Юрій Сірик: «Сонце – наш ворог»

Юрій Сірик: «Сонце - наш ворог»

Згідно з даними Мінохорони здоров’я, станом на 2018 рік, в Україні більше 1 мільйона людей хворіють на онкологію. Кількість випадків у нашій країні збільшується на 130 тисяч осіб щорічно. Серед новоутворень лідируюче місце в онкології у раку шкіри. З урахуванням екології та кліматичних умов нашого регіону, зростання захворюваності на меланому і базаліому, на жаль, прогресує.

Як знизити ризик захворювання, і що робити, якщо поставлено такий діагноз, розповідає – провідний онколог клініки лазерної медицини Анабель, лікар першої категорії Юрій Віталійович Сірик.

– Найголовніше, не панікувати. Рак шкіри, це ще не вирок. При своєчасному зверненні до фахівців, рак шкіри виліковний на 100%, – говорить Юрій Віталійович. – На жаль, в Україні немає культури профілактики раку як в інших країнах, коли в більшості випадків, онкологію можна виявити на початковій або ранній стадіях. Адже чим раніше людина звернеться до лікаря, тим більше шансів на повне одужання.

– Що провокує рак шкіри?

– Причини у всіх різні, але головна з них – надмірна інсоляція. Сонце – ворог шкіри. Нездорова мода на засмагу сприяє розвитку раку. Шкіра повинна бути природного кольору, а не чорного від засмаги. Всі любителі полежати на гарячому піску під палючим сонцем – потенційні пацієнти онкологів! Чим менше сонця у вашому житті, тим менше ймовірності, що буде рецидив.

– Тобто після літнього сезону людей, у яких з’являються проблеми зі шкірою, стає більше?

– Незалежно від сезону до нас звертається багато запорожців, у більшості з яких, діагностується рак шкіри. Рак шкіри – це не вчорашня поїздка на курорт, і навіть не торішня. Це сукупність днів, проведених під сонцем і кількість сонячних опіків, які ви отримали. Багато пацієнтів кажуть: «Так я тільки кілька разів обгорів, шкіра облізла, але потім все було добре. І взагалі, я вже років 10 не був на морі, звідки рак шкіри? ». Так ось це «добре» і переросло в рак шкіри.

– Кількість хворих залежить від регіону проживання?

– Безумовно. Південь і південний схід України у групі ризику.

Якщо порівняти кількість людей, які захворіли на рак шкіри, і зіставити з кількістю сонячних днів в році на території проживання, то саме собою, на півдні і південному сході ця цифра буде більшою, тому і відсоток захворювання вище. Наша шкіра генетично не пристосована постійно перебувати під сонцем. Онкологами доведено головну роль саме сонячного випромінювання в появі як базально-клітинного раку шкіри, так і плоско-клітинного раку і меланоми. Переважна більшість ракових пухлин шкіри, з’являються саме на відкритих ділянках тіла – обличчя, передпліччя, ноги, руки. За статистикою, у людей, які живуть в південних районах, ймовірність захворіти на онкологію протягом життя 30%. Практично, кожен третій ризикує захворіти на рак шкіри. Це найвища захворюваність серед всіх онкологічних процесів. 3,5 млн. нових випадків раку шкіри діагностується в світі щодня. Найпоширеніший з них – базально-клітинна карцинома. На цей вид раку припадає 75%, тобто не менше 2-х мільйонів нових випадків всіх пухлин разом узятих. І страждають від нього в своїй більшості, саме представники європейської популяції – тобто люди зі світлою шкірою. І вихід із ситуації один – ховати під легку тканину від сонця відкриті ділянки тіла. Обличчя теж потрібно ховати під капелюхом, панамкою або іншими головними уборами.

Який відсоток смертності від раку шкіри, і які ще фактори окрім надмірної інсоляції впливають на захворюваність?

– Смертність від базально-клітинного і плоско-клітинного раку шкіри досить низька, для базаліоми дуже низька. В основному, це пацієнти, у яких є інші супутні патології, зазвичай пов’язані з імунною недостатністю. Також це люди, які приймають препарати для зниження імунного статусу – люди з пересадженими органами або ті хто перенесли хіміотерапевтичне лікування. У них ризик мати ускладнення від раку шкіри набагато вищий, ніж у інших. Для того, щоб діагностувати пухлину на ранній стадії, достатньо на неї просто подивитися фахівцю. Це ж шкіра, і вона абсолютно доступна огляду. Наприклад, базаліома. Її видно неозброєним оком. Але є й винятки: меланома, це агресивна пухлина. На ранній стадії розвитку мелонома схожа на інші доброякісні процеси. Тим самим це дає поживу для різних казок і небилиць. Наприклад, «переродилася родимка». Вона була хороша, нормальна, але її випадково зачепили, чи розчесали, і вона «переродилася». Чи не перероджувалася родимка! Вона від початку була на меланомною, але на ранній стадії, коли клітинна маса пухлини маленька, і зовні схожа на звичайне доброякісна пухлина. Але, навіть ранньому етапі, меланому можна виявити за допомогою спеціального приладу. Іноді досить кишенькового дерматоскопу, щоб оглянути людину в будь-яких умовах. У нашій в клініці є надсучасний MoleMax для комп’ютерної дермоскопіі, який діагностує перші ознаки раку.

– Яка вікова категорія найбільш вразлива, і хто страждає частіше від подібних захворювань чоловіки чи жінки?

