Результати дослідження підтверджують, що, попри збільшення експорту, вплив Зернової угоди на внутрішні ціни на зерно був незначним, якщо взагалі помітним. Одна з головних причин такого результату може бути у тому, що на момент запуску Зернової угоди вже розпочався збір нового врожаю, і експорт не міг повністю компенсувати обсяг врожаю, який необхідно було транспортувати (Martyshev, Nivievskyi and Bogonos, 2023). Через це тиск пропозиції на українському ринку зерна не знизився, а логістичні витрати залишилися високими.
Крім того, невизначеність та затримки у переговорах та торговельних угодах із росією й надалі перешкоджають зближенню світових та внутрішніх цін. Призупинення дії угоди росією у жовтні минулого року, викликане необґрунтованими звинуваченнями, створило додаткові перешкоди та невизначеність на ринку. Затримки в інспекції суден через російських представників ще більше посилили невизначеність. Отже, вітчизняні виробники стикаються з проблемами ефективного планування та здійснення торговельної діяльності, що призводить до збільшення витрат.
На жаль, ми не очікуємо якихось покращень найближчим часом. Прогнозується, що нещодавнє навмисне знищення росією Каховської дамби матиме далекосяжні та руйнівні наслідки. Окрім очевидної гуманітарної та екологічної катастрофи, воно створить додаткову напругу в аграрному секторі й, імовірно, поглибить наявні труднощі в досягненні цінової конвергенції.
Роксолана Назаркіна,студентка магістратури KSE
Олег Нів’євський,декан факультету магістерських економічних студій KSE, доцент, асоційований член Центру досліджень продовольства та землекористування