НБУ запровадив додатковий інструмент для захисту гривневих заощаджень громадян від ризику курсових коливань і для збереження міжнародних резервів

Із 21 жовтня НБУ разом із банками запровадив додатковий інструмент для збереження гривневих заощаджень населення – депозит із захистом від зміни валютного курсу. У населення почали виникати питання з приводу нового інструменту, у НБУ надали відповіді на найпоширеніші з них.

Головна відмінність такого депозиту – по закінченню строку депозиту (щонайменше за 6 місяців), крім початкової суми та невеличкого проценту, вкладник отримає відсоткову винагороду, пропорційну зміні офіційного курсу гривні до долара США за період дії депозиту, якщо така зміна відбудеться. Фактично це те ж саме, що придбати зараз валюту за офіційним курсом НБУ, покласти її на рахунок у банку та продати за пів року за актуальним на той момент курсом НБУ. Тобто такий депозит є скоріше інструментом для страхування заощаджень від ризику курсового знецінення, ніж для примноження заощаджень. Чи отримаю я свої заощадження в доларі по завершенню такого депозиту? Ви отримаєте не валютні, а гривневі кошти, перераховані за офіційним курсом на момент завершення строку депозиту. Тобто у разі, якщо гривня послабиться, сума вашого заощадження збільшиться на зміну офіційного курсу гривні. Чи правда, що тепер усі валютні депозити будуть видаватися в гривні? Ні. Валютні депозити повертатимуться банками у валюті. Умови за вашими валютними депозитами не можуть бути змінені – вони захищені законом. Отже, запровадження цього продукту жодним чином не змінює правила для інших депозитів. НБУ лише надав додаткову можливість захистити гривневі заощадження, розширивши лінійку наявних інструментів. Який сенс відкривати такий депозит, якщо можна просто купити валюту, у тому числі онлайн (із розміщенням на депозит від трьох місяців)? Дійсно, як і раніше, ви можете конвертувати гривневі кошти у валютний депозит від трьох місяців і отримати кошти у іноземній валюті після завершення його терміну. Новий депозит – це альтернативна опція, яку використовуватимуть ті люди, кому цікаві особливості саме цього депозиту. Це відсутність обмежень за сумою вкладу, тоді як купівля валюти з розміщенням на депозиті наразі обмежена сумою в 100 тис. грн на місяць (в еквіваленті). Також курс за новим депозитом прив’язаний саме до офіційного курсу (зараз 36,6 UAH/USD), водночас більшість банків пропонують купити валюту онлайн під депозит за курсом 37,5-38,5 UAH/USD, а готівкову валюту – дорожче.
Чи може НБУ навмисно занижувати курс для того, щоб заробити на громадянах? Ні. По-перше, у своїй політиці НБУ керується принципами прозорості й підзвітності. Офіційний курс, який встановлює НБУ, не може ігнорувати об’єктивні обставини, які впливають на економіку. Саме через такі обставини ми скоригували курс у липні. По-друге, одержання прибутку не є метою діяльності НБУ. Центробанк передусім піклується про збереження купівельної спроможності національної валюти. У випадку з новим депозитом саме НБУ бере на себе валютний ризик. Спрогнозувати, яким буде офіційний курс за пів року, неможливо. Причина – надвисокий рівень невизначеності, пов’язаний із війною. Курс гривні може як зміцнюватися, так і знецінюватися – це залежатиме від багатьох факторів. Серед них: ритмічність та обсяги надходження міжнародної допомоги, динаміка експорту та імпорту, військова ситуація тощо. Але завдяки цьому депозиту українці зможуть захистити заощадження від зміни курсу. Як таке нововведення допоможе економіці? Це має сприяти зменшенню тиску на курс на готівковому валютному ринку, оскільки новий депозит стане додатковою альтернативою купівлі готівкової іноземної валюти, а отже зменшить попит на неї. Чи в усіх банках доступний цей депозит? Наразі таку опцію запровадили найбільші банки – Приватбанк і Ощадбанк. Але ми сподіваємося, що до них незабаром приєднаються й інші банки. Більше про інструмент за посиланням.