Жінки врятують мир

Жінки врятують мир

Ми  живемо у світі, збудованому здебільшого чоловіками, в якому насилля, жорстокість та  військові конфлікти стають майже нормою. Але найбільше страждають від проявів насильства саме жінки, дівчатка та молодь. Світова спільнота  давно вже закликає керівництво країн надати більшого представництва жінкам в органах влади, вважаючи такий підхід  одним із шляхів зробити наше повсякденне життя світлішим і добрішим. Адже психологи підтверджують, що  чоловік у власних діях спирається на силу, а жінка  частіше апелює до душі та справедливості.

Про роль жінок у будуванні справедливого суспільства, у якому не буде місця насильству та гендерній нерівності ,активно дискутували запорізькі активістки на форумі «Жінки. Мир. Безпека», який  нещодавно  зібрався у Запоріжжі, у «Козак-Палаці».

До заходу долучилися представники Міністерства соціальної політики України, апарату Урядового уповноваженого з гендерної політики, органів обласної та місцевої влади, міжнародних і громадських організацій, а також представниці Запорізької поліції, 55-ої  артбригади «Запорізька Січ»,9-го  полку  оперативного призначення  Нацгвардії ( в\ч3029), та Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Назва форуму не випадкова. «Жінки. Мир. Безпека»- саме таку назву має широко відома резолюція Ради Безпеки ООН 1325. Це найбільш цитований документ серед учасниць форуму. Нагадаємо що резолюція була прийнята  майже 20 років потому- у 2001 році.  На жаль, Україна долучилася до реалізації цього документу лише  у лютому 2016 року, затвердивши постановою  Кабінету міністрів  національний план дій з виконання резолюції на період до 2020 року.

Основні положення резолюції спрямовані на забезпечення активної участі жінок на усіх рівнях ухвалення рішень.  Рада Безпеки ООН наполегливо закликає держави-члени розширювати свою добровільну фінансову, технічну і матеріальну підтримку зусиль з підготовки персоналу з урахуванням гендерних аспектів, залучення жінок до усіх заходів з підтримки світу та його мирної розбудови. Багато положень резолюції стосуються саме надання головних пріоритетів питанням безпеки жінок та дівчаток в умовах війни та збройного конфлікту.

Запоріжжя відгукнулося на постанову кабінету міністрів створенням коаліції «Запоріжжя 1325», головою якої була обрана Ірина Куратченко , керівниця громадського об’єднання психологів та психоаналітиків «Взаємодія».

 Пані Ірина розповіла: «Ми дуже давно займаємося питаннями, пов’язаними з попередження домашнього насильства та запобігання гендерно- обумовленому насильству. Вже понад 20 років беремо активну участь у створенні спеціалізованих закладів для постраждалих від домашнього насильства. Ініціатива з організації  цього форуму належить коаліції громадських організацій, які об’єдналися у минулому році, щоб просувати питання, пов’язані з резолюцією, і реалізації  цієї резолюції на місцевому рівні. Сьогодні форум підводить підсумки цієї роботи за термін трохи  менше року, але  в нас вже є дуже багато досягнень. Коаліція, яка об’єднала різні організації Запорізької області, проводила моніторинг обласного плану дій, який складений, опираючись на національний план дій. Дуже приємно відмічати той факт що сьогодні присутні на форумі не тільки громадські організації, але і влада. Це дуже добре, коли ініціатива громадських організацій підтримана владою, й ці неурядові  структури підтримуються урядовими. Вони підсилюють і роблять більш ресурсною можливість у виконанні тих чи інших завдань».

Також Ірина Куратченко зазначила, що  у 2020 році закінчується термін національного плану дій стосовно резолюції ООН, і  його треба оновлювати, тому дуже важливо було  заслухати пропозиції громадських організацій та державних структур, для того, щоб працювати у наступні роки над новими національним та обласними планами.

На форумі учасниці розповіли про напрацювання коаліції Запорізької області у складі 15 громадських організацій. Завдяки об’єднанню зусиль, зокрема, стала можливим реалізація в ОТГ Запорізької області просвітницьких проектів для подолання гендерних стереотипів і актуалізації ролі жінок в адаптації сімей в умовах конфлікту, а також створення кризових центрів для постраждалих від домашнього насильства.

 

Ірина Донець,  начальниця управління соціального захисту міськради м. Мелітополь,  розповіла про  створення  психосоціального центру «Фіалка» для надання послуг жінкам, які постраждали від домашнього та гендерного насильства.  Створювала його громадська організація «Все можливо», яку очолює Олена Овсяннікова.                                                                                                                         Ірина Донець зауважила: «У кризовому центрі у нас є два відділення – денне відділення в якому працюють з жінками, які  потребують допомоги, але  не потребують тимчасового притулку та проживання. Інше відділення у приміщенні, яке розташована зовсім за іншою адресою, яка не розголошується, там можуть бути надані послуги постраждалим жінкам, які потребують  тимчасового проживання. Цей проект був створений в рамках спільної взаємодії між державою та недержавними фондами і за підтримки міжнародних організацій. Фінансову підтримку  у створенні центру надало  німецьке товариство GIZ».

Родзинкою форуму став виступ фототеатру з м. Бердянськ, з проектом  «Світ проти насильства»

 

Олександр Максимов