Український КІНОквітень: найкращі прем’єри місяця

19:23 15.04.2025

Попри війну, в Україні чи не щотижня продовжують презентувати українське художнє кіно або документалки про трагічні події сьогодення. Серед помітних прем’єр весняного сезону – документальний фільм «Ярослав Мудрий – тесть Європи» – про династичний вплив Київської Русі та драма про стосунки «Шалено закохані». Квітень продовжив радувати іншим цікавим кіно.

Киснева станція (2023)

Драма від творців стрічки "Іловайськ 2014. Батальйон «Донбас» – режисера Івана Тимченка та сценариста Михайла Бриниха. 1980 рік, СРСР. Багаторічний політичний вʼязень з Криму Мустафа Джемілєв відбуває заслання у с. Зирянка в Якутії, де працює на кисневій станції. Саме туди, після тривалого листування, до нього вперше приїхала, здолавши чимало труднощів, дівчина Сафінар. Вона стала його дружиною, а їхня незламна історія кохання на тлі репресій дійшла до наших днів. Фільм вийшов ліричним, проникливим, у чомусь трішки містичним і одночасно тужливим. Світова прем'єра картини відбулася у 2023 році у межах міжнародного Талліннського кінофестивалю "Темні ночі" (PÖFF | Tallinn Black Nights Film Festival). Прем’єру в Києві славетний Мустафа Джемілєв відвідав особисто.

Ти [Романтика] (2025)

Зафільмований мюзикл – у видовищному кіноформаті спеціально під великі екрани. Минулої весни у Києві у форматі вистави було презентовано Ти [Романтика] – музичний альбом, створений учасниками мистецького проєкту МУР і присвячений митцям Розстріляного відродження. Тексти альбому написав Олександр Хоменко, до запису долучився поет Сергій Жадан та інші відомі творчі особистості. Микола Хвильовий, Володимир Сосюра, Остап Вишня, Лесь Курбас, Михайль Семенко та Павло Тичина – всі вони оживають на великому екрані у новому прочитанні сьогоднішнього молодого покоління. Мюзикл присвячений тим, хто не боявся мріяти, хто ніс українську культуру в часи репресій та голодомору. Події розгортаються у Будинку «Слово» в Харкові, в якому на початку ХХ століття жили, а потім були репресовані десятки представників української творчої еліти. Важливо, що створивши кіноверсію вистави, знімальна група зберегла автентичність та атмосферу живого виступу.

No sleep til Kyiv (2025)

Стрічка спільного виробництва США, Естонії та України “No sleep til Kyiv”, що виходить у онлайн реліз вже цієї весни. Презентація у Києві відбулась за участі творчої групи та водіїв конвою 69th Sniffing Brigade, зокрема американців, що приїдхали до України з черговою партією гуманітарної допомоги. "No Sleep Til Kyiv" розповідає історію американця Пітера Дюка, який доєднується, як водій конвою з Естонії до Києва, аби доставити важливу допомогу українським військовим. Пітер відкриває для себе країну, що уособлює дух і єдність. Він бачить у цьому подібність до того, що супроводжувало народження Америки у 1776 році. Волонтер спостерігає за людьми, що беруть участь у сьогоднішній боротьбі, і стає свідком звитяги та самопожертви українських військових і цивільних. Цей досвід змінює його сприйняття війни та його самого. Оператором фільму виступив відомий у Голівуді кіномитець Крістофер Волтерс, котрий назвав цю стрічку своєю найважливішою роботою в своєму житті.

Наталія Маріневська для “Запорізької правди”