В умовах повномасштабної війни Європейський Союз надає значну фінансову допомогу на системний розвиток української освіти, створення безпекових умов для учасників навчального процесу. Посилюючи підтримку, ЄС орієнтується на майбутнє, допомагаючи Україні задовольняти нагальні потреби воєнного часу, зберігати людський ресурс, готуватися до європейської інтеграції й активної відбудови країни в післявоєнний період.
Напрямки співпраці України з країнами Європи журналісти локальних українських медіа обговорили на брифінгу із амбасадоркою ЄС Катариною Мартеновою у Черкасах.
Вона розповіла, що наразі Україна серед інших країн світу має найбільше представництво послів від європейських держав. Також підкреслила, що процес вступу нашої держави до спільноти ЄС триває і він – незворотній, хоч і займе певний час у відповідності до процедури.
- Україна – це Європа, і вона неодмінно стане повноправним членом ЄС, - зазначила висока представниця ЄС.
Вона також відмітила, що створений як суто економічна міжнародна організація Європейський Союз наразі змінює свою парадигму і переглядає свою роль у світі, де підтримка США більше не видається гарантованою. На тлі зростаючих загроз з боку Росії уряди країн ЄС нарощують оборонні бюджети, шукають нові джерела фінансування й готуються до більшої автономії у сфері безпеки.
Посадовиця запевнила, що Європейський Союз активно підтримує освітній процес в Україні, виділивши в цілому майже чверть мільярда євро на його забезпечення. І це — тільки від початку повномасштабного вторгнення. Посилюючи підтримку України, ЄС орієнтується на майбутнє.
Щодо доцільності зведення підземних шкіл у всіх регіонах України, з огляду на те, що немає даних про закінчення війни із росією найближчим часом, пані Катарина зауважила: їх варто будувати саме там, де є найбільша загроза бомбардувань, а саме у таких, як Харківська, Запорізька, Сумська області. А через, в тому числі, високу вартість зведення підземних шкіл, напевне, їх недоцільно зводити на більш безпечних територіях. Тож на віддалених від зони бойових дій територіях достатньо і таких надійних укриттів, як у школі, яку всі учасники брифінгу відвідали у Черкасах.
Між рядками такої відповіді особисто я прочитала, що ЄС докладе всіх зусиль, щоб ворог більше не зміг просунутися вглиб України, і наразі віддалені від лінії фронту регіони залишаться незайманими, а всі окуповані на поточний момент території ми неодмінно повернемо.