— Що найбільше цікавить українців у Чехії?
— Серед найбільш популярних тем — це пошук роботи, житла, медицина, оформлення документів. Наприклад, як знайти лікаря, який говорить українською або хоча б англійською? А ще дуже популярні матеріали про освіту дітей (в Чехії складно потрапити до середньої школи), робота через посередників і пов’язані з цим проблеми, особливості життя в Чехії (наприклад, які українські слова краще не говорити в Чехії), відмінності та схожість українців та чехів, фестивалі та події, які допомагають відчути себе частиною української спільноти навіть далеко від дому.
— А є щось, що вас особисто здивувало?
— Чесно кажучи, дивує, як аудиторія реагує на інформацію, яка суперечить її очікуванням. Один з прикладів, коли чоловіки за кордоном не могли зареєструватися в застосунку Резерв+. Ми зробили інтерв’ю з консулом, де пояснили, що зареєструватися можливо, було б бажання. Після цього отримали хвилю звинувачень: від особистих образ, що «журналістики-дурепи» до того, що ці «журналістки хочуть відправити всіх чоловіків на фронт» тощо. Багато таких моментів, коли людина хоче чути одне, ми наводимо факти, або обґрунтування із законів, і вони виявляються не такими, як хотілося, тобто суперечать її баченню, тоді починається обурення. Але не на суть проблеми, а на медіа.
Ще дивують безвідповідальні кроки людей, які вони роблять навмисне, бо думають, ану ж мене ніхто не помітить. Наприклад, коли ми постійно попереджаємо щодо нелегальної роботи, наголошуємо на важливості буди чесними перед чеською системою. Але були випадки, коли люди робили собі дві банківські карти, на одну отримували допомогу, як біженці, на іншу «нелегальну» зарплату. Але цьогоріч банки розіслали попередження, що звітують податковій про всі фінансові надходження. Результат - людям довелось нести відповідальність і повертати соцвиплати державі.
Ще дивує зворотний зв'язок з аудиторією. Ми отримаємо безліч подяк за допомогу. За ці 2,5 роки ми вже стали такою «віртуальною» гарячою лінією. Коли люди пишуть «дякую, ви робите важливу справу» - це стимул та нова мотивація для розвитку.