Чи може НБУ навмисно занижувати курс для того, щоб заробити на громадянах?
Ні. По-перше, у своїй політиці НБУ керується принципами прозорості й підзвітності. Офіційний курс, який встановлює НБУ, не може ігнорувати об’єктивні обставини, які впливають на економіку. Саме через такі обставини ми скоригували курс у липні.
По-друге, одержання прибутку не є метою діяльності НБУ. Центробанк передусім піклується про збереження купівельної спроможності національної валюти. У випадку з новим депозитом саме НБУ бере на себе валютний ризик.
Спрогнозувати, яким буде офіційний курс за пів року, неможливо. Причина – надвисокий рівень невизначеності, пов’язаний із війною. Курс гривні може як зміцнюватися, так і знецінюватися – це залежатиме від багатьох факторів. Серед них: ритмічність та обсяги надходження міжнародної допомоги, динаміка експорту та імпорту, військова ситуація тощо.
Але завдяки цьому депозиту українці зможуть захистити заощадження від зміни курсу.
Як таке нововведення допоможе економіці?
Це має сприяти зменшенню тиску на курс на готівковому валютному ринку, оскільки новий депозит стане додатковою альтернативою купівлі готівкової іноземної валюти, а отже зменшить попит на неї.
Чи в усіх банках доступний цей депозит?
Наразі таку опцію запровадили найбільші банки – Приватбанк і Ощадбанк. Але ми сподіваємося, що до них незабаром приєднаються й інші банки.
Більше про інструмент за посиланням.