Гроші підуть за пацієнтом. А що з того лікарям?

Гроші підуть за пацієнтом. А що з того лікарям?

Система охорони здоров’я України потребувала нагальних кардинальних змін. За 26 років незалежності “невдалих” кроків на шляху реформ було зроблено досить багато, але жодного разу держава не могла здійснити задумане та зламати стару “трухняву” систему, повністю змінивши візію, орієнтуючись на кращі світові зразки.

Які перспективи у нинішньої спроби змінити систему надання медичних послуг в Україні, на семінарі для регіональних журналістів «Нова якість системи охорони здоров’я: як забезпечити успішне впровадження реформи», що відбувся у головному офісі «Реанімаційного пакету реформ», розповіли провідні експерти.

Головна мета нинішньої медреформи – економне і оптимальне використання коштів, з підвищенням якості наданої медичної допомоги.

Олександр Ябчанка, речник Міністерства охорони здоров’я , роз’яснив концепцію медичної реформи щодо фінансування системи медичного обслуговування населення, стратегії змін на первинній ланці надання медичних послуг, гарантованого державою пакета медичних послуг.

Так з 2018 року держава в особі Національної служби здоров’я України оплачуватиме базовий пакет послуг сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів: консультації, направлення, довідки, профілактичні огляди, основні аналізи.

Для того, щоб отримати від Національної служби здоров’я України гроші на ці послуги, поліклініки повинні стати комунальними некомерційними підприємствами. Тобто має відбутися «автономізація закладів первинної медичної допомоги». А також лікарі – терапевти, сімейні лікарі та педіатри, що працюють у цих поліклініках, мають підписати із своїми пацієнтами декларації.

Всі послуги, які надаватимуть на первинному рівні медобслуговування – у поліклініках- , буде оплачувати держава. Про основні завдання та перші кроки у 2018 році Національної служби здоров’я України (ТВС)розповів її очільник Олег Петренко. За його словами, керівнику поліклініки має бути вигідно, щоб підпорядковані йому лікарі обслуговували якомога більше пацієнтів. Адже кошти від Національної служби здоров’я надходитимуть у розрахунку на кожного пацієнта, з яким лікарі установи укладуть декларацію. Перше півріччя нинішнього року – це перехідний період для місцевої влади і колишніх поліклінік. В цей час будуть працювати обидві системи фінансування: стара – медична субвенція і нова- прямі виплати за договорами з Національною службою здоров’я. передбачається, що стара триватиме ще протягом всього 2018 року.

До слова, приватні медичні центри також можуть укласти договір і почати роботу з Національною службою здоров’я.

Для чого пацієнту заповнювати електронну декларацію?

Сам факт підписання електронної декларації надасть безперечні переваги:

Починаючи з квітня 2018 року лікарі будуть обслуговувати тих пацієнтів, з якими підписали декларації. Якщо ви не підпишете декларацію своєчасно, ви зможете зробити це у будь-який момент пізніше. Однак, ви можете проґавити шанс обрати бажаного для вас лікаря.
Хворі, які не підпишуть декларації будуть проходити всі обстеження платно (загальний аналіз крові, сечі, кров на цукор, ЕКГ, флюорографія, рентгенографія та загальні огляди вузьких спеціалістів).
Саме від того, підпишете ви декларацію чи ні залежатиме нарахування коштів, які держава направить за вас до закладу охорони здоров’я через Національну службу здоров’я України. Так має спрацювати новий механізм “гроші ходять за пацієнтом”.
Що з того лікарям?

На кожного приписаного пацієнта Національна служба здоров’я України буде перераховувати лікувальній установі певну суму з урахуванням вікового коефіцієнта пацієнта. Так, на пацієнта віком від 18 до 40 років передбачено 370 грн, на дітей до 5 років та людей, старших за 65 років ця сума буде збільшена. Зарплати лікарів будуть залежати від кількості приписаних людей. Але навіть якщо декларацію з лікарем уклало замало пацієнтів, зовсім без грошей він не залишиться – йому буде нараховано мінімальний оклад.

Олександра Воронцова