Сергій Кудрявцев, виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів (УкрФА) в одному із своїх інтерв’ю повідомив, що феросплавні підприємства України у минулому році скоротили випуск продукції на 32% в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року.
Зокрема, за 8 місяців минулого року виробництво скоротилося таким чином:
• силікомарганцю – на 22,2% р/р, до 356,5 тис. т;
• феромарганцю – на 70,7%, до 20,7 тис. т;
• феросиліція (у перерахунку на 45%) – на 63,4% р/р, до 19,7 тис. т;
• металічного марганцю – на 62,4% до 1,8 тис. т.
Середнє завантаження підприємств галузі наприкінці 2022 року було на рівні 30% у порівнянні з 60-70% у квітні-травні.
З огляду на сильну енергозалежність та високу питому вагу вартості електроенергії у виробництві феросплавів, ситуація в галузі вкрай складна. Ситуація на Запорізькому заводі феросплавів (ЗЗФ) вкрай тяжка – підприємство працює із мінімальним завантаженням. Завод перебуває у системі балансуючого ринку, тож йому у будь-який момент можуть підвищувати чи знижувати обсяги енергопостачання.
Зараз не час вести переговори щодо прийнятних енерготарифів. Через російські удари постійно страждають і генеруючі, і енергорозподільні потужності. Ситуація змінюється настільки швидко, що стабільного предмета обговорення (гарантованого енергопостачання) наразі немає.
Підприємства працюють над імпортом сировини та відправленням продукції через західні кордони України. Однак у цих варіантах важливо враховувати високу вартість логістики, зокрема зростання залізничних тарифів «Укрзалізниці» та постійні затримки вантажів у дорозі.
– Минулого року країни – джерела сировини та експортні ринки для українських феросплавних заводів не змінилися. Основними споживачами українських феросплавів за 11 місяців 2022-го були Польща (53,8% у грошовому виразі), Нідерланди (13,9%) та Румунія (5,8%).
Загалом у січні-листопаді 2022 року підприємства галузі експортували 318,8 тис. т феросплавів, що на 48% менше, ніж за аналогічний період 2021 року. Експортна виручка за 11 місяців 2022 року скоротилася на 42,7% – до $532,3 млн.
Щодо проблеми із забезпеченням персоналом, з одного боку, постійні загрози безпеці призводять до відтоку персоналу з підприємства. А з іншого, завод перебуває переважно в режимі простою, а отже просто не має виробничого завантаження для звичної для кращих часів кількості персоналу.
– Розраховуватимемо на хороше, на закінчення бойових дій, - зауважує Сергій Кудрявцев, розмірковуючи про перспективи нинішнього року. - Після стабілізації ситуації феросплавні заводи зможуть швидко наростити виробництво з появою достатніх обсягів енергопостачання. Але наразі все ж є ризик зупинки виробництва.