– Вікові показники раку шкіри у покоління 40 плюс і старші, набагато вище, ніж у молоді. Пік захворювань на рак шкіри у жінок – 67 років, у чоловіків 65. Базально-клітинний рак у чоловіків буває у 1,7 разів частіше, ніж у жінок. Це обумовлено родом професійної діяльності. Наприклад, будівельники або ремонтники доріг. У теплу пору року вони роздягнені до поясу, і цілими днями перебувають під відкритим сонцем, що надалі призводить до раку шкіри.

– Солярій може вважатися безпечним видом засмаги?

– Використання соляріїв, це підвищений дозазалежний ризик розвитку базально-клітинного раку у підлітків, і плоскоклітинного раку у людей 25-29 років. Ні, безпечного солярію – немає! Не буває! Ультрафіолет, це жорстке випромінювання, яке здатне порушувати ДНК клітини, відповідно, воно здатне викликати рак шкіри.

– Чи впливає на захворювання на рак шкіри спадковість?

– Ідеологічний фактор для всіх різний. Але меланома в сімейному анамнезі підвищує ризик захворювання.

– Чи викликають татуювання рак шкіри?

– Не викликають. Татуювання не сьогодні вигадали. Є племена, які повністю вкривають себе татуюваннями. І якби вони викликали рак шкіри, то ці племена вже давно б зникли.

– Чи допомагають спеціальні креми від впливу ультрафіолету?

– По ефективності захисту від сонця ніщо не замінить одяг, ніякий суперсучасний крем. Світлий легкий одяг в першу чергу. У всіх кремів є термін активної дії захисту, його вистачає на дві-три години.

– А як бути з відпочинком на морі, де багато сонця? Багато хто цілий рік чекає цієї поїздки. Відмовитися від моря?

– Не слід відмовлятися від подорожі. Навіщо ми їздимо на море – щоб відпочити, а не тюленем лежати цілий день на пляжі і смажитися на сонці. Мені шкода всіх дітей, які разом з батьками цілий день перебувають під відкритим сонцем. Батьки не тільки себе наражають на небезпеку, а й дітей. Я вже говорив, що люди, які до нас приходять з проблемами шкіри, не вчора отримали ультрафіолетове опромінення, і навіть не рік, і не два тому. Для того, щоб довго перебувати у воді під відкритим сонцем є спеціальні пляжні костюми захищають шкіру від палючих променів, а значить і від раку шкіри в майбутньому. Будь-який світлий одяг і тінь – ваш порятунок.

– Юрію Віталійовичу, багато хто не може дозволити собі платне обстеження, а в Запорізькій області спеціальне ультрасучасне обладнання тільки у вас …

– У нас, велика соціальна програма, спрямована на захист здоров’я запорожців, в рамках якої ми проводимо безкоштовне обстеження населення. Перш за все – це щорічна акція, приурочена до міжнародного дню меланоми. Ми протягом 10 років проводимо безкоштовне обстеження мешканців Запоріжжя та області. Фахівці нашої клініки виїжджають з обладнанням цілими бригадами в міста і села регіону, щоб обстежити всіх бажаючих. Також проводимо акцію безкоштовного обстеження в День захисту дітей, є спеціальні акції для чорнобильців. Крім якісного обстеження, запорожці отримують необхідні рекомендації і лікування.

– Скільки операцій ви проводите на рік?

  – Щороку ми проводимо 350-400 операцій з видалення раку шкіри, тобто робимо кожен день по 2 операції.

Як розповів головний лікар клініки лазерної медицини Анабель, 

хірург-онколог вищої категорії Дмитро Чешенко, 

щорічні обстеження жителів регіону фахівцями клініки показали, що кількість випадків захворювань на рак шкіри збільшуються на 2-3 відсотки.

– Тільки за останні три роки тенденція до збільшення зростання на злоякісні новоутворення шкіри збільшилася до 3% -5%. Частково, цей відсоток виявлено завдяки оснащеності дерматоскопів, що дозволило підвищити рівень виявлення раку шкіри. Так, в розпорядженні наших лікарів більше 20 оптичних дерматоскопів і 2 експертних комп’ютерних дерматоскопa MoleMax. Звичайно, в районних центрах і селах зростає рівень запущених випадків раку через відсутність координації лікарів в ході медичної реформи. Тому, з 2009р. ми щорічно здійснюємо безкоштовні огляди з виїздом в регіони: Бердянський, Мелітопольський, Чернігівський, Токмацький, Василівський, Вільнянський райони, місто Енергодар. У 2017 році ми безкоштовно обстежили на рак шкіри більше 1500 працівників провідних промислових підприємств Запоріжжя: «Запоріжелектротранс», «Укрграфіт», ЗТМК, ЗЕРЗ, ЗМКБ «Прогрес», ЗТЗ, «Іскра», ЗДІА, «Дніпроспецсталь». Ця робота буде продовжена і в наступному році. Планується охопити обстеженням Оріхівський, Пологівський, Гуляйпільський райони, місто Приморськ. Дуже сподіваємося, що наші соціальні програми будуть здійснюватися не тільки за підтримки головного онколога Запорізької області Дмитра Мещанінова, а й будуть підтримані колегами інших медустанов й обласною адміністрацією. Це дозволить зберегти життя і здоров’я багатьом жителям нашого регіону.

Бесіду вела Лілія Клименко