…«Маріуполь перетворився на пекло», - так Ольга Самойлова згадує перший місяць повномасштабної війни. Наприкінці лютого 2022-го вони з Валерієм і Мишком спали в одязі, щоб коли починалася стрілянина, встигнути добігти зі своєї «хрущовки» у сховище в будинку навпроти. Але обстріли ставали дедалі частішими й жорстокішими. Третього березня відключили світло. Зник зв’язок. Не стало води: по неї доводилося, ризикуючи, пробиратися до джерел (пощастило, що в їхньому районі ці джерела хоча б були).
З шостого березня по місту почали бити реактивні системи залпового вогню «Град». Сім’я змушена була зовсім перебратись у сховище. Там переховувалися близько 60 маріупольців. Сморід, задуха… Через тісняву дехто мусив спати сидячи. З коробок і зірваних дверей у закутку Валерій зробив для Ольги і Мишка сяке-таке «ліжко». Приміщення освітлювали свічками та тьмяними лампочками, що живилися від акумуляторів. Люди ділилися один з одним, чим могли. За продуктами ходили по черзі й покупки робили у складчину. До туалету бігли через вулицю у власну квартиру, бо у сховищі він не діяв. А дітей виводили подихати повітрям уночі, коли на кілька годин вщухали обстріли.
Для скількох людей Маріуполь, де до війни мешкало 422 тисячі жителів, став братською могилою? Ольга Самойлова переконана, що неофіційна цифра: сто тисяч загиблих - відповідає дійсності. Люди гинули не лише від обстрілів: від холоду, голоду, спраги, задихалися під завалами, помирали через відсутність ліків і медичної допомоги.
Чотирнадцятого березня хтось приніс звістку, що «біля магазина є зв’язок». Ольга і Валерій зраділи: нарешті можна зателефонувати батькам, котрі мешкають у 40 кілометрах від Маріуполя і, певне, божеволіють від хвилювання за дітей та онука. Вони побігли до магазина і побачили, що зазвичай порожнім проспектом Нахімова колоною рухаються автівки. Люди з вуст в уста передавали: виникла «щілина», через яку можна залишити місто. Ольга і Валерій нашвидкуруч покидали в багажник своєї машини речі, взяли із собою ще одну сім’ю і рушили у бік Бердянська. Він був окупований, але там, принаймні, не стріляли. Вирішили їхати в Німеччину, куди їх кликали друзі. Вибирати особливо не доводилося, бо тоді якраз розстріляли колону біженців, що прямувала на підконтрольну Україні територію. Цей напрямок був надто небезпечний. Тому з Бердянська вони попрямували до Криму. Звідти кримським мостом – у Краснодар, де на три дні знайшли притулок у тамтешніх українців. Потім – через Грузію, Туреччину, Болгарію… Майже шість тисяч кілометрів на автівці. Ні, не такі подорожі вабили юну Олю! Хто знав, що колись страшною гіркотою віддаватиме її юнацька мрія…
На очі Ольги навертаються сльози, коли вона згадує тих, хто допомагав їм у дорозі. Як отой грузин, котрий вибіг із магазину з буханкою хліба та снікерсами для Мишка. «Давайте я за вашу каву заплачу!» - від щирого серця благав чоловік.
«Руйнація життя» - так Ольга Самойлова визначає те, що сталося з нею та її родиною, з її друзями, з містом Маріуполем. Утім, те ж саме можуть сказати про себе мільйони українців.
Та зруйноване можна відбудувати. Саме цим Валерій Мережаний і Ольга Самойлова зайнялися в німецькому місті Білефельд із населенням близько 340 тисяч. На півтора місяця їм дала притулок німецька родина. Потім вони одержали муніципальну квартиру. Аби утримувати сім’ю, Валерій – артист за покликанням – змушений був влаштуватись на роботу у фірму, що займається ремонтом побутової техніки. А директор центру для біженців (не лише для українців) Ніна Лаврентьєв запросила Ольгу створити театральну студію. На громадських засадах - зарплату Ольга не отримує. Зате там у неї з’явилася можливість реалізувати себе як театрального педагога, режисера й акторку. «Театроманія» продовжується!
Перелік того, що зроблено в Білефельді, міг би бути довгим. Ось тільки деякі проєкти. У 2023 році - спільно з білефельдським міським театром: перфоманс «Я хочу додому». У 2024-му – перфоманс «Прощавай, зброє!» (але не за Хемінгуеєм: сценарій без слів розповідає зовсім іншу історію). Для дітей поставили зворушливий фантастичний спектакль «Прибульчик» за п’єсою Євгена Тищука. Наразі Ольга Самойлова працює над присвяченим Маріуполю проєктом «Місто М.».
- Це найперше, що я весь час хотіла зробити, коли сюди приїхала, - зізнається вона. – У нашій постановці йдеться не суто про війну. Це буде данина пам’яті загиблим. Історії з життя. Вірші. Монолог дівчини, котра не вижила…
Задумів в Ольги Самойлової чимало. Вона співпрацює з українськими митцями, яких війна теж закинула до Білефельда або до інших міст Німеччини. Зокрема, з керівницею запорізького Театру поетичної пісні Оленою Алексєєвою. Завдяки їй Ольга Самойлова приєдналася до театральної спільноти Дніпропетровської та Запорізької областей. Тепер Оля - член міського первинного осередку НСТДУ, що діє у Запоріжжі на базі Театру поетичної пісні. А неподалік, в Ганновері, відроджує «Театроманію 2:0» її давній друг Антон Тельбізов.
- Театр має величезну силу, щоб допомагати й виховувати, – розмірковує Ольга Самойлова. – Це завжди кафедра, з якої можна сказати щось дуже важливе…
І знову вона грає у містичній виставі «Станція» за п’єсою Олександра Вітера, в якій свого часу так любила виступати на сцені маріупольського драмтеатру. Це спектакль про загадкову станцію, звідки не можна втекти. Щоб відкрився шлях, людина має усвідомити своє справжнє – не поверхове, не скороминуще - найглибше бажання.
Для Ольги Самойлової такою станцією був і лишається Маріуполь. Там вона знайшла себе. І від нього їй дійсно нікуди не втекти. Недарма на сторінці Ольги у Фейсбуці так багато спогадів про передвоєнне життя: п’ять років тому, шість років тому… Тепер вона змушена шукати себе наново. Але у неї є опора: родина і мистецтво. А Маріуполь… Чи треба тікати від нього, від загадкової станції, де живуть заповітні бажання? Чи не означає це: тікати від себе? Адже Маріуполь у серці – теж точка відліку. І теж – опора.