Скорочення площ лісових масивів, забруднення водойм, повітря, викиди парникових газів – все це є результатом сучасної життєдіяльності людства, має глобальне значення для всієї природи і веде до непоправних негативних процесів, які ми зараз вочевидь спостерігаємо.
Про ці виклики як глобальні, так і на регіональному рівні, розповіла поважна гостя Тетяна Жавжарова, яка присвятила екологічній темі двадцять років свого життя і професійної діяльності.
Європейський Союз ще на початку двохтисячних розпочав масштабну модернізацію своїх міст з метою застосування зеленої енергетики та енергоефективності як основного вектору розвитку. Представники більш ніж 350 міст у 2009 році підписали Угоду мерів – план дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР). Запоріжжя в 2013 теж приєдналося до Угоди мерів з клімату та енергетики, якою передбачається перехід на альтернативні джерела енергії, зменшення викидів парникових газів, а з 2020 року - до ініціативи цієї Угоди з адаптації міста до зміни клімату.
Європейський Зелений курс, який як частина європейської спільноти, декларує і Україна, охоплює захист життя людей, тварин і рослин шляхом скорочення забруднення та модернізації промисловості, енергетики, сільського господарства, безпечного транспорту, чистих технологій.
Нажаль, повномасштабне вторгнення рф в Україну зупинило можливості сталого розвитку країни, але не завадило впровадженню амбітних планів щодо розробки Енергетичної стратегії до 2035 року. Громадські організації, в тому числі ГО «Єкосенс», яку очолює Тетяна ЖавжароваЮ та незалежні експерти різних напрямків об`єдналися і створили національну «Дорожню карту кліматичних цілей 2030».
Запорізька область зіткнулась з жахливими викликами, які принесла війна. Серед них підрив Каховської ГЕС, отруєння сільськогосподарських земель після вибухів, забруднення повітря, знищення лісів, об`єктів вітрової та сонячної енергетики.
Але, на початку 2024 року завдяки ініціативи ГО «Екосенс», яка майже 10 років об`єднує громадян, активістів, експертів та органи місцевого самоврядування міста побачила світ «Зелена книга» відновлення Запоріжжя.
Ця книга – дослідження, дорожня карта відновлення міста, яке стало можливим завдяки фінансовій підтримці Уряду Великої Британії в рамках проєкту «Рада відновлення як інструмент залучення громадського суспільства до зеленого відновлення України для досягнення стійкості та демократії».
- В ній надано аналіз основних викликів та пріоритетних заходів із зеленого післявоєнного відновлення Запорізької міської територіальної громади, надані структурно-логічні схеми відновлення для найбільш вразливих секторів, які значною мірою пошкоджені під час повномасштабної війни та є ключовими для сталого розвитку міста, перетворення його на територію, привабливу для життя людей та інвестицій.
Кожен пересічний громадянин може і повинен робити напрочуд прості кроки для вирішення питань збереження навколишнього середовища та зміни клімату.
- Війна не відкладає екологічне та кліматичне виховання. І в цьому просвітницькому процесі велика надія на нас, журналістів, - каже радіоведуча з Енергодару Алла Шамрай, - Ми повинні розказати мешканцям міста, що корисного може зробити кожен громадянин, щоб приєднатися до масштабної модернізації своїх територій та домівок. Зелена енергетика – це прогресивний шлях, по якому йде Європейський Союз. Декларуючи зелений курс економіки, треба брати приклад з наших європейських партнерів, і разом захищати життя людей, тварин та рослин.
Олена Морозова, фото Валентини Бистрової