«РівноДоступність. Жити гідно всупереч долі»

«РівноДоступність. Жити гідно всупереч долі»

Так називалась швецько-українська фотовиставка, яка місяць –

з 19 вересня – 19 жовтня 2018 року тривала в науковій бібліотеці

Запорізького національного університету.

Третій рік Національна Асамблея людей з інвалідністю України у співпраці з партнерами – Посольством Швеції в Україні пропагують ідею толерантного ставлення до осіб, хто волею долі маломобільний, проте нескорений духом. Має мету й досягає її попри соціальні перешкоди, які створені в суспільстві. Наблизити соціум до такої категорії людей – завдання держави, яка взяла зобов’язання, ратифікувавши десять років тому Конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю.

Хто ж вони, сповнені великої жаги до життя люди, котрі є зразком для здорової мобільної спільноти?

Побувавши до цього в 24 країнах світу, фотовиставка розповідає 24 історії чоловіків, жінок, дітей з Швеції та України. Кожен герой проекту, перш за все, особистість, яка має право на гідне життя й рівні з іншими можливості.

В експозиції в Запоріжжі було представлено 14 шведських і 10 українських історій. Кожна з них закликає кожного задуматися про причини виникнення соціальних перешкод, з якими стикаються дорослі й діти з інвалідністю в процесі досягнення своїх цілей. Чому, маючи ті ж права, вони отримують менше можливостей?

В Україні виставка була доповнена українськими історіями людей з інвалідністю. Учасники минулорічних фотовиставок – політичний діяч Валерій Сушкевич, юна піаністка із синдромом Дауна Ліза Халявченко, спортсмен з пауерліфтингу Артем Гудзенко, громадський діяч Ярослав Грибальський та вчитель Марта Николаєва, талановитий юнак Михайло Сербін та чарівна жінка Наталія Клименко,  а також новими героями із Запоріжжя – юна віолончелістка Олександра Богданова,  турботлива мама та щаслива бабуся  Людмила Доновська – знають, як долати бар’єри.

Фотографи: Маркус Марсетик (Швеція), Дмитро Шитко (Україна).

У день закриття фотовиставки – 18 жовтня – відбувся круглий стіл «Доступність та універсальний дизайн». Експерт Національної Асамблеї людей з інвалідністю України, один із засновників Всеукраїнського громадського об’єднання «Група активної реабілітації» (ГАР), тренер Володимир Азін намагався донести головну ідею – необхідність запровадження в нашій країні концепції універсального дизайну, що викликало в слухацької аудиторії зацікавленість і бажання знайти шляхи вирішення цього питання, зокрема, в Запоріжжі.

У цей же день майстер-клас з української жестової мови провів Ігор Бондаренко – голова Ради перекладачів жестової мови м. Києва, офіційний представник Всесвітньої асоціації перекладачів жестової мови (WASLI) в країнах Східної Європи та Середньої Азії. Протягом заняття учасники дізналися про ази вивчення жестової мови, етичні моменти спілкування з нечуючими людьми, переглянули мотиваційні відеоролики та тематичну презентацію.