Запорізька область отримала зміни до Перспективного плану розвитку громад

Запорізька область отримала зміни до Перспективного плану розвитку громад

В ході 24-ої сесії Запорізької обласної ради депутатами схвалено зміни до Перспективного плану формування територій громад Запорізької області, який стовідсотково покриває територію області.
Уряд держави визначає, що реформа адміністративно-територіального устрою є конче необхідною і має бути проведена якомога швидше. Але, враховуючи те, що дрібні територіальні громади є реаліями сьогодення, Уряд і парламент виявились не готовими прийняти рішення про комплексну реформу територіального устрою і запропонували можливість поступових змін, аби місцеві територіальні громади самі зрозуміли необхідність такої реформи і були залучені у цей процес, виходячи із сили суспільної потреби, а не сили закону.
Так з’явився проект Закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Проте, розуміючи причину, яка спонукає державу до укрупнення базових адміністративно-територіальних одиниць, законодавець встановлює певні параметри для об’єднання. Встановлення таких параметрів є вкрай необхідним, адже ми маємо провести укрупнення не заради самого процесу, а заради переходу новоутвореної одиниці на нову якість.
Саме для такого логічного та зручного для людини планування і передбачено створення такого документу, як «перспективний план утворення дієздатних громад» – документ, який визначає комбінації об‘єднання при якому нове утворення матиме перехід на нову якість і отримає підтримку держави. За інших умов, об‘єднання втрачає сенс, витрати на процес не принесуть публічної вигоди.
В Європі за останні роки процес концентрації адміністративно-територіальних одиниць набув ознак постійності. Данія, Ірландія, Греція, Латвія, Фінляндія, Албанія, Грузія провели свої реформи, які суттєво зменшили кількість адміністративно-територіальних одиниць базового рівня(муніципалітетів). Кожна така реформа відбувалась через встановлення параметрів майбутніх об‘єднаних одиниць і створення на цій основі карт об‘єднання.
Такий же підхід обрала і Україна. За проектом українського закону, формування такого плану(фактично карти) утворення об‘єднаних громад віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування обласного рівня, хоча європейський досвід показує, що основна роль у формуванні майбутньої карти адміністративно-територіального устрою там належала відповідному міністерству.
Наявність «перспективного плану» зовсім не означатиме, що ті територіальні громади, які не хочуть ні з ким об‘єднуватись, будуть приєднані до когось силоміць, принаймні на цьому етапі реформи. План потрібен в першу чергу для тих громад, які дійсно прагнуть розвиватись і хочуть мати для цього належні повноваження та ресурси. А оскільки і повноваження і ресурси є наслідком відповідності нової громади, визначеним законом параметрам, перспективний план стає мірилом такої відповідності.
Консультант проекту ПУЛЬС з юридичних питань Асоціації міст України Маргарита Трипольська зазначає:

«Реформа децентралізації влади активно впроваджується в Запорізькій області. Так, на сьогоднішній день утворено 51 ОТГ. В 43 з них вже відбулися перші місцеві вибори. Практика формування ОТГ продемонструвала те, що досить часто вони утворюються не в тих межах, які передбачені перспективним планом формування територій громад Запорізької області, що зумовлює необхідність внесення змін до нього в подальшому. Тому дуже важливо, щоб ті фактичні формати вже утворених ОТГ, знайшли своє відображення у змінах до перспективного плану. Враховуючи це, той факт, що 04.10.2018 року Запорізька обласна рада схвалила зміни до перспективного плану, можна вважати беззаперечним успіхом реформи в нашій області. Слід зазначити, що внесення змін до перспективного плану забезпечило його 100 % покриття території Запорізької області».
Варто відмітити, що до процесу утворення ОТГ долучилися і міста обласного значення. Триває процес приєднання Азовської та Нововасилівської сільських територіальних громад до Бердянської міської територіальної громади (міста обласного значення). До цього часу Бердянська територіальна громада взагалі не була передбачена в перспективному плані. Саме тому, можливість приєднання до Бердянської міської територіальної громади була передбачена в змінах до перспективного плану.