Що цікаво, базові економічні і фінансові знання в США діти опановують вже в старших класах школи. Це дає їм основу для розуміння процесів, які відбуваються навколо в їхньому житті. Вони добре розуміють з чого складається бюджет їх родини, звідки беруться її доходи, на що йдуть витрати, що таке залучені кошти, і чим вони відрізняються від кредитних, що таке цифрові ресурси, віртуальні гроші і як можна заробити на цінних паперах. Американські підлітки часто розпоряджаються кишеньковими грошима настільки вдало, що по закінченні школи організують власний бізнес. Звісно, невеликий, але це тільки старт. Багато дітей стають в лави сімейного бізнесу і вдало його ведуть, нарощуючи сімейний капітал і бізнесові здобутки. Випускники коледжей і університетів працюють в сфері великого і системного бізнесу.
Фінансова грамотність великого прошарку суспільства – це двигун економічного розвитку країни. Як ви розумієте, в нашій країні з цим питанням і досі значні проблеми. Більш того, ми настільки плентаємося по узбіччю фінансових шляхів і «автобанів», що переважна більшість молоді вважає цю сферу, як і професію фінансиста чимось нудним і нецікавим. А чи так це насправді?
Фінансисти – це «воїни світла» в буденному житті та діяльності будь-якої сфери суспільства. Це борці з хаосом. Якщо у вас є гроші, але ви не знаєте, як ними розпоряджатися – ви дуже швидко їх втратите. Якщо у вас є бізнес, але ви не маєте фінансових знань – ви банкрут, це справа часу. Якщо у вас нема грошей – вам потрібні фінансові знання чи фахівець в фінансовій сфері, і тоді у вас з’являться гроші. Якщо ви фінансово безграмотні – ви станете жертвою фінансових шахраїв. Обов’язково, це теж справа часу.
Звісно, фінансисти – це люди як мінімум не нужденні, а в більшій масі – заможні. Бо гроші – це їх стихія. І про цю стихію, її поведінку, її зародження та смерть вони знають все. І справжні професіонали вміють управляти цією стихією, змусити працювати її на себе. Це люди, які створюють нові фінансові продукти. Наприклад, в страховому бізнесі, який зараз шалено розвивається в Україні. А щоб створити новий продукт, треба бути справжнім детективом: детально ознайомитися з історією подій, сферою, в якій будуть працювати гроші, проробити поліцейські звіти, медичну статистику, адвокатські справи, прорахувати ризики, бути в курсі міжнародних подій, вміти читати між строк виступи політиків і керівників урядових і неурядових організацій, знати біографії, бекграунд та плани стейкхолдерів ринків.
Це стосується будь-якої фінансової, та й нефінансової сфери, бо гроші – це кров економіки, як каже знамените кліше. Недарма трейдери роблять ставки після виступу голови ФРС США Джерома Пауелла, керуючись його бровами і виразом обличчя. Професіонали прораховують усі фактори. Тобто, фінансист – це настільки творча і аналітична професія, пов’язана з розслідуваннями і прогнозами, що вона співставна з роботою професійного детектива. Тільки винагорода у фінансиста – це прибуток. А прибуток – це гроші. А гроші – це свобода. Тому цей світ настільки цікавий і бурхливий подіями, що в нього варто поринути.
З чого почати? Самий перший крок – прийти на кафедру фінансів в Запорізький Національний Університет, яка знаходиться в 5-му корпусі що на проспекті Соборному. Тут вас зустрінуть кожного дня в будь-який час, усе розкажуть, дадуть алгоритм дій, розв’яжуть усі питання та розвіють сумніви. Головне - вам допоможуть визначитися з питанням «а ким я буду працювати після отримання диплому»? До речі, усі випускники кафедри працевлаштовані. Усі! Їх розбирають роботодавці, як гарячі пиріжки, а зарплатні менше 20 тисяч гривень не пропонують.