Подруга, котра не раз бувала у Стокгольмі, порадила мені прокотитися синьою лінією метро: “Такого ти не бачила і ніде не побачиш”. Я скористалася порадою — тим більше, що весь міський громадський транспорт для українців безкоштовний: досить пред’явити документ, що засвідчує громадянство.
Стокгольмське метро не випадково називають “художньою галереєю довжиною 110 кілометрів”. Я встигла ледь оглянути одну лінію із трьох. Ту, що порадила подруга: синю. 14 станцій — 14 майже натуральних на вигляд печер із вирубаними у скелі стінами та стелями. Але кожна з печер — ще й витвір сучасного мистецтва. Біла — з “дитячими” малюнками. Червоно-зелена - з ялинками і будиночками, що нагадують про новорічні свята. А отут наче кров’ю стіни заляпані. А далі — узори з каміння... До того ж, крім розписів, на станціях є цікаві “артефакти”. Приміром, на Кунгстрадгарден по стіні стікає вода і височіє грубо витесана скульптура — мов у печері тролів...
Я їхала синьою лінією, доки поїзд виринув на поверхню і помчав крізь ліс. На наступній станції зійшла. Десь на околиці. Вийшла з метро — й опинилась у великому торговому центрі на кшталт того, що в Києві під Хрещатиком. Повертаючись додому, люди роблять тут покупки. В одному місці по колу розташовані облавки “швидкого харчування” з безліччю столиків у центрі. У пошуках горезвісного супу я обійшла їх тричі. Японська кухня і турецька, грецька й індійська, ливанська і навіть гавайська. А де ж шведська? Де тефтельки і булочки з корицею, що їх пекла фрекен Бок? Або, принаймні, де страви італійські чи французькі? Не кажучи вже про українські... Ні, немає. Ціни усюди від 14 євро (580 гривень) за порцію. До того ж, усе гостре й одноманітне, незважаючи на розмаїття назв.
Зате в цьому торговому центрі я купила “сувеніри” для литовських друзів. Ті, що радив туристський путівник в Інтернеті. Ікру мінтая в тюбиках: трохи намазати на білий хліб із маслом — дуже смачно. Шоколад “Марабу” — звичайнісінький, тільки й того, що шведський. А найцікавіше — снюс для Юрги. Вона курить, і я подумала, що їй захочеться випробувати диковину. Адже усюди, крім Швеції, Норвегії та США, снюс... заборонений до продажу.
Що таке снюс? Ні, не наркотик. Це тютюн, який кладуть під верхню губу і тримають від 5 до 30 хвилин. Таким чином нікотин потрапляє безпосередньо у кров і діє уп’ятеро сильніше, ніж при палінні сигарет. У кіосках на станціях стокгольмського метро сила-силенна різних видів снюсу у круглих коробочках. Я навмання купила білу. Виявилося, що в ній схожі на чайні (хоча меншого розміру) пакетики з тютюном і щось на кшталт контейнера для використаних пакетиків. Юрга зраділа екзотичному сувеніру: можна із друзями влаштувати дегустаційну “церемонію”. Вона згадала, як швед, приїхавши у відрядження до їхньої Вільнюської академії музики і театру, нервував, коли не знайшов у столиці Литви снюс. Ще б пак! Стверджують, що звикання до нього навіть сильніше, ніж звикання до сигарет.