Майбутнє – за контрактною армією

Майбутнє – за контрактною армією

Контрактна служба набуває популярності в Україні, ми йдемо в Європу. Про це та інші цікаві подробиці військового сьогодення в нашому інтерв’ю з полковником Генадієм Яременко, військовим комісаром Центрального об’єднаного районного військового комісаріату

-Генадіє Михайловичу, скажіть, будь ласка, які сьогодні основні завдання військових комісаріатів?

– Військові комісаріати виконують чимало функцій. Це і залучення на військову службу за контрактом, і призов на службу офіцерського складу, призов на строкову службу, приписка до призовної дільниці, мобілізаційна підготовка, ведення військового обліку на підпорядкованій території тощо.

-Чи охоче йдуть на службу за контрактом і в загалі у армію?

– Дуже по різному, є багато людей, які бажають проходити військову службу, але з тих чи інших причин не придатні до неї, або навпаки, ті, що придатні, намагаються ухилятися від призову.

-Хто зазвичай йде на контракт?

– Насправді багато охочих! Йдуть здебільшого чоловіки, які проходили військову службу, ну і, звичайно, жінки. У Збройних Силах України зараз служить близько 24 тисяч українок.

-Які звання мають і де служать?

– На рівні з чоловіками. Як на офіцерських, так і на рядових і сержантських посадах. У нас в штаті є також є жінки–військовослужбовці, дві з яких, досить молоді дівчини, але вже мають бойовий досвід в АТО (ООС).

-Що, на ваш погляд, приваблює українок у військовій службі, та чи є гендерна рівність у ЗСУ?

– Знаєте, можливо у це важко повірити, однак в українській армії служать жінки, починаючи з 18 років. Є і набагато старші, які вже близькі до граничного віку перебування на службі. Утім, це не тільки посади фінансистів і кухарів. Є безліч посад, на яких жінки реалізовуються не гірше, ба, навіть і краще за чоловіків. Це не тільки робота з документами, а й зі зброєю та технікою. Ніяких особливих пільг і поблажок для жінок в армії немає, рівні умови, або, якщо хочете, вимоги щодо фізичної підготовленості та стану здоров’я.

-А хто ці дівчата?

Вчорашні модниці, тусовщиці і замість того, щоб зависати на дискотеках наділи форму і служать в армії. Між іншим, на передовій, працюють у військкоматах, стали волонтерами. Річ у тім, що у грудні 2017 року Верховна рада у першому читанні схвалила проект закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях», в якому йде мова не лише про можливість допустити жінок до служби на «нежіночих» військових спеціальностях, але і про те, щоб зрівняти граничний вік перебування на військовій службі та в запасі. Наразі вік перебування в запасі відрізняється на 10 років – для чоловіків 60 років, для жінок – 50. Також про можливість жінок проходити військову службу на рівні з чоловіками, заступати в добовий наряд, мати можливість відбувати у відрядження тощо. Тепер щороку збільшується перелік військово-облікових спеціальностей, порівняно з тим же 2014 роком, на яких жінки проходять військову службу.

-Чи змінилося щось кардинально з 2014 року, чи менше людей, які уникають служби?

– Так, війна всіх змінила. Тепер до Збройних сил йдуть лише досить мотивовані підготовлені люди, це не звичайні заробітчани та любителі екстриму, по-перше, великий відсоток осіб, які вже раніше проходили військову службу, продовжують контракти, по-друге, військова служба за контрактом є альтернативою, наприклад, тієї ж строкової військової служби. Також є і ті хто возив допомогу на передову. Волонтери. Вони теж дуже мотивовані й нерідко йдуть у армію.

-А є дезертири? Ті хто самовільно залишають місце проходження військової служби? Багато таких?

– Щодо точних цифр сказати неможливо, це більше запитання до військової прокуратури або військової служби правопорядку, які займаються пошуком таких людей. Утім, відсоток тих, хто повертається до військових частин досить невеликий, і такий же невеликий шанс їх подальшого проходження військової служби;

-Щодо дітей відомих осіб або політиків у Збройних силах…

– У Збройних силах є місце кожному, хто бажає проходити служити державі, незалежно від соціального статусу і рівня доходів. Тим більше, жодних привілеїв для «відомих» персоналій – не існує, згадайте того ж Василя Сліпака. Армія зрівнює усіх, тут усі – військовослужбовці, а не діти депутатів чи робітників.

На цьому тижні Президент Петро Порошенко підписав закон, який заохочує українців до військової кар`єри. Закон вводить немало новин и оновлює інші закони про соціальний та правовий захист військовослужбовців, про військові зобов`язаності та військовій службу, а також устав внутрішньої служби ЗСУ. Все це буде усилювати соцзахист військових, а також бажання громадян вступити на контрактну службу.

Лілія Клименко