Безпечний освітній простір для українських школярів. До чого тут ЄС?

12:56 06.04.2025

Європейський Союз робить свій визначний внесок в організацію безпечного і комфортного освітнього простору та налагодження освітнього процесу для українських школярів. Відтоді, як почалося широкомасштабне вторгнення російських окупаційних військ, ЄС надав 100 мільйонів євро на підтримку безпечного доступу дітей до освіти в Україні. Ця підтримка використовується для відновлення шкіл, створення навчальних приміщень, підвищення обізнаності про мінну небезпеку та надання психосоціальної допомоги дітям, вчителям і вихователям. Окрім того, за 14 мільйонів євро, що були виділені Європейською комісією та кампанією солідарності, ЄС також уже надано понад 380 шкільних автобусів. А ще Європейська комісія передала українським школярам 1,5 мільйона підручників.

У Черкасах на кошти ЄС мурують шкільні укриття

Якість виконаних робіт з реконструкції укриття, оновлення харчоблоку, модернізації кабінетів з основних предметів у загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №26 ім. І. Ф. Момота у Черкасах перевірила амбасадорка ЄС в Україні Катарина Матернова. Разом із високопосадовицею до школи завітали і журналісти регіональних медіа, які у Черкасах проходили тренінг «ЄС: Просто про складне», організований Представництвом Європейського Союзу в Україні. Авторка цих рядків у числі колег побувала на зустрічі і переконалася на власні очі, що кошти ЄС тут не змарновано. «Завдяки підтримці іноземних партнерів ми маємо змогу впроваджувати сучасні стандарти освіти та забезпечувати учням якісне навчальне середовище особливо в такий важкий для країни час», - підтвердила присутня на зустрічі заступниця Черкаського міського голови Анастасія Чубіна. Внесок європейських партнерів використано на переоснащення кабінетів: інформаційних технологій, математики, фізики, природничих наук та інформатики. Їх обладнано згідно вимог Нової української школи. Тут встановлені новітні стаціонарні ПК, ноутбуки, багатофункціональні пристрої. Новими дидактичними матеріалами забезпечені кабінети фізики, природничих наук і географії. У навчальних приміщеннях встановлені сучасні мультимедійні пристрої.
У приміщенні харчоблоку гості побачили процес проведення ремонтних робіт на завершальному етапі. Багато хто навіть забруднився у будівельну пилюку, а місцями – не зміг розминутися із будівельниками, які саме викладали плитку на підлозі. Реконструкція харчоблоку розпочалася ще торік. Ремонтні роботи включають перепланування приміщень, модернізацію обладнання, заміну електромережі, оновлення санітарно-технічних приладів, системи опалення та вентиляції, а також придбання нового технологічного обладнання, меблів і посуду. З огляду на те, що останній ремонт харчоблоку в цій школі проводився ще у 1978 році, можна припустити, без підтримки ЄС його зробили б тут не скоро. На завершальному етапі свого візиту до школи європейська амбасадорка спустилась у шкільний підвал і пересвідчилась, що приміщення відремонтоване і цілком облаштоване для тимчасового перебування дітей у разі виникнення небезпеки.
Шкільна світлиця у цій черкаський школі - справжній музей народної творчості. Тут зібрані витвори ужиткового мистецтва, а також елементи народного одягу, домашньої утварі, тощо.

