Про особливості процедури засвідчення форс-мажорних обставин у період дії воєнного стану розповіла головна юрисконсультка Запорізької торгово-промислової палати Яна Шамілова.
Участь у заході взяли представники бізнесу Волинської, Запорізької, Київської, Одеської, Полтавської, інших областей.
На початку вебінару віцепрезидент Запорізької торгово-промислової палати Андрій Куц подякував всім, хто доєднався до аудиторії слухачів та зазначив, що під час підготовки заходів максимально враховані актуальні запити підприємців. Протягом двох місяців заплановано проведення 25 безкоштовних консультаційних вебінарів з питань ведення бізнесу та підтримки експортоорієнтованих підприємств в умовах воєнного стану.
Оформлення форс-мажорних обставин залишається особливо затребуваним українськими компаніями. Про це свідчать численні звернення до ТПП України і регіональний торгово-промислових палат. Найпоширеніші причини – порушення валютного контролю, виконання договірних зобов’язань, податкові зобов’язання.
Під час вебінару спікерка не тільки детально зупинилась на законодавчій базі процедури, але й надала практичні рекомендації і поради.
Серед головних тез:
Торгово-промислова палата України, враховуючи надзвичайно складну ситуацію, з якою зіткнулась наша країна, ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
28.02.2022 року оприлюднено загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Це надає можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується.
Також у разі необхідності сертифікат про форс-мажорні обставини оформлюється за звичайною процедурою.
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено такою нормативною базою:
• ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997р.
«Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини…»
• ст. 617 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р.
• ст. 218 Господарського кодексу України від 16.01.2003р.
• Регламент (із змінами та доповненнями) засвідчення Торгово-промисловою палатою та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин від 18.12.2014 р.
Документи для засвідчення форс-мажорних обставин мають свідчити про:
• надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами
впливу сторін);
• непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити,
зокрема на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов’язання або до настання відповідного обов’язку);
• невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків);
• причинно-наслідковий зв’язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань.
Важливо знати, що форс-мажорні обставини звільняють тільки від відповідальності за порушення зобов’язань (тобто від штрафних санкцій), проте не звільняють від необхідності виконання відповідних договірних зобов’язань, – наголошує головна юрисконсультка Запорізької ТПП Яна Шамілова.
Також у випадках, коли оформлення форс-мажору є неможливим, спікерка рекомендує скористатися таким інструментом, як висновок про істотну зміну обставин (hardship), який надає право на внесення змін до договору або його розторгнення (стаття 652 Цивільного кодексу України).