Ярослав Криль:” Витрати бюджетних коштів мають бути доцільні, раціональні і контрольовані”

Ярослав Криль:" Витрати бюджетних коштів мають бути доцільні, раціональні і контрольовані"

Бути металургом – талант, стати депутатом – довіра і відповідальність, а поєднати ці два напрямки діяльності – професійної і громадської, – справжнє випробування. Його глибину, особливо з огляду на те, що металургу випало стати народним обранцем на території з домінуванням сільськогосподарського сектору, у повному обсязі довелося відчути запоріжсталівцю Ярославу Крилю. Про результати власної депутатської роботи Ярослав Миколайович розповів напередодні свого професійного свята – Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості.

 

Досьє «ЗП»

Криль Ярослав Миколайович – депутат Запорізької обласної ради, голова депутатської фракції політичної партії «Опозиційний блок», член постійної депутатської комісії з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад області та житлово-комунального господарства , начальник відділу інформаційної безпеки та інформаційно-аналітичного забезпечення ВАТ «Запоріжсталь», кандидат економічних наук.

 

–  Ярославе Миколайовичу, за плечима у Вас половина терміну Вашої депутатської каденції, до того ж доволі продуктивної, втім вельми для Вас особисто, мені здається, аж ніяк не простої . Окрім того, що досвід народного обранця Ви здобуваєте вперше і мусили підходи до вирішення багатьох питань шукати методом спроб без права на помилки, так ще й територіально  Ваш електорат – жителі Розівського району,  суттєво віддаленого  від обласного центру, – переважно працівники сільськогосподарської сфери, а Ви – металург. Як утверджували свій авторитет у виборців? За якими справами Вас сьогодні пізнають в районі?

– Знайти спільну мову із жителями району мені було не важко. Бо я сам родом із такого ж, як Розівка, села Мічуріне Тельманівського району Донецької області. Мама працювала на фермі, тато був механізатором. Тож я з самого дитинства знаю всі проблеми сільських жителів. А здобувши освіту ( У 2012 році захистив дисертацію та одержав науковий ступінь кандидата економічних наук, основні результати дослідження опублікував у 12 наукових працях.- Авт.), знайшов підходи до їх вирішення.

Зокрема, щодо забезпечення жителів енергоносіями. Проблема з відсутністю газопостачання у Розівському районі ускладнилася нині і проблемою з поставкою вугілля. Через відомі причини, ціна на нього суттєво зросла. Від імені фракції ми запропонували на сесії облради звернутися до Уряду з пропозицією вирішити питання його здешевлення для населення. У відповідь отримали пораду зробити це за рахунок обласного бюджету.

На жаль, ресурс облбюджету обмежений. Тож його кошти прагнемо витрачати з максимальним ефектом. Найперше запропонував перевести котельні комунальних установ і закладів з вугілля на солом’яні брикети. По-перше, це суттєво знизить вартість опалення, по-друге – стане додатковим стимулом для розвитку місцевих сільськогосподарських підприємств. Нині триває процес розробки проектної документації. Паралельно з метою економії бюджетних коштів на опаленні провели роботи із встановлення енергозберігаючих вікон у 5-ти школах району. До речі, своє головне завдання у цьому питанні вбачаю у ретельному контролі за використанням коштів. Завдяки такому раціональному господарюванню в Розівському районі в селі Карла Лібкнехта вдалося відновити роботу ФАПу, який обслуговує жителів 3-х прилеглих сіл. Тут же відремонтували місцевий будинок культури і запустили його в роботу. Закупили труби для місцевого водогону, який вперше за десятки років нарешті відремонтували, залучивши можливості місцевої сільради. У Розівці також відремонтували фасад будинку культури. Адже ця будівля фактично є обличчям району, бо тут відбуваються всі святкування, працюють різноманітні гуртки для місцевої дітвори, тощо. У селі Луганське також дали друге життя місцевому клубу – провели його капітальний ремонт. Тепер тут вирує життя. Особливо це потрібно для дітлахів і молоді у сільській місцевості, яка з певних причин стала депресивною.

Не цураюся особисто зустрічатися з представниками підростаючого покоління – розказую їм про себе, про те, як хлопець із звичайної сільської родини виріс, здобув освіту, прийшов на металургійний комбінат спочатку на практику і, закохавшись у симфонію розпеченого металу, пов’язав своє життя з металургією. І далі не зупиняюсь на досягнутому – продовжую розвиватись. Намагаюся наводити їм й інші приклади. Зараз планую познайомити юних музикантів, що навчаються у місцевій музичній школі, особисто із професійними музикантами – запрошу їх в гості до талановитих дітлахів із концертами.

