Тамара Огородова: «Прагнемо зробити досягнення жінок у їх роботі для громад  більше видимими і відчутними»

Тамара Огородова: «Прагнемо зробити досягнення жінок у їх роботі для громад більше видимими і відчутними»

Голова Запорізького благодійного фонду «Єдність за майбутнє» Тамара Огородова наполягає: громади мають якомога більше використовувати жіночий ресурс, залучаючи жінок до прийняття управлінських рішень, і публічно давати належну оцінку результатам жіночих зусиль, спрямованих на покращення життя людей на територіях.
– Тамаро Миколаївно, про участь жінок у житті громад Ви особисто знаєте не з чуток, бо кілька каденцій були депутаткою Запорізької міської ради. На Вашу думку, які проблеми слід подолати, щоб підвищити ефективність і результативність жіночої активності?
– Найперше, це реально збільшити присутність жінок у представницьких органах. Якщо візьмемося дослідити це питання, з’ясуємо, що, наприклад, у Запорізькій обласній раді жінок сьогодні лише 17(!)відсотків, при тому, що у населення нашої області співвідношення інше: близько 54% жінок і відповідно 46% чоловіків ( за соціологічним дослідженням «Гендерний портрет Запорізької області», 2015 рік. – Авт.). У Запорізькій міській раді жінок ще менше – 16%. Серед міських голів обласного підпорядкування 10 чоловіків і тільки 3 – жінки. Також серед голів районних рад області 17 чоловіків і тільки 3 жінки. Що ж до представництва у самих райрадах, то тут фіксуємо варіанти: від 15% жінок у Мелітопольській райраді до 41(!)% у Бердянській. Чим це обумовлено? Певна, відповідним світоглядом громадян. Зазвичай, вважається, що жінки мають поратися у домашньому господарстві. Мовляв, їх місце на кухні та біля дітей, а долі громад мають вирішувати чоловіки. Натомість, будьте певні, саме жінки у родині виконують функції головного вершителя і успішно «розрулюють» найскладніші питання і проблеми з урахуванням інтересів всіх зацікавлених сторін. Тож цілком доцільно було б довірити жінкам і долі цілих територій. А отже слід якомога більше жінок обрати до місцевих рад. А щоб зробити участь жінок у радах більш ефективною і результативною, їх слід об’єднати, консолідувати їх зусилля і популяризувати успіхи їх спільної діяльності. Саме задля цього і працює проект «Просування участі жінок у політиці та протидія гендерним стереотипам», який наш Запорізький благодійний фонд «Єдність за майбутнє» реалізує спільно з Національним демократичним інститутом за підтримки Посольства Великобританії в Україні.
– Як відрізнити гендерно чутливу політику органу місцевого самоврядування?
– Ось тільки два приклади. Коли чоловіки виділяють кошти на ремонт доріг, то вони дбають лише про проїжджу частину дороги. А жінки одразу ж думають і про тротуари. Якими пересуваються, в тому числі. І люди з обмеженими можливостями на інвалідних візочках, і молоді мами із візочками ля немовлят. Або коли чоловіки розвивають спорт, намагаються виділити бюджетні кошти на приватні футбольні клуби. А жінки обов’язково подбають і про жіночі волейбольну. баскетбольну та інші команди. які, до речі, також прославляють наш Запорізький край і стимулюють запоріжців до занять фізкультурою і здорового способу життя.
– Як саме в рамках реалізації цього проекту досягаєте поставленої мети?
– Ми працюємо системно у напрямку сприяння впровадженню гендерно чутливої політики у місцевих радах. Наведу приклад. У Якимівській районній раді під час вирішення питання про преміювання медичних працівників району на суму близько 700 тис грн в рамках районної програми з охорони здоров’я, одна з депутаток наполягала на виділенні коштів на придбання фетального монітору для дослідження життєдіяльності плода у вагітних жінок. Жінка із сльозами на очах розповіла власну трагічну історію про те, як через відсутність цього апарату у районній лікарні не змогли своєчасно встановити, що вагітність її доньки завмерла, і молода майбутня мати, що потребувала негайного оперативного втручання, мусила проносити її ще певний час аж до того моменту, коли виникла загроза її власному життю. Цей виступ, на жаль, залишився непоміченим депутатами, хоча жінок-депутаток в цій раді 35 відсотків! Чоловіча ж більшість ради опікувалась вирішенням інших, нежіночих питань. Коли ж ми посприяли консолідації жіночої частини ради, і депутатки дослідили цю проблему, та з’ясували, що фетальний монітор коштує всього 22 тис грн, і за новими медичними стандартами такий апарат має бути у кожному кабінеті гінеколога, об’єднавши свої зусилля вони знайшли шляхи до вирішення цього нагального для усіх жінок району дітородного віку питання. В рамках проекту ми проводимо навчання і консультації з проведення гендерного бюджетного аналізу та реалізації ініціатив, навчання і консультації щодо створення та діяльності у радах всіх рівнів міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості». Підтримуємо діяльність таких груп. Ведемо моніторинг ситуації, готуємо та поширюємо інформаційно-аналітичні матеріали з означеної проблематики. Організуємо публічні просвітницькі заходи, тощо. Завдяки цій роботі у нашій області в районних, міських, сільських, селищних радах та навіть уже і у радах об’єднаних територіальних громад створено і об’єднано в мережу 18 міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості», до речі, найбільше в Україні. Їх результативність стає все більш відчутною. Жінки-депутатки навчилися враховувати інтереси представників всіх верств населення і просувати їх рішення. Так, наприклад, у Молочанську завдяки втручанню жінок-депутаток вирішили питання про вуличне освітлення дороги до школи. Таких ініціатив на територіях області вже чимало. Наш фонд веде їх облік. Зокрема, Вільнянський міський голова Наталя Мусієнко нам вже підтвердила, що реально відчула позитивний вплив жінок-депутаток на вирішення проблем містян.
– Які перспективи Ви вбачаєте щодо активізації залучення жінок до прийняття управлінських рішень?
– Наш фонд продовжить цю роботу. Сьогодні ми розвиваємо той жіночий ресурс, який мають органи місцевого самоврядування. Але прагнемо до суттєво збільшення присутності жінок у радах всіх рівнів. Акцентуємо увагу на необхідності залучати тих активісток, хто вже має досвід, знається на бюджетних процесах. Зокрема, радіємо, що, наприклад. Головою Якимівської обєднаної териоріальної громади люди обрали досвідчену Валентину Громихіну. Певна, у наступних виборах наші жінки будуть більш активно обиратись і до рад вищих рівнів. Люди все більше переконуються у результативності їх діяльності, тож будуть їм охоче довіряти.