В унікальній колекції 130 вишитих писанок, 23 з них присвячені окупованим та наближеним до фронту містам і селам Запорізької області. На кожній писанці - відповідний символ. Людмила Гармаш, яка створила 57 писанок, каже, що вишивали свої асоціації.
- Ось ця писанка - Вільнянськ. У 2022 році ракета влучила у пологовий будинок. Загинув новонароджений хлопчик. Я створила для Вільнянська дитячу вишиванку, щоб вона захищала усіх їхніх дітей. І вишила на писанці «І буде син, і буде мати, і будуть люди на землі». Ще одна робота мисткині - писанка, що стала символом незламного міцного горішка - Оріхова. Це місто, завдяки героїзму наших військових, тримає оборону Запорізького краю.
Одна з писанок майстрині символізує дороге для неї Гуляйполе. Вона вважає його своїм місцем сили, бо ж там пройшло її дитинство. Писанку прикрашають зелені поля, річка Гайчур, маки і мальви на бабусиному подвір'ї. І надпис «Земля Гуляйполя - це слава і воля».
- Це - моя мала батьківщина. Уявіть, з яким хвилюванням і трепетом я тримаю в руках цю писанку. Ніби часточка мого життя і серця в ній. Віримо у повернення додому, у перемогу, відбудуємо наше місто. Тільки б скоріше повернутися, - говорить журналіст-переселенець з Гуляйполя, екс-редактор місцевої газети Іван Кушніренко.
Тетяна Соловйова представила писанку із символом Михайлівки - старовинним млином. А Ганна Мартенс вразила присутніх повним кошиком писанок, у кожної з яких своя історія. Запоріжжя в цій колекції впізнається великими писанками сталевого кольору із зображенням козацького хреста і Хортиці. На писанці, що символізує Приморськ, грає блакитним кольором небо і бірюзою - море. Червоні черешні прикрашають писанку Мелітополя.
Крім уже названих майстринь, у виготовленні нової колекції взяли участь Віра Лобач, Лариса Середа, Тетяна Дем'янова. Кожна з них вклала у символи Великодня творчу фантазію і часточку своєї душі.
Начальник управління департаменту культури і туризму Запорізької міськради Олексій Максименко, який постійно співпрацює з берегинями, зазначив:
- В кожну писанку вкладена своя історія. Це дуже важливо для наших дітей. Вони повинні знати своє коріння. А ми готові підтримувати ініціативи «Запорозьких берегинь», тому що цей проект масштабний, він об'єднує не тільки запорізьких майстринь, а й людей з інших регіонів.
Журналістка Олена Шевчук, яку майстрині називають ініціаторкою багатьох починань, пояснила, що цього року її колектив вирішив показати якомога більшій кількості людей створену ним красу.
- Ми хочемо, щоб запоріжці знали, що ми не втрачаємо віру в перемогу. В міській бібліотеці ми відкриваємо свою виставку. А на майдані Маяковського поставимо прикрашене Великоднє дерево. Всі бажаючі зможуть помилуватися ним. А 16 травня ми відвідаємо перинатальний центр, де подаруємо писанки мамам, які в цей день народять дітей.
Ніна Деркач, фото Дар’ї Зирянової