Мотанка Берегиня – українська народна лялька, символ жіночої мудрості, родинний оберіг. Усі елементи одягу мотанки є символічними: спідниця уособлює землю; сорочка — три часи: минулий, теперішній і майбутній; головний убір — очіпок, стрічка чи хустка — зв’язок із небом... Сакральний хрест замість обличчя, символізує гармонію вертикалі (духовності) і горизонталі (земного розвитку людини), тобто допомагає гармонізувати простір. Такі вироби повинні знаходитися на покуті зі сторони сходу сонця, над ліжечком дітей (оберігає дитину), над дверима (зустрічає і проводжає гостей)...
Лялька-мотанка приходить у наш світ у якомусь образі, створюється з певною метою. Її виготовляли із різними побажаннями, наділяли різними символічними значеннями: на щасливу долю, сприяння потаємним бажанням, гармонії людини з природою, на успіх і здоров’я, на добро і злагоду. І обов’язково, ці обереги несуть у собі позитивну енергетику.
Мотанка виготовляється виключно шляхом намотування, не має обличчя і несе в собі тепло людських рук, любов і турботу, з якою створена… Голова називається «куклою». Для неї шматочок тканини складається щіьно (як пасок або крайка), а тоді згортається «рулетиком» і обмотується тканиною.
Лялька одягнена у світлу вишиту сорочечку, підспідниця (або нижня спідничка т.з. галька) і запаску. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній; обов’язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір – очіпок, стрічка чи хустка – що символізує зв’язок з небом.
Мотанку Берегиню, вироблену хенд мейд, можна використовувати як інтер’єрну прикрасу простору – офісу чи дому. Разом з тим, вона може стати і сакральним оберегом для тих, хто перебуває у приміщенні, де вона знаходиться.
Значення кольорів:
зелений – колір здоров’я та багатства;
червоний – колір життя, вогню, кохання;
жовтий – колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;
синій – колір творчості та саморозвитку;
фіолетовий – колір мудрості;
золотий – колір Божої любові.