Гарантування вкладів – ознака цивілізованості

Гарантування вкладів – ознака цивілізованості

У Харкові представники Фонду гарантування вкладів фізичних осіб задля підвищення фінансової обізнаності громадян обговорили це питання з журналістами. Окрім запорізьких представників мас-медіа, участь у цьому заході взяли також працівники преси, радіо, телебачення та електронних ЗМІ з Харківської, Сумської, Полтавської й Дніпропетровської областей.

Чому саме гарантуванню вкладів та обізнаності споживачів надається така увага? Бо якщо ця система працює нормально, а люди чітко знають, що їх очікуватиме, коли банківська установа перестане існувати, яку гарантію повернення вкладів вони мають – отже, суспільство цивілізоване. А банки в цьому випадку працюють не за принципом сумнозвісного «МММ», яке забрало й не вернуло споживачам мільярди доларів. Гарантованість повернення вкладів означає, що громадяни мають упевненість у завтрашньому дні, адже розуміють, що їх ніхто не збирається ошукати. А в результаті вкладники несуть кошти в банк, стають інвесторами держави, фактично кредитують її розвиток.

Система гарантування вкладів діє в Україні вже два десятиліття. За цей час розмір гарантованої суми зріс із 500 гривень у 1998 році до 200 тисяч гривень. А порядок виплати гарантованої суми став менш бюрократичним задля якнайбільшого задоволення потреб постраждалих вкладників.   

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб представив на зустрічі з журналістами результати опитування українських споживачів щодо обізнаності у фінансових послугах стосовно системи гарантування вкладів. Його провели за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Експерти повідомили, що таке опитування для визначення рівня обізнаності громадян про систему гарантування вкладів Фонд гарантування проводить уже вдруге. Проект USAID надав для цього фінансування. Результати допоможуть Фонду спланувати свою інформаційно-просвітницьку діяльність, аби підвищити рівень фінансової грамотності громадян.

Основні результати опитування свідчать, що українці достатньо обізнані щодо розміру гарантованої суми відшкодування (49 відсотків обрали правильний варіант відповіді); знають про наявність гарантії за вкладами в іноземній валюті (51 відсоток опитаних надали правильну відповідь), однак не розуміють деталі – у якій валюті виплачується відшкодування та за яким саме курсом (лише 16 відсотків знають, що виплата здійснюється в гривнях за офіційним курсом на день початку процедури виведення банку з ринку).

Також опитувані вважають, що в Україні гарантуються абсолютно всі вклади, які фізичні особи розміщують у будь-яких фінансових установах (19 відсотків людей обрали цей неправильний варіант відповіді), або у будь-якому банку (цей неправильний варіант обрали 50 відсотків). Вони не знають, що це не передбачило чинне законодавство України. За останні два роки не мали негативного досвіду за вкладами в банківських установах, однак попри це намагаються не тримати кошти в банках (55 відсотків опитаних не мають в банках жодних коштів, а 33 відсотки людей тримають лише незначну частину своїх статків).

Крім того, 52 відсотки опитаних вказали, що чули про Фонд гарантування, однак практично нічого не знають про особливості самої системи гарантування вкладів та її функціонування (30 відсотків громадян не знають про неї нічого, а половина опитаних знає мало).

При виборі банку для розміщення депозиту громадяни зважають на два фактори: наявність гарантії повернення вкладу (56 відсотків) та відсоткову ставку за вкладом (53 відсотки). Вивчають побіжно зміст договору з банковою установою у процесі відкриття рахунку 38 відсотків опитаних, а 34 відсотки – ретельно. Більше половини людей бажають отримувати інформацію щодо системи гарантування вкладів через банк, у якому вони відкривають депозит.

Це загальнонаціональне опитування методом «обличчя-до-обличчя» проводилося українською маркетинговою дослідницькою компанією InMind у грудні 2017 року. Тоді опитали 2006 респондентів віком від 18 років (репрезентативно до структури населення країни) у всіх регіонах України, окрім АР Крим, територій Донецької та Луганської областей, які не є підконтрольні українському уряду. Розмір теоретичної похибки не перевищує 2,2 відсотка.

– Опитування провели, аби визначити рівень знань та поінформованості споживачів фінансових послуг щодо системи гарантування вкладів, – зазначила, презентуючи результати Тамара Смовженко, доктор економічних наук, професор, експерт Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». – Вивчалась їхня поведінка та ставлення до банків і до заощаджень. Як свідчать результати дослідження, українці, хоча й стали, порівняно із 2015 роком, більш обізнані щодо існування Фонду гарантування, розміру гарантованої суми відшкодування тощо, все ж не приховують, що потребують більше інформації й глибших знань. І завдання Фонду гарантування та всієї банківської спільноти цей запит на інформацію задовольнити.

Сергій СТРІЛЕЦЬ