Служба «101»: ЗАПОБІГТИ! ВРЯТУВАТИ! ДОПОМОГТИ!

Служба «101»: ЗАПОБІГТИ! ВРЯТУВАТИ! ДОПОМОГТИ!

Виклик пожежно-рятувальних підрозділів для гасіння пожеж та ліквідації інших небезпечних подій здійснюється з мобільного та стаціонарного телефонів за номером 101, який передує виклику швидкої допомоги (бригади екстреної медичної допомоги). Тому, на мій погляд, Служба порятунку 101 стоїть в Україні на першому місці у порятунку людей. А це взагалі правильно так ставити питання? Якщо правильно, тоді постають й інші, зокрема, як Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) у Запорізькій області запобігає виникненню надзвичайних ситуацій, кого і що рятує, кому допомагає.

Такі питання виникли у мене давно, бо кожний раз при відвідуванні закладів культури нашого обласного центру, особливо трьох – краєзнавчого та художнього музеїв, обласної універсальної наукової бібліотеки (дуже часто) уявляла собі виникнення в цих будівлях, де зберігаються культурні цінності нашого народу, які розраховані на розвиток та збагачення культури та освіти населення, пожежі. Думала, що на всіх цих об’єктах велика загроза життю і здоров’ю населення (відвідувачів і співробітників), можливі загиблі і постраждалі, завдання значних матеріальних збитків, які неможливо згодом “перекрити” грошима (бо деякі культурні цінності дійсно безцінні), ані заново їх відтворити. Звертала увагу на двері, вікна, підлогу. Також своїм “оком” обстежила в цих будівлях наявність (не завжди у зручних та видних місцях) засобів протипожежного захисту. Особисті висновки мене не втішили…

Професійно роз’яснити питання, які, окрім  як у мене, безсумнівно, виникають  й у багатьох читачів нашої газети (і не тільки) щодо надзвичайних ситуацій, погодився заступник начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління Державної служби України  з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області, підполковник служби цивільного захисту Євген Оситнянко.

– Основні функції Служби порятунку – ліквідація надзвичайних подій та ситуацій, надання допомоги населенню, у тому числі і психологічної. Але, як відомо, біді легше запобігти, тому не менш важливим напрямком нашої роботи є  попередження виникнення надзвичайних ситуацій, – пояснив він. – Наш структурний підрозділ, з цією метою проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення, надає консультативну допомогу суб’єктам господарювання та здійснює контроль за дотриманням вимог законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту всіх суб’єктів господарювання, владних структур, тощо. Ми – державна аварійно-рятувальна служба. Також в Україні, зокрема в Запорізькій області, функціонують відомчі, комунальні та об’єктові аварійно-рятувальні служби.

Прошу, Євгене Віталійовичу, роз’яснити термін “об’єктові аварійно-рятувальні служби”.

– Наше управління – професійна аварійно-рятувальна служба, співробітники якої несуть службу за контрактом, і рятувальники якої, крім професійної, проходять спеціальну фізичну, медичну та психологічну підготовку.

Є й непрофесійні об’єктові аварійно-рятувальні служби, що створюються з числа інженерно-технічних та інших досвідчених фахівців (головним чином – на заводах і комбінатах, а також громаді м. Запоріжжя та м. Бердянськ). Необхідні знання та навички набуваються ними під час тренувань та навчань, що проводяться з метою попередження аварій та надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру.

Декілька разів я зустрічала юриста Головного управління пана Валерія в Запорізькому окружному адміністративному суді…

– Так, Головне управління готує та подає позовні заяви до адміністративного суду за результатами планових і позапланових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки об’єктів. Але спочатку ми доводимо до відома та надаємо матеріали цих перевірок керівникам підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності щодо наявних порушень законодавства, пов’язаних із захистом населення, територій навколишнього середовища та майна від надзвичайних ситуацій. Адже, відповідальність за забезпечення безпеки покладається на керівників підприємств, установ та організацій. Рекомендуємо усунути наявні порушення, із зазначенням чіткого терміну виконання у відповідності до чинного законодавства.

За порушення вимог пожежної безпеки та систематичне невиконання вимог, приписів посадових осіб ДСНС керівники та відповідальні особи притягуються до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу згідно із статтями 175 і 188 Кодексу про адміністративні правопорушення – від 34 до 170 гривень.

–  Не малувато буде?

– Наразі розробляється новий законопроєкт про підвищення штрафних санкцій за адміністративні правопорушення, залежно від ступеню можливої загрози життю та здоров’ю людей.

Також Головним управлінням ДСНС у Запорізькій області до адміністративного суду подаються позовні заяви щодо часткового або повного зупинення роботи об’єкта в цілому, або окремих його будівель, споруд.

Взагалі, починаючи з 2017 року Головним управлінням подано до адміністративного суду 204 позовні заяви щодо часткового або повного зупинення роботи об’єкта в цілому, або окремих його будівель, споруд. Серед них подано позовні заяви на об’єкти закладів культури та розважальних об’єктів області, зокрема, Палац культури “Заводський” та “Орбіта”,  Краєзнавчий та художній музеї, Обласну універсальну наукову бібліотеку, Цирк тощо.

15 січня 2020 року Запорізький окружний адміністративний суд повністю задовольнив наші позовні вимоги до обласного краєзнавчого музею.

 

– А скільки за останній час в області здійснено перевірок?

