерадіомовців (НАМ) за підтримки проекту «У-медіа».

– Це насправді дуже якісний і чесний конкурс, – коментує захід його учасниця – очільниця газети «Запорізька правда» Наталя Зворигіна. Торік вона була серед членів журі, які оцінювали номінацію «Подання складної теми». Нині стала почесною гостею церемонії нагородження. – Минулого року у членах журі була і моя колега з телеканалу «Запоріжжя» Ольга Вокало. До речі, у стані арбітрів щороку відбуваються відповідні ротації, тож нинішнього року у числі авторитетних членів журі від Запоріжжя – медіа-експертка і викладачка факультету журналістики Запорізького національного університету Наталя Виговська. Відмітивши високий рівень поданих матеріалів, ми з пані Ольгою, все ж, вказали організаторам на необхідність створити в рамках основних номінацій окремі нагороди для представників регіональних ЗМІ. Адже якісні за ідеями та розробкою тем, такі матеріали суттєво порогравали через відсутність належного матеріального ресурсу, яким забезпечені центральні медіа. Я дуже рада, що нині організатори врахували це зауваження. І відтепер колеги з регіонів отримали потужний стимул для самовдостконалення і фахового зростання.

На жаль, нинішнього року до вінценосної когорти номінантів конкурсу з числа представників регіональних ЗМІ не потрапив жоден із запорізьких медійників.

– Певна, що так сталося тому, що колеги не наважилися, – ділиться думками пані Наталя. – Втім, можемо пишатись, що фіналістом в номінації «Найкраще подання складної теми» став наш колега, колишній запорізький, а нині – столичний журналіст Євген Солонина. Три його публікації під спільною назвою «Токсичні» доходи України. Як уникають належної утилізації небезпечних відходів» у виданні «Українська служба Радіо Свобода» – це розслідування про корупційні схеми та незаконні дії в процесі утилізації небезпечних відходів.

Загалом на конкурс «Честь Професії 2018» у шести номінаціях було подано 582 журналістські матеріали.

«Найкраще подання складної теми»

Переможець — «Вода близько. Чотири мультимедійні історії людей, які страждають від зміни клімату» — Мар’яна Вербовська, видання «ZAXID.NET».

«Як зміна клімату впливає на українців і як вони до цього адаптуються. Нам здається, що глобальне потепління — це щось далеке і нас не стосується. Насправді зміна тривалості сезонів, затяжні дощі чи відсутність дощів, гарячі літні ночі — це і є ознаки зміни клімату. Матеріали варто почитати для того, щоб зрозуміти, що нас чекає нове майбутнє і ми повинні бути до цього готовими», — каже Мар’яна.

«Найкращий репортаж»

Переможець — «Чотири терабайти болю» журналіста Антона Семиженка, видання «INSIDER».

 «Попри те, що Геннадій Щербак неодноразово мусив будувати життя з нуля, він лише загартувався й тепер робить емоційно дуже важку, водночас надважливу справу — фіксує докази злочинів у війні на Донбасі. Неочікувано для самого себе, просто роблячи те, що вважав за потрібне, він виконує роботу, яка не раз напевно стане в нагоді Україні в міжнародних судах і допоможе встановити справедливість тим, хто через тортури втратив на війні близьких», — розповів Громадському Антон Семиженко.

«Конструктивна журналістика»

Переможець — «Майбутнє Донбасу» — серія матеріалів для «Української правди» Катерини Сергацкової, керівниці проекту «Заборона / Zaborona.com».

«У мене є добрі знайомі, які цілий рік жили на Донбасі й працювали над концепцією змін для шістьох невеликих та відносно малопомітних міст Донецької та Луганської областей. Вони робили дерев’яні конструкції для публічних просторів, організовували фестивалі, виставки, концерти разом з місцевими активістами, відкривали людей, які дуже щасливі у своєму місті, попри травматичний досвід — власний та колективний досвід міста», — каже Катерина Сєргацкова.

«Зарядись проти корупції»

Перемогла Марія Землянська, бюро журналістських розслідувань «Свідомо», з матеріалом «Справа честі».

«Справа честі» — це історія полтавської судді Лариси Гольник, яка не просто відмовилась від хабара за потрібне для мера Полтави рішення, але й спрацювала як спецагент. Вона буквально повстала проти системи. Але вражає навіть не це. Попри неприємності та цькування на роботі, Лариса Гольник абсолютно не шкодує через цей вибір», — каже Марія.

«Найкращий матеріал з громадянською позицією»

Нагороду отримав фільм Богдана Кутєпова з Громадського телебачення — «Генічеськ»: історія єдиного українського мінного тральщика».

Відеоробота про те, як український корабель тікав з Криму від «зелених чоловічків». Пригоди командира-бандерівця та екіпажу маленького, але гордого мінного тральщика «Генічеськ».

«Конкурс «Честь професії» я поважаю, бо його завжди судили гідні лідери журналістської спільноти. І для мене було б честю отримати його відзнаку, — каже автор.

«Найкраще подання резонансного матеріалу»

Переможець — «Бронедрузі. Як команда Порошенка заробляє на оборонці» — Леся Іванова, проект «Наші гроші», канал 24

«Це було розслідування в досить складній для мене сфері – оборонка. Стосувалося воно підприємств Укроборонпрому — кількох бронетанкових заводів. Ми з’ясували, що фірма й організатори цієї оборудки напряму причетні не просто до оточення самого Укроборонпрому. Ми вийшли на найвищі щаблі і Оборонпрому, і керівництва держави, – розповіла Леся Іванова.

Окремо журі конкурсу визначило номінацію «Надія журналістики»

Перемогу здобула Анна Калаур з розслідуванням для програми Слідство.Інфо «І словом, і тілом» про практику сексуальних домагань у  рівненському виші.

Валерія Юстинюк