Пам’ятка, що золотить усю добу (до 50-річчя календаря “Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя”)

Пам’ятка, що золотить усю добу (до 50-річчя календаря “Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя”)

Виходить з друку книга, яка стане знаменною подією як в житті Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки, так і Запоріжжя, – п’ятдесятий випуск власного часопису. Це видання, відлік якого йде від 1969 року, – «Календар пам’ятних і знаменних дат на Запоріжжі». П’ятдесят років, п’ять десятирічь, п’ятдесят випусків. Як ланки в ланцюгу нашої історії, значимі усі дні – з їх драматизмом, потрясінням, переворотами, радощами і болями, розмаїттям поглядів на природу, на світ, на події, обумовлені внутрішнім станом, життєвим досвідом, власним розумінням. Для Запоріжжя «Календар пам’ятних дат» – це пам’ятка, що золотить усю добу, в якій він існує. Це також і блискуче гроно авторів, бібліографів-краєзнавців, які стояли у витоків видання: А. Бальцер, Л. Глєбова, С. Вільчек, і послідовники, що продовжили цю благородну справу – Л. Беляєва, В. Жук, Г. Нагорна, І. Шершньова, і ті, що приєдналися сьогодні і вкладають свій час та енергію, підсилюючи своїми розвідками інтерес сучасних читачів до історії рідного краю, – Т. Паливода, Т. Пішванова, О. Волкова та багато інших.

Протягом 50-ти років існування «Календаря» можна дослідити й історію місцевого друку – від ротатора та ксерокса до типографського способу.

Наклад видання свідчить про його популярність: аматори і патріоти відкривають в собі і для себе Україну і Запоріжжя. Так, за 50 років «Календар пам’ятних дат Запоріжжя» пройшов шлях від 30 до 200 примірників, і навіть 200 примірників не вистачає для зацікавлених: статті пишуть не тільки працівники Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки, але й науковці та представники Національних спілок: письменники, художники, краєзнавці, журналісти області – люди надзвичайно високої кваліфікацій й професійності. Простий перелік авторів показує гідний рівень – науковий, краєзнавчий і літературний – «Календаря пам’ятних дат Запоріжжя», і обсяг матеріалу з року в рік постійно збільшується, і довідковий апарат постійно розширюється: передмова, зміст, іменний та географічний покажчики, покажчик підприємств, організацій та установ, відомості про авторів.

Рівномірно б’є набат часу. Сам час вдаряє об дзвони Вічності. Епоха розмовляє з нами мовою дат, подій, списком джерел з «Календаря пам’ятних дат Запоріжжя», і ми відчуваємо загальний настрій доби, її спади, її проблеми, загальний поступ. Імена видатних людей Запорізького краю – це імена тих, хто ніс на своїх плечах долю, епоху, державу, рідну землю, хто заземлений у рідні обереги корінням, долею, віками. Гортаючи сторінки «Календаря», ми відчуваємо і час дії, і час подвигу, і час терпіння, той час, що скапує поміж пальцями шелестінням людських душ, відчуваємо і діяння тих поколінь, що на відстані сльози – у своєму серці – несли гаряче полум’я українства і силу та енергію козацького народу. Для всіх охочих відчути енергетичну силу видатних особистостей краю, які прислужилися для росту національного потенціалу, з 2003 року існує електронний варіант календаря «Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя» на сайті ЗОУНБ.

Значимість цього видання — у його нагородах і відзнаках. Календар “Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя” бере участь у Регіональному конкурсі на краще методичне та бібліографічне видання публічних бібліотек Півдня України, який проводить Одеська національна наукова бібліотека. 2011 року він стає переможцем, а в 2013 і 2017 роках – лауреатом цього конкурсу.

Читайте «Календар пам’ятних дат Запоріжжя», в якому з академічною скрупульозністю добираються слова, дати, події, імена, і кожен відчує, що проростають вони у наших душах стеблами високої культури, щирості, доброти, вічних всезагальних людських цінностей. Календар Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя” – це програма майбутнього, це людська думка, це вічний слід на козацькій землі.

Тамара Пішванова