В Україні з 2015 по 2017 роки діяв повний мораторій на перевірки дотримання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки.

19 вересня 2017 року виникла резонансна пожежа в дитячому санаторії “Вікторія” в Одеській області, 42 дитини було евакуйовано, ще троє дівчат загинули. Кабінетом Міністрів України було надано доручення ДСНС на проведення позапланових перевірок стану техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров’я із стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення, але лише  державної та комунальної форми власності.

У Запорізькій області в 2017 році було здійснено 1032 перевірки таких об’єктів, з них 13 закладів дозвілля. Заклади культури не підпадали під проведення даних перевірок.

В 2018 році мораторій на перевірки в Україні частково зняли. Дозволили перевірки лише об’єктів з високим ступенем ризику.

Після трагедії 25 березня 2018 року в російському ТРЦ “Зимня вишня”, де сталась пожежа з багаточисленними людськими жертвами, з метою посилення пожежної безпеки Прем’єр-міністр України доручив Державній службі з надзвичайних ситуацій, Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ та іншим органам провести масштабну перевірку громадських закладів, шкіл, торгових центрів на предмет дотримання норм пожежної безпеки. На виконання доручення в Запорізькій області проведено 1408 позапланових перевірок даних закладів.

В ніч на 17 серпня 2019 року в Одеському готелі “Токіо Стар” виникла пожежа, яка забрала життя дев’яти людей, ще 10 постраждалих було госпіталізовано.

Після цього Прем’єр-міністр України доручив провести негайні перевірки місць відпочинку людей – передусім готелів і санаторіїв. У період з серпня по грудень 2019 року співробітниками Головного управління проведено 345 перевірок готелів та закладів відпочинку і оздоровлення.

4 грудня 2019 виникла ще одна велика пожежа в будівлі, де розміщені Інститут морської біології НАН України та Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу. В результаті пожежі загинуло 16 осіб та 32 постраждало. Серед загиблих студенти і працівники коледжу, директор Інституту морської біології, співробітниця цього інституту та рятувальник ДСНС.

Загалом протягом 2019 року в області планово перевірено 1741 об’єкт, на 2505 об’єктах здійснено позапланові перевірки.

Які заходи вжила Державна служба України з надзвичайних ситуацій  після пожежі 4 грудня 2019 року в Одеському коледжі економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу, щоб подібна ситуація не повторилася?

– Прем’єр-міністр України доручив ДСНС провести позапланові перевірки усіх вищих навчальних закладів, ПТУ, шкіл, дитячих садочків, гуртожитків, лікувальних закладів, починаючи з 12 грудня 2019 року. Загалом на території Запорізької області перевіркам підлягають 1451 суб’єкт господарювання, у володінні яких знаходиться 1501 об’єкт. Під час проведення перевірок особлива увага приділяється утриманню шляхів евакуації, наявності та справності систем протипожежного захисту, протипожежного водопостачання, стану електрогосподарства, наявності первинних засобів пожежогасіння тощо. Ми переконані, що вчасно виявлені порушення та їх оперативне усунення суб’єктом господарювання – це запорука запобігання трагедії.

–  Розкажіть детальніше, які недоліки були виявлені у ході перевірок стану пожежної та техногенної безпеки таких “солідних” закладів, як обласна універсальна наукова бібліотека, обласний краєзнавчий та обласний художній музей?

– Це такі недоліки: відсутність або несправність автоматичної пожежної сигналізації; відсутність системи пожежогасіння; евакуаційного освітлення, систем оповіщення людей про пожежу, грати на вікнах; захаращені шляхи евакуації, горюче облицювання шляхів евакуації (в коридорах не повинно бути облицювання із пластика, дерева та інших горючих і токсичних матеріалів); відсутність вогнезахисної обробки дерев’яних конструкцій покрівель будівель;  несправні внутрішні пожежні крани та їх неукомплектованість; несправні зовнішні пожежні гідранти; недостатня кількість вогнегасників; відсутність блискавкозахисту та інші.

 

Пане Євгене, а якому відомству підпорядковується Головне управління ДСНС у Запорізькій області?

До кінця 2003 року пожежна охорона України була самостійним структурним підрозділом в складі МВС, яка організовувала роботу по попередженню та гасінню пожеж на об’єктах і в населених пунктах України. В своїй повсякденній діяльності пожежна охорона керувалася Законом України “Про пожежну безпеку” від 17 грудня 1993 року.

6 грудня 2003 року (в рамках реформування системи забезпечення цивільного захисту населення) вона увійшла до складу Міністерства з питань надзвичайних ситуацій на правах головного його елементу та отримала нову назву – Народна служба порятунку «101». Поступово вона стає заміною для військ Цивільної оборони. Нині пожежна охорона Запорізької області являє собою високомобільну службу, укомплектовану підготовленими кадрами, оснащену сучасною пожежною технікою, ефективними засобами пожежогасіння. І це цілком виправдано, адже час не чекає. Надзвичайні ситуації, на жаль, виникають повсякчас, саме тому оперативне реагування – це запорука суспільного спокою та безпеки життєдіяльності громадян.

У 2013 році згідно з Указом Президента України шляхом реорганізації Міністерства надзвичайних ситуацій України було утворено Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яка  є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.

Відповідно до проведеної  реорганізації створено  і Головне управління ДСНС України у Запорізькій області.

 

Бесіду вела Людмила Віслоух