Журналістам – захист, від них – відповідальність

Журналістам – захист, від них – відповідальність

У Києві відбулася експертна конференція “Посилення свободи і плюралізму ЗМІ в Україні”. Організатором заходу виступив представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір, спікерами були вітчизняні та міжнародні медіаексперти,в їх числі генеральний секретар Європейської федерації журналістів  Рікардо Гутьєррес, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко,  а учасниками – майже 200 журналістів з національних та місцевих українських медіа, активісти НСЖУ

. Обговорення проблем та дискусії проходили в рамках чотирьох сесій: «Забезпечення різномаманіття та плюралізму медіа», «протидія дезінформації та пропаганді», «Безпека журналістів та подолання мови ворожнечі» і «Свобода художнього вираження». В дискусіях, що розгорнулися на основних панелях експертної конференції взяли активну участь запорізькі журналісти – відповідальний секретар ЗОО НСЖУ Валентина Манжура, член секретаріату обласної журналістської організації, виконуючий обов’язки головного редактора газети «Запорізька правда» Наталія Зворигіна, радіожурналіст Костянтин Мороз (суспільне мовлення) та головний редактор Громадського ТБ Тарас Білка.

Найбільш серйозна,  активна і відверта  розмова  стосувалася  питання безпеки журналістів, бо воно сьогодні – наріжний  камінь  на шляху до утверждення  демократії та свободи слова в Україні і в усьому світі. 

Як зазначив   представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір,  – українська влада має зробити суттєвий крок в бік подолання безкарності за злочини проти журналістів і, нарешті, завершити розслідування вбивств Павла Шеремета та Олеся Бузини. Також Дезір публічно повторив свій заклик до керівництва РФ негайно і безумовно звільнити Станіслава Асєєва, Миколу Семену, Романа Сущенка та Олега Сєнцова.

Арлем Дезір відмітив, що українська журналістика “продемонструвала сміливість” у складні й вирішальні часи. Але звернув увагу, що безпека журналістів стала під загрозою не тільки в зоні збройного конфлікту.

“Багатьом журналістам погрожували і нападали за їхню роботу, що вони проводили розслідування з питань політичних, щодо випадків корупції. Я повторюю заклик – припинити безкарність проти журналістів. Притягнути до відповідальності тих, хто вчиняє злочини проти журналістів. Безкарність – це заохочення до ще більших злочинів. І розслідування нападів, погроз щодо журналістів, мають проводитися прозорим чином. Прозорість – це наш пріоритет”, – наголосив Представник ОБСЄ.

З ґрунтовним повідомленням на цю тему виступив також голова НСЖУ Сергій Томіленко, він навів конкретні факти щодо бездіяльності влади і закону відносно безпеки журналістів, через яку кримінальні провадження практично не мають перспективи. А безкарність породжує нові злочини проти працівників ЗМІ і свободи слова в Україні.

            Учасники заходу також підняли проблему відповідальності журналістів. Зокрема, щодо ситуації, яка склалася  у  інформаційному просторі у Криму і на Донбасі і призвела до  їх окупації.  Розмежовуючи пропаганду і журналістику, фахівці та експерти прагнули визначити  межу реалізації журналістами у своїй роботі  власної громадянської позиції, відмінної від пропаганди з огляду на те, що медійники, через свою професійну діяльність, стають у певній мірі  лідерами громадської думки, а їх аудиторії до них дослухаться.

За результатами конференції організатори планують напрацювати  низку порад для уряду України щодо подальшої розбудови  вітчизняного  інформаційного простору на засадах верховенства  демократії і права.

Валерія Юстинюк