У Запоріжжі на кошти ЄС зводять підземні школи

На імпровізованій екскурсії Черкаською школою авторка цих рядків згадала, як нещодавно у Запоріжжі за участю посла ФРН в Україні Мартіна Єґера, який вже вдруге відвідав Запоріжжя після початку війни, а також почесний консулом Латвійської Республіки у Запоріжжі паном Юрієм Підгорним відкривали четверту підземну школу. «Запоріжжя сьогодні є важливою точкою на мапі, адже саме тут ЗСУ дають відсіч збройній агресії Росії», – зазначив пан Мартін Єґер. Також він відмітив важливість зведення підземних шкіл, мета яких – безпечне навчання для дітей. Її створили на базі колегіуму «Елінт». У просторі навчатимуться учні колегіуму та вихованці дитячих садочків, розташованих поруч.
У безпечному просторі облаштували: 15 навчальних класів; зони для відпочинку; медичний пункт; гардероб; буфет. Простір забезпечили автономним живленням, інтерактивним обладнанням. У закладі зможуть навчатися 1000 дітей. Для них передбачили харчування. До слова, свого часу, 12 лютого 2022, за 12 днів до початку повномасштабного вторгнення, «Елінт» підписав договір про міжнародну співпрацю із середньою школою у м.Смілтене, Латвія. З нагоди відкриття цієї безпечної школи БФ Santa Fonds (Латвія)через БФ Незламне Запоріжжя/ Charitable Fund Unbreakable Zaporizhzhia подарував колегіуму 19 компʼютерів для навчання.
Попередні п’ять підземних навчальних простори відкрили у період з грудня 2024-го року до лютого 2025-го. Перший звели для запорізької школи №88, слідом - у Вознесенівському районі обласного центру. Третій заклад також запрацював у Запоріжжі, четвертий і п’ятий – у селищі Балабине та селі Петрополь відповідно. Слід відмітити, що зокрема селище Балабине найбільш наближене до зони бойових дій – розтащоване за 25 км від лінії фронту. Нині у процесі зведення ще дев’ять подібних просторів і стільки ж – у планах.За проєктом «Безпечна освіта офлайн» планують забезпечити доступ до якісної освіти 60 тисячам школярів Запорізької області, повідомив головаЗвпорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров. Роблять це за проєктом «Нові укриття для українських шкіл». У деяких підземних школах роботи фінансуватимуть Литва та Європейський Союз.

Катарина Мартенова: «Щоб діти могли ховатися від нападів [окупантів] тепер фінансуємо укриття в школах!»

В умовах повномасштабної війни Європейський Союз надає значну фінансову допомогу на системний розвиток української освіти, створення безпекових умов для учасників навчального процесу. Посилюючи підтримку, ЄС орієнтується на майбутнє, допомагаючи Україні задовольняти нагальні потреби воєнного часу, зберігати людський ресурс, готуватися до європейської інтеграції й активної відбудови країни в післявоєнний період. Напрямки співпраці України з країнами Європи журналісти локальних українських медіа обговорили на брифінгу із амбасадоркою ЄС Катариною Мартеновою у Черкасах. Вона розповіла, що наразі Україна серед інших країн світу має найбільше представництво послів від європейських держав. Також підкреслила, що процес вступу нашої держави до спільноти ЄС триває і він – незворотній, хоч і займе певний час у відповідності до процедури. - Україна – це Європа, і вона неодмінно стане повноправним членом ЄС, - зазначила висока представниця ЄС. Вона також відмітила, що створений як суто економічна міжнародна організація Європейський Союз наразі змінює свою парадигму і переглядає свою роль у світі, де підтримка США більше не видається гарантованою. На тлі зростаючих загроз з боку Росії уряди країн ЄС нарощують оборонні бюджети, шукають нові джерела фінансування й готуються до більшої автономії у сфері безпеки. Посадовиця запевнила, що Європейський Союз активно підтримує освітній процес в Україні, виділивши в цілому майже чверть мільярда євро на його забезпечення. І це — тільки від початку повномасштабного вторгнення. Посилюючи підтримку України, ЄС орієнтується на майбутнє. Щодо доцільності зведення підземних шкіл у всіх регіонах України, з огляду на те, що немає даних про закінчення війни із росією найближчим часом, пані Катарина зауважила: їх варто будувати саме там, де є найбільша загроза бомбардувань, а саме у таких, як Харківська, Запорізька, Сумська області. А через, в тому числі, високу вартість зведення підземних шкіл, напевне, їх недоцільно зводити на більш безпечних територіях. Тож на віддалених від зони бойових дій територіях достатньо і таких надійних укриттів, як у школі, яку всі учасники брифінгу відвідали у Черкасах. Між рядками такої відповіді особисто я прочитала, що ЄС докладе всіх зусиль, щоб ворог більше не зміг просунутися вглиб України, і наразі віддалені від лінії фронту регіони залишаться незайманими, а всі окуповані на поточний момент території ми неодмінно повернемо.

Наталія Зворигіна, «Запорізька правда»