Шляхетний,яскравий та смачний

Шляхетний,яскравий та смачний

Таким видався благодійний бал на честь Фелікса Мовчановського –  нашого видатного земляка, громадського діяча та  колишнього  міського голови м. Олександрівська, колишнього Запоріжжя. Бал відбувся у минулий четвер  старанням  Запорізького  товариства польської культури ім. св. Іоанна Павла ІІ при Санктуарії Бога Отця Милосердного, ВГО «Талановиті діти України» та   Запорізького центру польської мови і культури ім. Яна ІІ Собеського при  Інженерному інституті ЗНУ.

Цей день обрано для балу не випадково. У польській традиції існує вельми шановане і весело свято, дуже схоже на  українську  Масляну. А  зветься воно «Тлустий чвартек», тобто у перекладі «Жирний четвер». Тож коли в Україні настає перший день Масниці, то у Польщі всі скрізь  їдять, тільки  не млинці, а  пончики. Якщо вам ще не пощастило ласувати польськими пончиками, то знайте, що це така смакота, за вуха не відтягнеш, будеш їсти поки очі бачать.

Ось саме з пончикового   флешмобу  і розпочався цей чудовий захід.  Активісти товариства польської культури ім святого Іоана Павла ІІ вийшли на площу міста біля театру Магара і тут  задавали питання перехожим  про культуру та  традиції Польщі. Той,  хто давав  правильну відповідь – отримував  пончик. Також пончиками  пригощали  водіїв  суспільного транспорту, які звісно щиро цьому раділи та   дивувалися  з такого факту.

Голова товариства- докторка  філософії Ганна  Макушинська пояснила, що  цей захід стає у місті  традиційним, бо відбувається вже у третій раз. У польській традиції сім днів ,що  напередодні  великого  посту, –   є днями забав, танців та  фестивалів і називається все  це- карнавал. У такі дні вся Польща  готує та  випікає  пончики та   пригощає  ними  всіх охочих.  Панні Ганна зауважила: «Цю  традицію ми  дуже хочемо популяризувати, аби  показати  дружбу українського і польського народів, спільні наші християнські,  слов’янські традиції. Але окрім того, друга частина цього заходу – власне сам польский бал, який є карнавальний  і благодійний. Хочемо через такий бал у черговий раз поговорити про те, що місто Запоріжжя, тодішній Олександрівськ, у 1901- 1917 роках очолював Феликс  Мовчановський -поляк і римо-католик. І ця споруда краєзнавчого музею, яку нам дуже ласкаво надало його керівництво, то  вона була збудована за тих часів, коли мером міста (тоді він називався бурмистр) був Фелікс Мовчановский. Тому  польський  бал традиційно носить його ім’я. У такий спосіб ми  хочемо мешканцям міста Запоріжжя відкрити цю незнайому сторінку  історії та культури. Постать Фелікса Мовчановського – це постать дуже успішного бізнесмена, постать викладача,  це постать людини, яка опікувалася малозабезпеченими, займалась відкриттями  шкіл, зокрема школи для глухонімих дітей. Це була школа-хутір за зразком лондонської школи. За її спорудження від  нашого міста Фелікс Мовчановский отримав високу нагороду. Тому наш бал також є благодійний – в ньому взяли  участь  люди, які  допомагають місії  іспанських лікарів, які щорічно приїздять сюди до Запоріжжя та оперують дітей із сірої зони та  з малозабезпечених сімей. Нашим партнером також є благодійна організація «Талановиті діти України», яка організовує фестиваль бальних танців у межах нашого заходу».

Перед гостями і учасниками із вітаннями, теплими побажаннями, та отчим благословенням виступив єпискоа Харківсько-Запорізької дієцезії РКЦУ Ян Собіло. Він  наголосив на  важливості збереження історичного поєднання християнських та народних традицій.

Польський бал розпочався у великому залі краєзнавчого музею величним полонезом у виконанні учасників заходу. Жінки у довгих вечірніх сукнях та чоловіки у білих сорочках з краватками під музику виконували граціозні рухи цього танцю, чим заворожили всіх присутніх, отримавши нагороду у вигляді щирих аплодисментів. Після полонезу, під час театралізованої вистави глядачі мали можливість побачити та почути таких історичних персонажів як король польський  Ян Собеський з дружиною, власне самого  Фелікса Мовчановського, веселого гусарика, та навіть  Фредеріка Шопена. А у цей час готувалися до виступу молодші учасники з дитячих  танцювальних колективів міста та області, які мали взяти участь у наступній частині заходу – фестивалі бальних танців. Живі та жваві виступи юних артистів не залишили байдужими нікого. Упродовж свята один колектив зміняв інший. У перервах організатори частували  усіх бажаючих звичайно смачними пончиками, цукерками та бутербродами. Скільки було з’їдено пончиків можна лише гадати. Звідки ж їх взялося стільки? На це питання відповіла активістка заходу Олена Гороховська, завідувачка кафедри теорії історії держави і міжнародного права  Запорізького класичного приватного університету: «У нас є ініціативна  група «Польський пончик», тож ми намагалися вкласти душу в випічку,  щоб усім було смачно і  приємно. Сьогодні на бал прийшли не тільки поляки, але і люди, яким польські традиції близькі по духу. Будемо активно готуватися на наступний рік, тому що в цьому році пончиків  ледь вистачило. Взагалі існує повір’я, що хто не з’їв в цей день пончик, той до кінця року щасливий не буде. У  цей день можна дозволити собі наїстися досхочу, а навіть і переїсти».

Після виступів дитячих танцювальних колективів, найкращі виконавці отримали призи та дипломи фестивалю. Ведучим на заході був актор та співак Артур Пісковський.

 

Олександр Максимов