– У Запорізькій обласній раді Ви лідер депутатської фракції  Опозиційного блоку. Це вельми потужна фракція  у складі  25-ти народних обранців.  До того ж найчисельніша з 8-ми фракцій ради. А отже, вирішення багатьох питань щодо соціально-економічного розвитку  нашого регіону у певній мірі залежить від позиції вашої фракції. Якими принципами керуєтеся, які здобутки фракції за період нинішньої каденції ради вважаєте найвизначішими?

– Переважна більшість членів нашої фракції – підприємці та промисловці, що розуміються на економіці. І для нас вкрай важливо, щоб гроші використовувалися доцільно і раціонально, особливо коли мова іде про народні гроші із обласного бюджету. Саме наша фракція ініціювала обласну програму «Депутатський фонд», в рамках якої такий фонд для кожного депутата облради було збільшено до 1 млн грн, з яких 300 тис грн передбачені на надання допомоги людям, що опинилися у складних життєвих обставинах, а 700 тис грн – на вирішення нагальних проблем закріплених за ними територій.

Наша фракція наполягає на доцільному використанні народних коштів і сьогодні забезпечено процес контролю над ними з боку кожного депутата. Про ефективність такого підходу свідчить рівень освоєння коштів. Якщо, скажімо, рівень освоєння коштів обласного бюджету УКСом облдержадміністрації цього року на поточний момент складає лише 35%, і це до речі, стало приводом для проведення депутатського розслідування, то з депутатських фондів – майже 96(!)%.

– Попереду у Вас  не менш продуктивний період. Які завдання як депутат і лідер депутатської фракції у обласній раді   Ви поставили перед собою? 

– Цього року, окрім проектів для району, а в їх числі – реконструкція водогону для Маринополя, ремонт опалення у дитячому садочку у Новозлатополі, ремонт музичної школи у Розівці, я обрав ще один напрямок діяльності, спрямований на всі території області – покращення надання фахової допомоги онкохворим. Потреба в цьому нагальна. І я в тому пересвідчився, коли уже у березні вичерпався мій депутатський фонд у 300 тис грн на надання допомоги людям у скрутних життєвих обставинах. У підпорядкованому мені районі 300(!) людей з онкозахворюваннями потребували такої допомоги. Сьогодні ряд депутатів об’єднали частини своїх депутатських фондів, зокрема, я особисто із власного депутатського фонду виділив на це 350 тис грн, на ремонт і переобладнання обласного онкодиспансеру. Перш ніж подавати заявку з придбання новітнього високотехнологічного діагностичного обладнання для онкодиспансеру на тендер, я власноруч дослідив питання щодо пропозицій на нього і його вартість. Тож будьте певні, «за повітря» і на «відкати» гроші із нашого депутатського фонду не підуть.

– Користуючись нагодою, що наша зустріч відбувається напередодні Вашого професійного свята – Дня металурга, а наш регіон й понині вважається потужним промисловим, і в першу чергу, металургійним центром України, тож фактично чи не у кожній запорізькій родині є свої металурги, не можу не запитати, які, ініціативи в інтересах працівників металургійного комплексу впроваджуєте?

– У нашій депутатській діяльності найважливіша складова – соціальна. Маємо чимало відповідних ініціатив. І зокрема, мова про ініціативу щодо відміни податку на нерухомість для пенсіонерів. А у Запоріжжі переважна більшість їх – колишні працівники підприємств металургійного комплексу. Ввівши податок на нерухомість, державна влада в черговий раз не подумала про пенсіонерів і разом з усіма дієздатними громадянами України обклала їх «даниною» за «зайві» квадратні метри житла. З огляду на те, що багато людей похилого віку отримували своє житло багато років назад за свою важку, самовіддану працю, а нині через своє зубожіння ледве здатні його утримувати, цей податок для них став чистим знущанням. Депутат Запорізької обласної ради, член нашої фракції, Олександр Григорчук ініціював доповнення підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 розділу XIІ «Податок на майно» Податкового кодексу України, що стосуються пільгового оподаткування, пунктом такого змісту: «об’єкти нерухомості, що знаходяться у власності пенсіонерів України». Слід зазначити, що у світовій юридичній практиці поширена система пенсійних податкових пільг. Так, у багатьох країнах Європи, податковим законодавством передбачено звільнення пенсіонерів від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору на нерухоме майно, на землю, тощо.

Розмову вела Олександра Воронцова