Запорізькі журналісти здобули нові знання з самозахисту

12:44 04.03.2025

Щоб вийти з нештатної ситуації непередбачуваного конфлікту – головне, в неї не потрапити. Такою була квінтесенція семінару з самозахисту для журналістів, який пройшов за ініціативи Запорізького підрозділу Української федерації хортингу та Центру журналістської солідарності НСЖУ. Адже в умовах нинішнього життя у прифронтовому місті, розуміння ситуації при виконанні професійних обов’язків на лінії зіткнення та вірна реакція на неї – це перше, що врятує медійників, які не мають спеціальних навиків.

Саме на цьому поставив акцент керівник семінару, головний тренер збірної України з національного бойового мистецтва хортинг Руслан Галигін: «Головна ідея самозахисту - правильна оцінка ситуації та дій нападаючої сторони. Це і була головна мета семінару – навчити журналістів правильно орієнтуватися в небезпечних умовах, загрожуючих їх життю». Звітний семінар зовсім не був схожим на звичайні майстер-класи з самооборони, які можна подивитися в інтернеті. Технічні прийоми – визвільнення від захоплень, контратаки та інші дії техніко-тактичного характеру – були відкладені на другий план. На перший план було поставлене питання психології. Під час семінару Руслан Галигін моделював ситуації, які можуть виникнути несподівано і дав можливість журналістам відчути це на собі в умовах тренування. Емоцій вистачало. Але цей досвід принесе користь. Адже журналіст в умовах нинішньої ситуації, особливо той хто виїздить на небезпечні завдання, вже приїде туди, у першу чергу, морально підготовленим.
- Журналісти на цій війні виконують важливу роль і повинні навчитися себе захищати, - каже співкоординаторка ЦЖС Наталія Кузьменко. – Бо більше 70 журналістів за три роки війни загинуло при різних обставинах, багато травмованих. І те, що ми сьогодні тут бачимо, тренуємося, як себе вести правильно, як тримати себе – це дуже важливо. Крім теорії, вистачило і практики. Представники ЗМІ отримали нові навички з виходів з захоплень, що треба робити, коли ворог підкрався підступно. Особливим моментом була робота з ножем. Журналістам були продемонстровані дії, як захищатися проти ножа, так і як ним захищатися. - Якщо буде треба, робитимемо так, як нас навчають, - підтверджує Наталія Кузьменко. – Це саме те, що може врятувати життя журналістів на війні, у цивільних умовах. Особливу зацікавленість учасників викликали заняття з тактичної стрільби (інтерактивний тир) під керівництвом Дмитра Височіна, колишнього заступника командира запорізького «Соколу». – Ми особисто відчули, як почувається людина, яка нищить ворога на полі бою, - каже Алла Шамрай, журналістка з Енергодару. – А головне – багато емоцій та здорового адреналіну. Тренери продумали такий план, що ми отримали багато корисної інформації, що може знадобиться, вправи були продумані так, що з ними можуть упоратися усі, незалежно від статі та віку. Співпраця Запорізького підрозділу Української федерації хортингу з запорізькими ЗМІ була оцінена належним чином: Наталія Кузьменко вручила Руслану Галигіну Почесну грамоту ЗОО НСЖУ за допомогу у підготовці та проведенні без пекового тренінгу. Дмитро Попов, фото Дар’ї Зирянової