Творча майстерня молодих журналістів започаткувала подкаст про медіаграмотність

20:29 25.11.2024

Молодь, яка відвідує Запорізький Центр журналістської солідарності, талановита, по-сучасному допитлива та ініціативна. Вражає те, що вони працюють дуже потужно, що можуть дати фору і зрілим медійникам. І ось свіжий приклад цього: відбулася прем’єра випуску наративного подкасту про медіаграмотність «Ніде правди діти». Подкаст створюється у межах проєкту «ЗаПорогами брехні: вивчаймо і протидіймо!» за сприяння ГО «Соціальна взаємодія» та НУ «Запорізька політехніка» вже другий сезон. Автори – студенти спеціальності «Журналістика», комунікаційниця – Марія Башкатова. Ми попросили Машу більш детально відповісти про цей цікавий проект, який вже набув популярності в студентському середовищі та має багато своїх підписників.

- «Ніде правди діти» – це просвітницький подкаст про медіаграмотність та важливість інформаційної гігієни. У першому сезоні ми розказували, для чого потрібне медіаграмотне суспільство, що ми знаємо про фейки в світовій історії, яка країна очолює європейський рейтинг з медіаграмотності. Створювали випуски про псевдоекспертів, емоційні маніпуляцій та інформаційну бульбашку. Популяризуємо важливість критичної оцінки інформації та інформаційних джерел під час повномасштабного вторгнення росії в Україну. Російська пропаганда постійно підлаштовується і знаходить нові методи для поширення брехні. Найкраща протидія – це правда. Тож ми працюємо для того, щоб зорієнтувати слухачів у медіапросторі та убезпечити від шкідливих інформаційних впливів. У другому сезоні досліджуємо цікаві кейси медіапростору та говоримо по-новому на знайомі теми інфогігієни. Вже розбиралися, що таке екологічне ІПСО, хто такі боти і тролі та як говорити з дітьми про новини. У попередньому випуску розказували про пропаганду на Олімпіаді й у спорті.
Слухати трейлер 2 сезону: https://youtu.be/Ze3PZREoN9M?si=eVKh39LF1EwIWcDi Основна платформа – Youtube. Для комунікацій у ютуб-спільноті використовуємо мавп. Три мудрі мавпи – відома японська метафора, яка застерігає, що ми повинні бути обережними з тим, що говоримо, що чуємо і що бачимо. Ці мавпи вже стали візитівкою, впізнаваним елементом, а ми встигли до них прив’язатися. Також використовуємо їх у смішних shorts у ютубі та наповнюємо ними твіттер Чупакабри. Наприклад, https://youtube.com/shorts/FO_Lyns2bHE?si=MOkRBIi8bWwbnrCV В окупації чи під обстрілами: як працюють журналісти в умовах війни? Про це йшла мова серпневому випуску. В умовах війни робота журналістів стає дедалі небезпечнішою. Інформувати про ситуацію на лінії бойового зіткнення, працювати в постійній загрозі життю або виїжджати? Особливо це актуально, коли мова йде про роботу на тимчасово окупованих територіях та в районах ведення активних бойових дій. Через обстріли та загрози для незалежності та безпеки журналістів, адже на представники медіа нерідко стають мішенню, журналістів беруть в полон та катують, редакції змушені евакуюватися в більш безпечні місця для продовження діяльності. Такий виклик постав перед журналістами тимчасово окупованих Бахмута, Маріуполя, Сєверодонецька, зруйнованих від російських обстрілів Гуляйпілля, Оріхова, Куп’янська. — Як це бути медіа міста, якого вже немає? Яких медіа потребують українці в окупації? Які джерела інформації на тимчасово окупованих територіях? На ці та інші питання пробуємо відповісти у свіжому епізоді подкасту «Ніде правди діти». Для цього випуску взяли коментар у громадської активістки, авторки проєкту «Новини Мелітополя» Ольги Леонтьєвої та в головної редакторки оріхівської газети «Трудова Слава» Світлани Карпенко. В епізоді розказуємо про досвід прифронтової оріхівської газети та релокованого мелітопольського новинного проєкту, який реалізовує ГО. Редакції поділилися принципами роботи, тим, як долають виклики та розказали про формати, які впровадили після 24 лютого. ▪︎Youtube: https://youtu.be/hefsy-Cqtog ▪︎Spotify: http://surl.li/bmhdmm ▪︎Soundcloud: https://on.soundcloud.com/M4tzk Усі платформи за лінком: https://li.sten.to/khqp3ohx Що й казати, наша команда працює з великим задоволенням, поряд з нами завжди наш помічник – старший викладач Ептерина Єськова, завжди порадить й висловить свою думку, до якої ми завжди прислухаємося. Ось таким чином – енергійно та продуктивно працюють молоді журналісти, і це дуже радісно, бо підростає гарна зміна українських медійників. Наталія Вадимова