Ціна держави для запоріжан

Ціна держави для запоріжан

Цього понеділка у Запоріжжя завітав голова центру протидії корупції Віталій Шабунін, звісно що не один а з командою, і не на прогулянку, а з певною місією. Разом з експертом ГО «Центр соціальних досліджень-CASE Україна» Миколою Малухою для журналістів у готелі «Хортиця Палац» була представлена презентація проекту “Ціна держави” – яка пролунала своєрідним лікбезом і ґрунтовним поясненням скільки саме грошей відраховує у державний бюджет у вигляді податків пересічний громадянин ,отримуючий «білу» зарплатню. Навіщо це знати? Виявляється, згідно соцдослідження велика частина українців переконані, що їхні потреби(освіту,медицину,безпеку,пенсії і таке інше) держава забезпечує безкоштовно з певних міфічних «державних коштів». Однак насправді всі ці напрями фінансуються податками самих громадян. Тобто безкоштовних державних послуг і «сервісів» взагалі не існує. Віталій Шабунін підкреслює що саме цей меседж мають усвідомити громадяне, аби мати можливість грамотно контролювати ефективність використання владою бюджетних коштів та якості державних послуг. І в якості прикладу згадав сумнозвісний довгобуд запорізьких мостів через Дніпро. Враховуючи що Запорізька область перераховує в бюджет більше 43,6 млрд. грн. податків Віталій припустив що мости мали бути збудовані вже кілька разів поспіль. Важливо також розуміти, що корупціонери ,які крадуть гроші з бюджету,залазять у власні гаманці українців. Наприклад-відповідно одного із кримінальних провадження НАБУ всього за дві поставки зерна у Запорізькій обл. за корупційною схемою державі було завдано збитків на суму 1,514 млрд. грн., а це 4 з половиною місячних бюджета області на медицину. Все це, що обговорювали на брифінгу є частиною всеукраїнської просвітницької акції започаткованої ГО «Центр протидії корупції» та ГО «Центру соціально –економічних досліджень-CASE Україна».

Після брифінгу жителі міста мали можливість поспілкуватися з Віталієм Шабуніним безпосередньо просто неба, де на перехресті бульвара Шевченка та пр. Соборного біля часів закоханих були встановлені куби з інфографікою, що пояснює як наповнюється держбюджет та розподіляються податки. Окрім загальної інформації про податки одна зі сторін містила інформацію про корупційну справу, яку розслідує НАБУ і те, як масштаби вкрадених у ній грошей співвідносяться із податками запоріжців. Для того, щоб відвідувачі експозиції змогли уявити, скільки податків вони сплачують і як у грошовому вимірі виглядає корупція, на виставці була встановлені п’ять мішків з грошима з відповідним описом. В інформаційному наметі перехожим пропонували порахувати через сайт cost.ua скільки вони сплачують податків відповідно до їх заробітної плати та на які послуги держави розподіляються ці кошти.

Цікаво що Віталія Шабуніна одразу впізнають у нашому місті. Навіть двоє безвідповідальних громадян, трохи напідпитку одразу привітали Віталія вигуками « Все! Кінець корупції!». По секрету додамо, що насправді у вітанні було не слово «кінець», а зовсім інше слово, але ж це народний гумор, який тільки додав гарного настрою усім.

Олександр Максимов, текст, фото