На Форумі екоіндустріальних парків визачили інструменти просування української продукції на європейські ринки

20:00 15.04.2025

Впровадження моделей циркулярної економіки в форматі екоіндустріальних парків, поряд з очевидними екологічними та ресурсоощадними вигодами, значно спростить доступ продукції українських виробників на великий європейський ринок. Про це говорили учасники Другого Форуму екоіндустріальних парків, що відбувся у Києві 10 квітня.

Захід було організовано проєктом Організації Об'єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) «Глобальна програма екоіндустріальних парків ІІ – Україна: національний компонент» (GEIPP-II), що впроваджується за підтримки Уряду Швейцарії через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO) у співпраці з Міністерством економіки України. В його роботі брали участь представники влади, бізнесу та міжнародні експерти. Під час роботи Форуму відбулося чотири панельні дискусії в рамках яких обговорили питання державної політики щодо розвитку екоіндустріальних парків, шляхів залучення інвестицій у їх розвиток, готовності українського бізнесу до впровадження принципів ЕІП, а також регіональний досвід та перспективи реалізації проєктів ЕІП.

В рамках Форуму також відбулася урочиста церемонія нагородження найуспішніших екоіндустріальних парків України 2025. Індустріальний парк «Агромаш» (Запоріжжя) визнано переможцем у номінації «Соціальна відповідальність» за підтримку громади під час війни.

Виступаючи на форумі координатор з промислового розвитку ЮНІДО Крістіан Сьюзен відзначив, що попри війну, впродовж останніх двох років Україна продемонструвала надзвичайний прогрес у створенні законодавчих рамок функціонування екоіндустріальних парків, що стимулює внутрішніх гравців започатковувати індустріальні проєкти саме в такому форматі. Він також відзначив, що на цьому шляху важливою є гармонізація українських національних стандартів в цьому сегменті з міжнародними, що стимулюватиме залучення інвестицій, а також значно полегшить для українських виробників вихід на міжнародні ринки. Цьому зокрема сприятиме проєкт GEIPP-II, старт другій фазі якого був наданий 8 квітня підписанням проєктної угоди Міністерством економіки України разом з UNIDO та за підтримки уряду Швейцарії. Грантова підтримка Швейцарії проєкту складає 3 мільйони швейцарських франків на 2025-2028 роки. «Україна вже зробила перший великий крок щодо запровадження екоіндустріальних моделей, прийнявши в першому читанні відповідний законопроєкт. Попри війну і здавалось би несприятливі умови країна демонструє надзвичайний прогрес і рішучість перетворень задля створення підвалин для повоєнного економічного відновлення. В контексті європейських прагнень розвиток цього сегменту сприятиме швидшій інтеграції української промисловості в європейський ринок», - зазначив Крістіан Сьюзен. Екоіндустріальні парки є потенційно важливим інструментом економічного відновлення, вважає начальник управління індустріальних парків та супроводу інвестицій Міністерства економіки України Артур Мележик. За його словами, індустріальний напрямок - це еволюційне продовження розбудови індустріальних парків, яких в Україні вже налічується більше сотні. «Префікс «еко» у індустріальному парку буде свідчити про те, що продукція вироблена в рамках цього парку гармонізована з європейським законодавством і, відповідно, доступ до ринку Європи буде набагато спрощений і швидший. А це сприятиме надходженню валютної виручки до України», - сказав Артур Мележик, виступаючи на Форумі. Серед переваг екоіндустріальних парків він вказав не лише зменшення негативного впливу на довкілля, а й зростання ефективності виробництва, залучення «зелених» інвестицій, підвищення енергоефективності, розвиток локальних економік і створення нових робочих місць. Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко зазначив, що в майбутньому принципи циркулярної економіки в індустріальному сегменті мають бути поширені на усі промислові виробництва на території України. «Всі промислові об’єкти нашої країни мають відповідати тим самим вимогам, які ставляться до екоіндустріальних парків. Це матриця - яку ми можемо застосувати до всього промислового сектору», - підкреслив парламентар.

За матеріалами Форуму Пресслужба Форуму ЕІП 2025