– Українці завжди прямували в Європу, - каже Денис Олегович, - і зараз ми впевнено йдемо цією дорогою. Але пересічні громадяни, насправді, мало що знають про 30-річний шлях країн Східної Європи від комунізму до демократії, починаючи з падіння Берлінського муру та розпаду Радянського Союзу. Тому ми й вірішили підключитися до міжнародного проекту, в якому беруть участь громадські організації з Грузії, Молдови, Польщі, Німеччини, Румунії та інших, які вже мають досвід в боротьбі з пережитками соціалістичного минулого.
Активісти «Центру розвитку» почали з того, що провели унікальну екскурсію-дискусію центральною частиною Запоріжжя під назвою «Транзитний Діалог. Громада і місто крізь часи та епохи», яка є частиною міжнародного проєкту «Lost in Transition». Ця подія припускає поглиблене обговорення історії та архітектури міста Запоріжжя,
- Під час екскурсії ми проаналізували, як архітектура та міський простір відображають політичні та соціальні зміни, що відбулися протягом трьох десятиліть. Обговорили, як ці зміни вплинули на суспільство, та які уроки можна винести з цього досвіду, - зазначає Денис Васильєв. - Перехідні процеси включають серйозні травматичні та відроджувальні моменти в Україні та Європі після 1989–91 років. Вони впливають на суспільство: на соціальне, політичне і культурне життя.
Важливу роль тут відіграє громадська освіта у розумінні перехідного часу з урахуванням досвіду «третього покоління» (тих, хто народився у період з 1970 - 1985 р.), яке пережило трансформацію у підлітковому віці, та їхнє сприйняття минулого.
- Сучасні виклики - російське вторгнення в Україну, - каже журналіст та письменник з Гуляпілля Іван Кушніренко, в творчому арсеналі якого більше 90 книг з історичною тематикою, - безумовно, впливають на ідею спільної трансформації до демократії. Поглиблює розуміння впливу транзиту на суспільства у Східній Європі. Тому потрібно постійно вести міжнародний діалог між поколіннями для кращого розуміння європейських сусідів.